Podle psychologa Jana Kulhánky z Psychoterapie Anděl, se s tím „moc nadělá“, ovšem odborník popsal hned několik pravidel, které je potřeba dodržovat, aby nás dítě jednou neproklínalo, nebo hůř, aby kvůli našim „veselým“ fotkám nemělo šrámy na duši.
„Myslím, že děti mají právo na svoje soukromí. Pokud rodiče zveřejňují fotky dětí na sociálních sítích, což je běžná záležitost, tak by měli mít na paměti několik pravidel. Děti mají právo na soukromí, na těch fotkách by neměly být věci, za které by se děti musely jednou stydět,“ popsal Kulhánek pro Abctěhotenství.cz.
Dítě není náš majetek
Za jedno je s psychologem i advokátka Veronika Altnerová. „Dítě má samo svá osobnostní práva. Neznamená to, že je majetkem rodičů, kteří si s ním můžou dělat co chtějí,“ uvedla Altnerová.
Rodiče jsou to jeho zákonní zástupci, tudíž podle advokátky rozhodují o tom, jestli něco zveřejní. Pokud by to bylo něco, co je v rozporu se zájmy dítěte a poškozuje ho, rozhodoval by o tom soud. Především v případě, kdy by rodiče nebyli jednotní v názoru.
Zdroj: Shutterstock.com
Ovšem obecné fotky přiměřeného rozsahu, postované přiměřeným způsobem, nemůže rodičům nikdo zakázat. „Samozřejmě to musí být úměrné věku a nesmí to poškozovat dítě, jeho pověst, nebo osobnost,“ popsala Altnerová pro Abctěhotenství.
Fotky nezveřejňujete bez vědomí dětí
A to potvrdil i Kulhánek. „Fotky by neměly překračovat hranice, není to jen stydění, ale děti by neměly být například nahé, musíme chránit jejich intimitu. Děti školního věku by o tom pak měli vědět,“ doplnil Kulhánek.
Podle psychologa není možné fotky bez vědomí dětí používat, jedná se pak o utilitární zacházení s dětmi. „Rodiče si děti fotí a někde s nimi dělají zábavu, aniž by o tom děti věděly. Pokud dítě řekne, že teď nechce být foceno, nebo že některou fotku na internet dát nechtějí, tak by to rodiče měli respektovat. Jinak by tím děti neměly být nijak ohrožené,“ dodal Kulhánek.
Zdroj: Shutterstock.com
Rodiče, kteří by se pravidly neřídili, by mohli skončit až u soudu. „Kdyby někdo systematicky zveřejňoval fotky dítěte, byť je to jeho rodič, způsobem, který ho poškozuje, nebo dehonestuje, zvlášť ve věku internetu, kdy se dá vše dohledat, tak by mohl teoreticky zasáhnout opatrovnický soud, sociálka a podobně v zájmu dítěte sjednat nápravu,“ vysvětlila advokátka Altnerová.
Autor: Zuzana Zelenková