_Výbavička pro miminko. Zorientujte se v tom, co je potřeba a co jsou zbytečnosti

Datum publikace: 23.08.2019

Čekáte miminko, měsíce utíkají a vás už napadají myšlenky na to, co vlastně máte svému drobečkovi do začátku pořídit, aby mu nic nechybělo. Může se stát, že se začnete ve všech těch nezbytnostech ztrácet, zvláště, pokud jde o vaší rodičovskou premiéru. Připravili jsme proto pro vás seznam, který vám pomůže se zorientovat v záplavě věcí, které obchody nabízejí a vybrat opravdu to nejdůležitější. A přidali jsme i pár praktických rad.

Kočárek

Ideální kočárek neexistuje, protože každé mamince vyhovuje něco jiného. Svou roli určitě hraje i částka, kterou jsou budoucí rodiče ochotni do kočárku investovat. Každopádně pro vás bude nejlepší prochodit obchody a kočárky si ,,osahat“, případně si vyhledat reference jednotlivých výrobců a typů kočárků. Z praktického hlediska je fajn, kdy má kočárek snímatelný potah, který můžete prát v pračce. Ke kočárku je možné, pokud není součástí základní výbavy, dokoupit pláštěnku a moskytiéru. Také určitě oceníte nastavitelnost výšky madla. Myslete i na to, jaký terén budete s kočárkem brázdit a podle toho se zaměřte na jeho kolečka (velká, malá, otočná, 3 nebo 4).

Autosedačka

Zde je důležité zaměřit se především na bezpečnost. Nekupujte nejlevnější typy. Bezpečí miminka je na prvním místě. Kvalitní autosedačka může vašemu dítěti zachránit život.

 

Postýlka a příslušenství

Zde ani tak moc nezáleží na samotné postýlce, jako spíše na kvalitní matraci. Dnes se už klasické molitanové matrace nedoporučují vzhledem k tomu, že jsou příliš měkké. Na trhu jsou dnes matrace kombinované, například z PUR pěny, pohanky a kokosu, které si maminky velice chválí. Co se týče přikrývky, velmi se osvědčily ty z dutého vlákna, které můžete bez problému vyprat. Povlečení na deku kupte minimálně dvě, stejně tak prostěradla. Do postýlky se mnoha maminkám také velmi osvědčilo tzv. hnízdečko. Děti se v nich cítí bezpečněji, protože kolem sebe nemají najednou velký prostor a z dělohy jsou zvyklí, že je stále něco těsně obklopuje. Navíc hnízdečko využijete nejen v postýlce přes noc, ale i ve dne, kdy v něm miminko můžete bez obav nechat odpočívat s vámi třeba na pohovce.

Zavinovačka

Zde dbejte na to, aby materiál zavinovačky nebyl umělý. Velmi se dnes doporučují zavinovačky SwaddleMe, které celé miminko zavinou opravdu těsně a to se v nich opět cítí tak bezpečně a útulně, jako kdysi v bříšku.

Vanička a lehátko

Opět zde nezáleží ani tak na tom, jakou vaničku koupíte, ale na tom, kde miminko budete koupat. Je důležité vybrat bezpečné místo, aby nehrozilo převrhnutí vaničky. Dále by měla být možnost vyhřátí místnosti, kde budete miminko koupat. Použití lehátka není nutností, ale usnadní vám manipulaci s miminkem. Lehátek je na trhu celá řada, od zcela jednoduchých s plátěnými „zády“, až po moderní plastová, která jsou tvarovaná. Někdy jsou i součástí vaničky a tvoří její vnitřní skořápku.
Pokud vám to prostor a finance dovolí, můžete si domů pořídit i přebalovací pult. Ten slouží nejen k běžnému přebalování, ale i během koupání a zároveň je možné ho využít i jako skříňku.

Pleny

Na trhu je mnoho značek a druhů. To, které budou vyhovovat vašemu miminku, nikdo dopředu neví. Proto je zde potřeba zkoušet. Podle zkušeností maminek neplatí, že čím dražší plenky, tím lepší. I když budete používat plenky papírové, určitě si pořiďte ještě alespoň 20 plenek látkových, které jsou víceúčelové (na otírání, přikrytí, podložení hlavičky apod.)

Dětská kosmetika

Sprchový gel/mýdlo, tělový krém/olej, krém proti opruzeninám (vše hypoalergenní a nejlépe bez parfemace). Pamatujte, že na miminko není vhodné používat kvanta kosmetiky.

Další nezbytnosti:

Líh na pupík a gázové čtverečky

Kartáč na vlásky

Vatové tyčinky

Vlhčené ubrousky

Hračky

Lahvičky, savičky

Dudlíky (jeden nebo dva)

Odsávačka hlenů

Monitor dechu

Přebalovací podložka a jednorázové přebalovací podložky na cesty

2 osušky

3 žínky

Nůžtičky na nehty

Teploměr

Borová voda na očička

A jaké vlastně oblečení?

Protože miminka rostou velmi rychle, není potřeba kupovat hromady oblečení, většinu ani nevyužijete. Navíc se dá oblečení kdykoliv přikoupit, až bude miminko na světě. Každopádně v začátku asi nejvíce využijete velikosti 56 - 62. Doporučujeme koupit i pár kousků ve velikosti 50, kdyby miminko bylo opravdu hodně maličké. Při koupi oblečení dbejte na to, aby vše bylo ze 100% bavlny. Miminka mají citlivou pokožku a není žádoucí ji dráždit umělými materiály. Při nakupování oblečení musíte také samozřejmě přihlédnout k ročnímu období, do kterého se miminko narodí. Momentálně nám venku vládne jaro, tak abychom byli aktuální, sepíšeme pár základních věcí pro jarňátka:

Body nebo trička – 8 ks

Dupačky – 8 ks

Kabátky – 2 ks

Svetříky – 2 ks

Ponožky – 4 páry

Čepičky – 2 ks 

Oblečení pro miminko vždy perte v dětském pracím gelu nebo prášku. Nedráždí pokožku miminka a minimalizují riziko vzniku alergické reakce. Aviváž nepoužívejte. Místo ní přidejte ke každému praní cca 2 lžíce octa. Ocet působí dezinfekčně, neutralizuje zbytky pracího prášku a prádlo změkčí. Zápachu se bát nemusíte, po uschnutí není ocet z prádla vůbec cítit.

Snad jsme vám alespoň trochu pomohli s výběrem toho nejdůležitějšího, co budete do úplného začátku pro své miminko potřebovat. I když se vám může zdát, že se ve výběru věcí a ve snaze najít to pravé ztrácíte, nepropadejte panice. Prošla si tím každá nastávající maminka před vámi. Mějte na paměti, že to, co vaše miminko potřebuje ze všeho nejvíc, jste vy sama.

Autor: Renata Zechovská

 


Fyzioterapeutka Ida Hurtíková pracuje se ženami ve všech obdobích jejich života. Dříve na gyn.-por. klinice U Apolináře, nyní v soukromé praxi. Věnuje se ženám s diagnózou funkční sterility, s bolestmi v oblasti pánve, s uro/gynekologickými problémy a také těhotným ženám. Více na www.somatherapia.cz.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek