_Těhotenská nespavost může zkomplikovat celé těhotenství
Těhotenství je obdobím s vyšším výskytem spánkových poruch. Mezi nejčastější patří nespavost, syndrom neklidných nohou a spánková apnoe. Některé studie ukazují, že spánkové poruchy mohou zkomplikovat hladký průběh těhotenství a zvyšují riziko císařského řezu.
Nejvíce spánkových poruch se objevuje ve třetím trimestru, potrápit ale samozřejmě mohou v průběhu celého těhotenství.
Potíže s usínáním
„Nespavost a potíže s usínáním jsou jednou ze tří nejčastějších spánkových poruch vyskytujících se v průběhu gravidity,“ říká docentka MUDr. Iva Příhodová ze spánkové laboratoře Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a pokračuje: „nespavost je definována jako potíže s usínáním a udržením spánku, projevem nespavosti je, že člověk nemůže usnout, nebo se v noci opakovaně budí, či se budí ráno předčasně, obvykle před pátou hodinou.“
Mezi nejčastější příčiny těhotenské nespavosti patří:
- změny nálad a těhotenská deprese
- bolesti zad
- časté nucení na močení
- otoky a bolest nohou
- zhoršené dýchání v důsledku stlačení bránice zvětšující se dělohou
„Více než osmdesát procent nastávajících maminek někdy v průběhu těhotenství trpí nespavostí. Většinou jde pouze o přechodné epizody, nicméně v některých případech může jít o dlouhodobější záležitost. Za nespavost je považován stav, kdy člověk opakovaně spí méně než šest hodin v průběhu dvacet čtyři hodin,“ doplňuje lékařka.
Některé studie ukazují, že nespavost může způsobovat víc než jen dyskomfort. Prohlubuje změny nálad a deprese, snižuje schopnost soustředit se, a naopak zvyšuje riziko úrazů a nehod. „Některé studie dávají nespavost v těhotenství do souvislosti s rozvojem preeklampsie. Jsou i úvahy o tom, že nedostatek spánku zvyšuje produkci cytokinů, tedy zánětlivých faktorů, v důsledku toho jsou ženy trpící nespavostí více ohroženy předčasným porodem a porodem císařským řezem,“ upozorňuje lékařka.
Časté buzení se v noci
Kromě potíží s usínáním, se těhotné maminky potýkají i se zhoršenou kvalitou spánku a častým buzením. „Za tyto potíže mohou hormonální změny, konkrétně zvýšené hladiny hormonu progesteronu a zvýšené hladiny kortizolu s tím související. Důsledkem těchto změn je zvýšená probouzecí reakce,“ dodává docentka Příhodová.
Jednoduše řečeno, těhotné maminky mají „slabší“ spánek a všechno je vzbudí. „Změna v hormonálních hladinách způsobuje i pokles REM spánku, tedy spánkové fáze, ve které se nám zdají výrazné sny,“ doplňuje lékařka.
Syndrom neklidných nohou
Syndrom neklidných nohou se projevuje nutkáním pohybu dolních končetin. „Postižený syndromem neklidných nohou cítí pálení, mravenčení až bolest, které se zhoršují vždy po ulehnutí či po delším klidu, například při delším sezení. Tyto nepříjemné pocity se zmírní s pohybem. Postižení tímto syndromem mají neustále potřebu hýbat nohama, případně i vstávají a nepříjemným pocitům ulevují chůzí,“ popisuje lékařka.
Syndrom neklidných nohou obecně souvisí s nedostatkem železa, v době probíhající gravidity, kdy dochází k rozvoji chudokrevnosti, se tak potíže zhoršují. „U žen, které před otěhotněním trpěly lehčí formou syndromu neklidných nohou, může dojít k výraznému zhoršení, u žen, jež se s těmito problémy nikdy nesetkaly, může dojít k rozvoji syndromu. U většiny žen po porodu obvykle dochází ke zlepšení či spontánnímu vymizení potíží,“ vysvětluje docentka Příhodová.
Spánkové apnoe a chrápání
Přestože spánkové apnoe trápí častěji muže než ženy (výskyt u mužů jsou čtyři procenta, u žen dvě procenta), v těhotenství je apnoe poměrně častý problém. „Studie uvádějí, že v době gravidity spánkové apnoe postihují 11-35 procent žen. Toto extrémní zvýšení u těhotných žen oproti běžné populaci souvisí s nárůstem tělesné hmotnosti během těhotenství, s prosáknutím sliznic dýchacích cest vlivem hormonálních změn a rozvolněním měkkých tkání, ke kterému dochází vlivem hormonálních změn, stav samozřejmě zhoršuje i zvětšující se děloha, která utlačuje bránici,“ říká docentka Iva Příhodová.
Spánkové apnoe se projevují zástavami dechu během spánku, chrápáním a nepravidelným dýcháním během spánku, přes den je doprovázena zvýšenou únavou, změnami nálad, depresemi, bolestmi hlavy a sníženou pozorností.
„Studie naznačují, že v době probíhající gravidity by spánkové apnoe mohly souviset s rozvojem preeklampsie a cukrovky,“ dodává lékařka.
Co dělat, když se v těhotenství objeví spánkové poruchy?
Pro těhotenství je obvyklá zvýšená únava a spavost, a to i přes den. Tyto potíže jsou normální a nejsou důvodem k návštěvě lékaře, konzultaci si ale naopak žádá opačný stav. „Pokud žena začne pozorovat, že má potíže s usínáním, že se v noci několikrát budí, nemůže usnout kvůli křečím v nohách, spí méně než šest hodin či jí partner sdělí, že nadměrně chrápe a má zástavy dechu, je vhodné toto říci ošetřujícímu lékaři, který navrhne další postup,“ radí lékařka.
Co by mělo varovat?
- Usínání delší než půl hodiny
- Spánek kratší než šest hodin
- Apnoe a nadměrné chrápání
- Bolest nohou
- Nadměrná únava během dne
- Deprese související s únavou
Režimová opatření, která mohou zlepšit poruchy spánku
Pokud nastávající maminky trpí některou spánkovou poruchou, měly by dodržovat tyto zásady
- Důležitý je pravidelný spánek, ke spánku je třeba se ukládat vždy ve stejnou dobu
- Místnost na spaní by měla být dobře vyvětraná
- Pokud těhotnou maminku bolí záda, či nohy, je možné potížím ulevit polohováním s relaxačním válcem, případně mírnou masáží
- Pokud má žena problémy se spánkem v noci, měla by se ve dne vystříhat usínání
Čtěte také:
- Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida
- Ženy s roztroušenou sklerózou a jejich těhotenství
- Když má matka a dítě nesouhlasný Rh faktor
- Žaludeční nevolnost a těhotenství
- Těhotenství kolem padesátky přináší vyšší riziko těhotenských a porodních komplikací, říká studie
- Sex v těhotenství a šestinedělí: Odpovědi na vše, na co jste se styděla zeptat
- Dnešní medicína dokáže zázraky. Mateřství je možné i po transplantaci