_Stříhání vlasům hustotu nedodá. Maminky i tak děti stříhají a věří, že jim vlasy zhoustnou, mýtům stále věří hodně lidí
Kolem vlasů panuje celá řada mýtů. Mnohé z nich se týkají stříhání vlasů v dětství. Nejčastější mýty, které kolem vlasů panují, pro abctěhotensztví.cz komentuje docentka MUDr. Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Mezi maminkami i na internetu koluje celá řada mýtů, pověr a doporučení, které mají zaručit zhoustnutí a posílení vlasů. Maminky jim často věří a návody praktikují na svých dětech, zejména na holčičkách, u kterých chtějí „vypěstovat“ hustou hřívu. Ne vše, co se ale radí, může skutečně přinést efekt.
Pokud má dítě řídké vlasy, je třeba ho často stříhat hodně na krátko. Vlasy pak zhoustnou…
„Vlasy nejsou anglický trávník a pravidelným stříhání nezhoustnou. Hustota vlasů je dána množstvím vlasových cibulek a kvalita vlasů, i jejich množství, je dána hlavně geneticky, významnou roli hraje i výživa a zdravotní stav. To jsou faktory, které se v průběhu života samozřejmě mohou měnit a následně se odrážejí i na vzhledu vlasové pokrývky hlavy. Stříhání ale hustotu vlasů a jejich kvalitu neovlivňuje,“ říká docentka Arenbergerová.
___BOX__
Pokud chce maminka, aby jednou holčička měla husté dlouhé vlasy, musí jí je v dětství často stříhat, pak rostou rychleji a dorostou větší délky
„V tomto případě je to obdobné, jako s hustotou vlasů a stříháním. Rychlost růstu vlasů i jejich délka, respektive to, do jaké délky dorostou, je dáno geneticky a stříhání je nijak neovlivní,“ vysvětluje lékařka. Už od dětství se na kvalitě může podílet strava, která má být bohatá na bílkoviny, vitaminy (např. vitamin D) a stopové prvky (vápník, selen). Na to by měly hledět maminky dětí, které jí zřídka maso nebo jsou vegetariáni, drží bezlepkovou a jiné diety.
Vlasy na různých místech hlavy rostou různou rychlostí
„Toto pravda je. Vlasy skutečně nerostou jednou rychlostí, navíc, vlasy, které na hlavě vidíme, jsou i v různé fázi růstu, některé ještě rostou, zatímco další už odpadávají. Nicméně, rychlost růstu se liší tak nepatrně, že to v běžném životě nehraje žádnou roli,“ říká lékařka. Lehký sezónní výpadek může nastat od října do prosince, kdy je výpadek vlasů vyšší než v ostatních měsících.
Textura vlasů, tedy to, zda jsou rovné, nebo vlnité i jejich barva je jednou daná a zůstává neměnná
„Barva vlasů se během života může měnit, a to výrazně. Pokud se holčička narodí jako blondýnka, tak to neznamená, že bude blondýnka celý život. Vlasy během života obvykle tmavnou. Co se týká vzhledu vlasu, zda je rovný, či vlnitý, i to se může během života měnit. Nicméně nejde o zásadní změny. Ze zcela rovného vlasu se fyziologicky kudrny nestanou, a to platí i naopak,“ říká MUDr. Monika Arenbergerová. Může se stát během života např. při užívání některých léků- např. biologické léčby, kdy se vlasy nápadně podobají ondulované kštici.
Pokud budete na sluníčku bez pokrývky hlavy, tak vám začnou vlasy padat
„Toto pravda je a málokdo si jí uvědomuje. Nejde o to, že by běžný pobyt na sluníčku nějak ničil vlasy. Ale pokud se budete intenzívně vystavovat slunečním paprskům, tak může dojít ke spálení pokožky hlavy, a to se následně projeví zvýšeným vypadáváním vlasů. Zrada bývá v tom, že k vypadávání může dojít s velkým odstupem, v řádu několika týdnů až měsíců. Takže si zvýšené vypadávání ani nemusíte dát do souvislosti s pobytem na sluníčku a se spálením. Po sluníčku se spíše objevuje změna kvality vlasů- vysušení, lámavost, ztenčení- dobré jsou kondicionéry, balzámy, laky s ochranným faktorem a podobně,“ popisuje lékařka.
Spaní s mokrou hlavou vede k rozvoji plísni a ke zlámání vlasů
„Mokré vlasy a jejich dlouhé schnutí bývá problém hlavně u malých holčiček, s dlouhými, hustými vlasy. Ovšem, že by ulehnutí na lůžko s ne zcela suchými vlasy vedlo k rozvoji plísně je nepravděpodobné. Během spaní ani nedojde k přelámání vlasů, může dojít k přeležení, ovšem to není trvalého charakteru a vlasy nijak zásadně nepoškozuje,“ dodává lékařka. Mokré vlasy jsou náchylné na mechanické trauma, protože kutikula- ochranná zevní vrstva - je ve vlhku křehká. Proto by se neměly vlhké vlasy nešetrně frotýrovat ručníkem nebo vázat do pevných culíků. Běžné uschnutí jim nevadí.
Sponky a gumičky způsobují vypadávání vlasů
„Běžné používání gumiček, sponek a dalších vlasových ozdob vlasům nijak neubližuje. Pokud jsou ale sponky příliš těsné, může se stát, že při jejich sundávání dojde k vytrhání vlasů,“ říká docentka Monika Arenbergerová. Vázání vlasů do pevných culíků u dětí může způsobit tzv. trakční alopecii. Ta se objevuje kolem přední vlasové hranice- ne čele a spáncích, kde vlasů ubývá nebo jsou krátké, ulámané.
Vši nejdou na světlé vlasy
„To je velký omyl. Vši jsou na vlasy každé barvy. Některé ženy ale říkají, že pokud jsou vlasy uměle barvené vlasovými barvami, že na ně vši nejdou. Co se týká přírodní barvy vlasů, tak tam vši rozdíl nedělají. Prevencí nákazou vší může být přidání tea tree oleje do šampónu, nebo aplikace oleje k ušním lalůčkům. Vši nemají rády toto intenzívní aroma a tak se mu vyhýbaví,“ radí lékařka.
Kvalitu vlasů zlepší vlasové masky a zábaly
„Vlasový stvol je mrtvá tkáň, která není schopná vstřebat živiny a transferovat je k vlasové cibulce. Vlasové balzámy, masky a zábaly, pouze zlepšují kvalitu vlasového stvolu a mohou ho chránit. Masky a zábaly mohou vyživovat pokožku hlavy. Výživu vlasů respektive vlasových kořínků, ze kterých vlas vyrůstá, lze ovlivnit pouze zevnitř, tedy tím, co jíme,“ dodává lékařka. Na kvalitě vlasů se významně podílí kvalita- kutikuly- zevní vlasové vrstvy. Její kondice se dá vylepšit balzámy a hydratačními maskami. Konečky pak nepůsobí roztřepené a přesušené. Šampóny, které slibují lepší objem, zase mění povrchové napětí mezi vlasy a opticky kštici zvětší.
Autor: Barbora Neubergerová
Čtěte také:
- Meduňka podpoří nejen spánek
- Rodí se při úplňku víc dětí?
- Může povahu dítěte ovlivnit pořadí, v jakém se narodilo?
- Babské rady jak vyvolat nástup kontrakcí a urychlit porod? Kari, ananas, listy maliníku i sex!
- Šest nejčastějších babských rad a mýtů týkajících se těhotenství. Přečtěte si, čemu můžete, a čemu naopak nemáte nikdy věřit!
- Zima útočí. Na chladné měsíce vybavte i kočárek
- Narodí se holka, nebo kluk? Pověry, které dnes děsí
- Nejen teplý obklad a odvar z fenyklu pomůžou při kolice. Vyzkoušejte klubíčkování
- Bruslení patří mezi nejoblíbenější zimní sporty. Jak vybrat brusle pro dítě?