_Zarděnky v těhotenství

Zarděnky v těhotenství
Datum publikace: 10.05.2016

Zarděnky jsou infekční dětské onemocnění. Přestože u dětí tato nemoc obvykle mívá mírný průběh, velkým nebezpečím je pro těhotné ženy a jejich plod.

 

U dětí zarděnky probíhají většinou bez komplikací. U dospělých je však situace jiná, zejména v případě těhotných žen. „Virus zarděnek má schopnost přejít krevním řečištěm přes pupečník k plodu a jeho riziko spočívá v tom, že je vysoce teratogenní, to znamená, že má schopnost poškodit či zabít vyvíjející se plod v děloze ženy. Toto nebezpečí se týká těhotných žen, které v minulosti nemoc neprodělaly či proti ní nebyly očkovány, “ říká MUDr. Markéta Geleneky z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce.
Zrádnost zarděnek je zejména v tom, že onemocnění je vysoce nakažlivé v posledních dnech inkubační doby, tedy v období, kdy nemocný ještě nemá viditelné příznaky a o tom, že zarděnkami trpí, se neví. „Z toho důvodu se u nás v roce 1982 začalo s preventivním očkováním dívek proti této nemoci. Dnes je vakcinace proti zarděnkám součástí plošného očkovacího plánu a populace je proočkovaná a výskyt onemocnění je nízký, těhotné ženy tak jsou ve většině případů před onemocněním chráněné,“ vysvětluje lékařka.
Pokud dojde k podezření, že se těhotná žena nakazila zarděnkami (či prokazatelně přišla do kontaktu s nákazou), je třeba, aby vyhledala lékaře. „O co ranější těhotenství jde, tím je nemoc pro vyvíjející se plod nebezpečnější. Největším rizikem je pro plod proto v době prvního trimestru. Infekce v tomto období je v současné době indikací k ukončení těhotenství, pokud o něj žena projeví zájem,“ vysvětluje lékařka.
Virus zarděnek může u vyvíjejícího se plodu způsobit poškození sluchu, zraku, poškození motorického i psychického vývoje, většinou jde o postižení kombinovaná (syndrom vrozených zarděnek).

Průběh nemoci u dospělých

Jako u většiny dětských onemocnění, i v případě zarděnek je průběh nemoci dramatičtější u dospělých pacientů. Pokud dospělý člověk někdy v minulosti zarděnkami onemocněl, či je proti nim očkovaný, riziko nákazy je minimální.

Jak nemoc probíhá

  • Inkubační doba zarděnek je dva až tři týdny, ke konci tohoto období a v době počátku výskytu kožních projevů je nemoc vysoce nakažlivá
  • Po ukončení inkubační doby se objeví výsev červené vyrážky (enantému) nejprve na obličeji a trupu (v místech pod oblečením, kde je teplo)
  • Následně se výsev šíří po celém těle, zasahuje i končetiny (zde není tak výrazný)
  • Projevy mohou zasáhnout i sliznici patra
  • Kožní projevy zhruba po třech dnech začínají mizet
  • Nemoc doprovází zvýšená teplota, u dospělých může být vyšší než 38,5°C, objevit se může i zimnice
  • Zvýšená sekrece z nosu, zánět spojivek
  • Zduření příušních a krčních uzlin
  • Bolest hlavy, svalů a kloubů
  • Nechutenství

 

„V případě, že těhotná žena ví, že přišla do styku s tímto onemocněním, je vhodná konzultace s lékařem, případně odběr krve a stanovení protilátek. Zásadní je vždy to, zda žena v dětství nemoc prodělala, či zda proti ní byla očkovaná. V těchto případech je riziko nákazy a poškození plodu minimální,“ doplňuje MUDr. Markéta Geleneky.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek