_Těhotná potřebuje dostatek živin
Těhotenství je obdobím, které klade na organismus ženy vysoké nároky, s tím souvisí i změna potřeby výživy v tomto období. Zatímco zvýšení nároků na energetický přísun výrazný není, u vitaminů a minerálů je značný.
Energetická spotřeba v době jiného stavu stoupá asi jen o 300 kcal, zatímco potřeba některých vitaminů a minerálů se zvyšuje až o 100%. Proto by žena během těhotenství měla uvažovat o skladbě jídelníčku tak, aby získala potřebné množství živin a přitom zabránila nadměrnému váhovému přírůstku. To jí mohou usnadnit multivitaminové preparáty, které zajišťují dostatečný přívod potřebných látek.
Je prokázáno, že kvalitní a vyvážená mateřská výživa má pozitivní vliv jak na zdraví matky, tak na plod. Snižuje výskyt předčasných porodů, zvyšuje průměrnou porodní hmotnost a podporuje kojení.
Pestrá strava, ne prázdné kalorie
Jídelníček každé nastávající maminky by proto měl být pestrý, ale ne výrazně kalorický. S vysokým váhovým přírůstkem může souviset například těhotenská cukrovka. Kromě toho každé kilo navíc zvyšuje »neohrabanost«, která se může nevyplatit při porodu, kdy se od maminky očekává spolupráce. Dalším argumentem, proč zbytečně nenabírat na váze může být i šatník. Pokud se těhotná chce po porodu vejít do kalhot a sukní, které nosila před otěhotněním, kila navíc v tom nepomohou.
Stravu je dobré upravit ještě před otěhotněním
Úprava jídelníčku by měla být součástí už tzv. prekoncepční péče. Každá žena plánující těhotenství by měla mít v rámci prekoncepční diety v jídelníčku jídla bohatá na množství kyseliny listové. Tu je možné dodávat i ve formě potravinových doplňků speciálně určených pro ženy plánující mateřství.
V době plánování početí není na místě ani nadužívání vitamínu A nebo vitamínu D, které by mohlo vést ke snížení plodnosti (fertility), či přímo ohrozit plod. Ženy se domnívají, že tzv. přírodní látky jsou zcela bezpečné pro ně i pro plod. Jak známo léky se sice dnes většinou připravují synteticky-uměle, ale jejich původ je povětšině v rostlinné říši. Proto užívání různých „bylinných přípravků“ je u žen, které plánují těhotenství, nutné konzultovat – tyto přírodní látky mohou být biologicky velmi aktivní a těhotenství by mohly ublíž
Čtěte také:
- Bílkoviny jsou důležité zejména v druhé půlce těhotenství
- S chudokrevností se setkává mnoho nastávajících maminek
- Vitaminy a potravinové doplňky. Jde o zdraví, nebo o byznys?
- Náhradní a biologická matka, znáte tyto termíny?
- Barvy a my
- Těhotenství a rentgen
- Zelenina a její místo v našich jídelníčcích
- Láska prochází žaludkem i v létě aneb Zdravá afrodiziaka na talíři
- Přesolené vegety, víte, co používáte?
- Léto plné vitaminů