_Těhotné může potrápit kvasinková infekce. Jak proti ní bojovat?

Těhotné může potrápit kvasinková infekce. Jak proti ní bojovat?
Datum publikace: 10.01.2018

Také těhotné ženy může pořádně potrápit vaginální infekce. Pokud se znenadání objeví neznámé svědění, bez váhání jej řešte. Infekce se dá vyléčit i svépomocí. Podle lékaře Alexandra Bartáka je totiž nejčastější příčinou kvasinková infekce. Na tu existují v lékárně volně prodejné přípravky. Na každý pád je ale lepší ujistit se u lékaře, o jakou diagnózu se v každém individuálním případě jedná. A následně jej řešit. Bezodkladně.

„V těhotenství bývá nejčastějším důvodem svědění genitálu a pochvy kvasinková infekce. Takzvaná vulvovaginální kandidóza - je pouze nepříjemná. Nikoliv nebezpečná. Vzniká u těhotných proto, že těhotné ženy mají prostředí v pochvě, které kvasinkám více vyhovuje,“ vysvětlil pro ABC Těhotenství Barták.

Jednoduše se přemnoží bakterie

Podle lékaře je v pochvě náhle více živného substrátu a proto se kvasinky často přemnoží. Nejedná se o to, že by žena nepříjemnou infekci chytila zvenčí. „Kvasinky, které v pochvě žijí, se přemnoží a začnou chovat agresivně. Problém se léčí velmi snadno za pomoci vaginálních preparátů,“ dodal Barták.



Další poměrně častou infekcí je podle lékaře takzvaná bakteriální vaginóza. Kdy se v poševním prostředí přemnoží takzvané anaerobní mikrobi, ta ale hrozí stejně těhotným, jako „netěhotným“.  „To také není nebezpečné, to je jenom nepříjemné, ale tímto onemocněním ženy v těhotenství většinou netrpí. Rozhodně ne častěji, než ženy mimo těhotenství,“ vysvětlil odborník.

Zapomeňte na domácí rady, jděte si pro pomoc do lékárny a k lékaři

Kvasinková infekce se projevuje obvykle svěděním, nebo hrudkovitým výtokem, ale spíše je typickým příznakem svědění, tvrdí gynekolog. „Kvůli tomu lékaře ženy vyhledávat nemusejí, protože vaginální preparáty jsou volně prodejné v lékárně,“ dodal.

V případě, kdy si žena není jistá a přeci by jen raději k lékaři vyrazila, může. Vždycky je lepší ujistit se u svého gynekologa, který potvrdí diagnózu a určí nejlepší možný postup léčby. Jiné vaginální infekce prý těhotné ženy netrápí.

„Babky kořenářky“ pak doporučují vytrvalou šestitýdenní bylinnou kůru. Při té se prý mají pořádně vyčistit i střeva. Takže před začátkem léčby bylinkami se pije Zaječí hořká kyselka. Má silně projímavé účinky, ale nezpůsobuje křeče v břiše. Odpoledne už může člověk konzumovat lehké dietní jídlo. Po pořádném pročištění následují bylinky.
Antimykózní čaj obsahuje badyán, hřebíček, anýz, fenykl, šalvěj a vroucí vodu. Tady je potřeba říct, že obzvláště těhotné ženy by po dobu těhotenství měly podobné experimenty konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Nebo se jim rovnou raději obloukem vyhnout. 

Autor: Zuzana Zelenková


obrázek1.pngDocent Jozef Záhumenský je přednostou II. Gynekologicko-porodnické kliniky Univerzitní nemocnice Bratislava a Lékařské fakulty Univerzity Komenského. Působí také jako soudní znalecv oboru gynekologie a porodnictví na Slovensku i v České republice. Kromě každodenní práce na porodním sále vede poradnu pro vysoce rizikové těhotenství. Předmětem jeho odborného zájmu je nejen vedení porodů a prenatální péče, ale rovněž problematika těhotných žen s infekčními nemocemi. Zabývá se problematikou gynekologických infekcí a péčí o ženy, které v poporodním období provází problémy. Je autorem dvou monografií, jedné učebnice a mnoha domácích i zahraničních odbnorných článků. Více na www.zahumensky.eu


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek