_Za neplodnost může často i endometrióza

Datum publikace: 12.06.2012

Endometrióza je častou příčinu poruch plodnosti u žen. Pokud je podezření na toto onemocnění, je namístě co nejvčasnější zahájení léčby.

Endometrióza se vyskytuje u sedmi až deseti procent žen v reprodukčním období. U žen, které se léčí s poruchou neplodnosti je však výskyt šestkrát až osmkrát vyšší.

Na rozvoji endometriózy se podílí faktory:

  • genetické
  • hormonální
  • imunologické
  • anatomické

„Příčiny vzniku tohoto onemocnění nejsou zcela jasné. Mezi rizikové faktory patří především věk ženy, genetické zatížení a časný nástup menstruace“ popisuje MUDr. Robert Hudeček, Ph.D., primář Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno. 

Mezi nejčastější příznaky endometriózy patří:

  • nepravidelná, bolestivá a silná menstruace,
  • bolest při pohlavním styku, která může vést až k jeho odmítání,
  • chronická bolest břicha,
  • poruchy plodnosti.

Endometrióza a neplodnost

„Jednou z komplikací endometriózy je snížená průchodnost vejcovodů a snížená produkce oocytů ve vaječnících, která může vést až ke ztrátě schopnosti otěhotnět. Udává se, že pacientky s tímto onemocněním mají až o 50 procent nižší plodnost než ženy, které tímto onemocněním nejsou postiženy.
Výsledky ukazují i to, že ženy s endometriózou III. a IV. stupně mají statisticky významně horší výsledky při pokusech o umělé oplodnění metodami in vitro fertilizace (IVF),“ říká MUDr. Hudeček.
Pokud je u ženy diagnostikovaná endometrióza, je namístě zahájení léčby. Ta je vedena i s ohledem na přání ženy otěhotnět.

Jak se endometrióza léčí

Léčba endometriózy je buď chirurgická, kdy v celkové anestezii lékař odstraní viditelná ložiska implantované sliznice děložní v dutině břišní, nebo konzervativní pomocí hormonální terapie (mohou se kombinovat).
„Cílem hormonální léčby je dočasné vymizení menstruace, díky čemuž dojde k potlačení růstu děložní tkáně mimo dělohu. Tím dojde ke zmenšení až odumření ložisek endometria mimo dělohu. Pokud se toto podaří, dochází k významnému zlepšení stavu ženy. Problém je však v tom, že se nemoc velmi často vrací,“ vysvětluje lékař.
Pokud dojde ke zlepšení zdravotního stavu ženy, zvyšuje se pravděpodobnost na otěhotnění ženy.
„Těhotenství má na endometriózu u části žen příznivý vliv. Díky změnám hormonálních poměrů v organismu ženy dochází k významnému zlepšení, někdy až k vyléčení onemocnění,“ uzavírá MUDr. Hudeček.

 

Odborný článek o možnostech léčby endometriozy v časopise Aktuální gynekologie a porodnictví:

Konzervativní léčba genitálních forem endometriózy, autorka MUDr. Hana Hrušková,  Actual Gyn 2012, 4, 59-63, klikni zde

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek