„V těhotenství bývá nejčastějším důvodem svědění genitálu a pochvy kvasinková infekce. Takzvaná vulvovaginální kandidóza - je pouze nepříjemná. Nikoliv nebezpečná. Vzniká u těhotných proto, že těhotné ženy mají prostředí v pochvě, které kvasinkám více vyhovuje,“ vysvětlil pro ABC Těhotenství Barták.
Jednoduše se přemnoží bakterie
Podle lékaře je v pochvě náhle více živného substrátu a proto se kvasinky často přemnoží. Nejedná se o to, že by žena nepříjemnou infekci chytila zvenčí. „Kvasinky, které v pochvě žijí, se přemnoží a začnou chovat agresivně. Problém se léčí velmi snadno za pomoci vaginálních preparátů,“ dodal Barták.
Další poměrně častou infekcí je podle lékaře takzvaná bakteriální vaginóza. Kdy se v poševním prostředí přemnoží takzvané anaerobní mikrobi, ta ale hrozí stejně těhotným, jako „netěhotným“. „To také není nebezpečné, to je jenom nepříjemné, ale tímto onemocněním ženy v těhotenství většinou netrpí. Rozhodně ne častěji, než ženy mimo těhotenství,“ vysvětlil odborník.
Zapomeňte na domácí rady, jděte si pro pomoc do lékárny a k lékařiKvasinková infekce se projevuje obvykle svěděním, nebo hrudkovitým výtokem, ale spíše je typickým příznakem svědění, tvrdí gynekolog. „Kvůli tomu lékaře ženy vyhledávat nemusejí, protože vaginální preparáty jsou volně prodejné v lékárně,“ dodal.
V případě, kdy si žena není jistá a přeci by jen raději k lékaři vyrazila, může. Vždycky je lepší ujistit se u svého gynekologa, který potvrdí diagnózu a určí nejlepší možný postup léčby. Jiné vaginální infekce prý těhotné ženy netrápí.
„Babky kořenářky“ pak doporučují vytrvalou šestitýdenní bylinnou kůru. Při té se prý mají pořádně vyčistit i střeva. Takže před začátkem léčby bylinkami se pije Zaječí hořká kyselka. Má silně projímavé účinky, ale nezpůsobuje křeče v břiše. Odpoledne už může člověk konzumovat lehké dietní jídlo. Po pořádném pročištění následují bylinky.
Antimykózní čaj obsahuje badyán, hřebíček, anýz, fenykl, šalvěj a vroucí vodu. Tady je potřeba říct, že obzvláště těhotné ženy by po dobu těhotenství měly podobné experimenty konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Nebo se jim rovnou raději obloukem vyhnout.
Autor: Zuzana Zelenková