_Toužíte po dítěti a stále se vám nedaří? Nebojte se, dnešní medicína dokáže zázraky!
Biologické hodiny se dříve či později roztikají většině lidí a jakmile se tak stane, nelze je zastavit. Jenže zatímco jedni jsou v šoku z toho, že se teprve chystají brát a už čekají miminko, jiní se o ně marně pokouší celá léta. Pár se tak ocitne pod neustálým psychickým tlakem, z něhož ovšem vede i cesta ven: přes ordinaci odborníka.
Nejste v tom sami
Vyhledat pomoc s početím dnes není nic výjimečného. Statistiky říkají, že v každé třídě základních škol v naší zemi se dnes nachází minimálně jedno dítě počaté ve zkumavce. Svůj podíl na tom má nejen pokrok v medicíně, který neplodným párům otevírá možnosti, jež dříve neměly, ale i zvýšená potřeba těchto zákroků. Tempo doby si to zkrátka žádá: nejdříve chceme titul, pak nám nějakou dobu trvá, než si najdeme partnera, usadíme se, vyděláme si nějaké peníze a upevníme svou pozici na trhu práce. Stoupá tedy počet rodičů, kteří se pro dítě rozhodnou až okolo čtyřicítky, kdy je nutnost asistované reprodukce logicky vyšší.
Prvním krokem je vyšetření plodnosti
Jako u každého problému, také u neúspěšného početí je třeba nejdříve odhalit jeho příčinu. Důvodu může být opravdu mnoho, a to u obou partnerů. Lékař proto nejprve získá vaši anamnézu, udělá gynekologické vyšetření a ultrazvuk, a poté se soustředí na specializované testy. Jedná se předevšim o genetické testy a hormonální profil, z nějž lze zjistit, kolik oocytů ještě ve vaječnících zbývá, zda žena produkuje dosatek estrogenu a progeteronu, u mužů pak získat informace o funkci varlat. Ženy dále čeká vyšetření dělohy a vejcovodů za pomoci kontrastní látky, které ověří průchodnost vejcovodů, a jejich partnery tzv. spermiogram, tedy vyšetření ejakulátu. Zjišťují se mobilita, množství, tvar a barva spermií.
Umělé oplodnění není nebezpečným zákrokem
Rozhodne-li váš lékař, že je pro vás umělé oplodnění vhodné, máte před sebou jasnou cestu k vysněnému dítěti, která obsahuje několik kroků. Některé mohou být nepříjemné, ale nejedná se o složité invazivní metody. Jde především o hormonální stimulaci a drobné chirurgické zákroky, jako je odebrání vajíček či přenos embrya. Ze všeho nejdříve se ale musí stanovit ta nejvhodnější metoda právě pro vás. Intrauterinní inseminace (IUI) je nejjednodušší a současně minimálně invazivní metodou asistovaného početí. Jde pouze o zavedení spermii přímo do děložní dutiny, aby se zajistilo, že k vajíčku doputují bez potíží a v požadovaném množství. In vitro fertilizace (IVF) je právě tou metodou, která vám přijde na mysl jako první, když se řekne asistovaná reprodukce. Jde o oplodnění vajíčka, které bylo prve nastávající matce odebráno, mimo tělo - ve zkumavce. Zde se ke zralým vajíčkům vloží spermie, které do nich musí proniknout, a již oplodněná vajíčka jsou navrácena do dělohy. Poslední ze základních možností je tzv. intracytoplasmická injekce spermie (ICSI), kdy musí být spermie do vajíčka vstříknuta. Tato metoda je dnes nejčastější a kromě zmíněného zásahu se od předchozí nijak neliší.
Hledá se dárce!
Někdy se stane, že jeden z partnerů se rodičem stát nemůže. Co pak? Vzdát to? Zvolit adopci? Přijatelnější možností pro páry může být léčba neplodnosti za pomoci darovaných gamet. Dárcovský program zahrnuje jak darování vajíček, tak spermií a embryí. Dárcem či dárkyní se u nás v ČR nemůže stát jen tak někdo, vše podléhá přísným pravidlům a kontrolám. Můžete si být jisti, že gamety budou pocházet od mladých, zdravých dárců, kteří absolvovali jak genetická vyšetření, tak testy na nejrůznější choroby jako žloutenka, syfilis nebo HIV. Zajištěna je také naprostá anonymita. Řešení se sice nenajde vždy, ale jak vidíte, najde se ve většině případů.
Komerční sdělení