_Třináctileté dívky mají od 1.4.2012 očkování proti lidskému papilomaviru zdarma
V letošním roce dojde k několika změnám v úhradách některých lékařských výkonů. Mimo jiné došlo ke změně ve vakcinaci proti lidskému papilomaviru (HPV). Třináctileté dívky mají nově od dubna letošního roku toto očkování zdarma.
Očkování proti lidskému papilomaviru chrání před infekcí lidským papilomavirem, jehož nákaza je dávána do přímé souvislosti se vznikem rakoviny děložního čípku. Pokud se žena během svého sexuálního života nakazí tímto druhem viru, je vystavena riziku, že u ní za několik let od vzniku nákazy (10-15 let) dojde k rozvoji zhoubného nádorového bujení děložního čípku.
Třináctileté zdarma!
Od letošního dubna vejdou v platnost nové změny v úhradách části lékařských výkonů. Součástí těchto změn je i to, že dívky od 13 do 14 let mají toto očkování plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
Přestože je vakcinace hrazena pojišťovnami, jde stále o očkování nepovinné a rozhodnutí, zda dívka bude, či nebude očkována je plně na rodičích. Z veřejného zdravotního pojištění je hrazena vždy levnější ze dvou druhů vakcín, které jsou v současné době na trhu (Silgard, Cervarix), u dražší vakcíny pojišťovny uhradí částku odpovídající levnější vakcíně a cenový rozdíl doplatí rodiče dívky.
Cena za jednu dávku vakcíny je kolem 3500 korun, přičemž jsou potřeba aplikovat postupně dávky tři. Rodiče, kteří svou dceru nechají naočkovat, tak ušetří zhruba
10 000 korun.
Podmínkou očkování zdarma je, aby dívka v době první dávky vakcinace dovršila 13 let a nepřesáhla věkovou hranici 14 let.
Některé zdravotní pojišťovny v rámci svých bonusů nabízejí pro ženy a dívky, které nespadají do této věkové skupiny (je jim 10-25 let), zdarma jednu dávku očkovácí látky proti HPV.
Jak očkování účinkuje
HPV patří mezi pohlavně přenosné infekce. Zdrojem nákazy je vždy infikovaný sexuální partner (ten o tom, že je infikovaný neví, infekce často probíhá naprosto bezpříznakově). S nákazou si ve většině případů imunitní systém ženy dokáže poradit sám a infekci potlačí vlastními mechanizmy. U části žen, pokud dojde k nákaze agresivními podtypy virů HPV 16 a HPV 18, však dojde po řadě let ke vzniku přednádorových stavů (rozvoj prekanceróz) sliznice děložního čípku a následně ke vzniku a rozvoji rakovinného bujení.
Pokud u dívky dojde k vakcinaci ještě před zahájením sexuálního života, vytvoří si organizmus protilátky vůči HPV (zejména proti agresivním typům viru), dívka získává odolnost a je proti nákaze chráněná.
V současné době není známo, jak dlouho trvá ochrana vakcínou, předpokládá se však, že by ochranný účinek měl být minimálně 10 let, více ukáže praxe.
Efekt má vakcinace i u dívek a mladých žen, které již pohlavní život zahájily.
Vakcinace není náhradou preventivních gynekologických prohlídek!
A co muži?
Vakcinace chrání nejen před vznikem rakoviny děložního čípku, ale i před dalšími druhy zhoubných nádorů, které HPV mohou způsobit (určité druhy rakoviny krku, úst apod.).
Vhodná je i u chlapců a mladých mužů, které chrání před rozvojem rakoviny konečníku a penisu. Očkování u mužů má i druhotný efekt. Pokud muž díky očkování získá imunitu proti HPV, nemůže se viry nakazit a sekundárně tak jsou před infekcí chráněny i jeho sexuální partnerky.