_Stále diskutované dudlíky
Zdroj: Shutterstock.com
Datum publikace: 28.07.2012
Dudlíky používat ano, či ne? Jako většina věcí, mají i dudlíky své klady a zápory. O jejich použití se proto každý rodič musí rozhodnout sám.
U každého narozeného zdravého a donošeného dítěte je přirozeně vyvinutý sací reflex. Na ultrazvukových záznamech je dokonce čas od času možné vidět už v době nitroděložního vývoje plod, který si právě cucá palec. Podle všeho má sání na děti uklidňující účinek a proto se ho část novorozenců dožaduje nejen jako způsobu určeného k zahnání hladu a nasycení, ale i k dosažení pocitu plné spokojenosti.
Co si o používání dudlíků myslí odborníci z Mayo Clinic?
Proč dudlíky používat
Možná budete překvapeni, ale i dudlíky mají své klady
- Dudlík je vhodný prostředek ke zklidnění dítěte. Významný efekt může mít dudlání zejména u úzkostlivých, vystresovaných a často plačících dětí. Efekt přináší i v době kdy je dítě nemocné, či ho něco bolí, nepohodlím vyvolaný neklid a podrážděnost může dudlík významně zmírnit.
- Dudlík může být použit ve chvílích, kdy je třeba odvést pozornost dítěte, například při některých lékařských vyšetření či krevních odběrech.
- Dudlík může být dobrý pomocník při cestování letadlem, kdy dochází k zaléhání uší vlivem změny tlaku. Dudláním se tlak spontánně vyrovnává.
- U části dětí je dudlík dobrým pomocníkem v době usínání. Nemůže–li dítě usnout, dudlík a jeho dudlání může být tím, co dítě před spánkem unaví, zklidní a pomůže mu usnout.
- Část studií ukazuje, že používání dudlíků může být prevencí vzniku syndromu náhlého úmrtí novorozenců (SIDS).
- Pokud dítě má potřebu dudlat, je dudlík nejlepším řešením, jak dítěti v jeho potřebě vyhovět, pokud se ta nestane, tak dítě většinou samo začne hledat „náhražku“, kterou nejčastěji bývá paleček. V takovém případě je však dudlík mnohem menším zlem. Zejména proto, že cucání palce má mnohem horší efekt na postavení zubů a tvarování čelisti než dudlík. Dalším důvodem je i to, že intenzívní cucání palce může vést k porušení celistvosti pokožky a rozvoji zánětu.
Proč dudlíky nepoužívat
V rámci objektivity je nutné poukázat i na možné zápory dudlíků
- Předčasné a časté používání dudlíků může mít negativní vliv na kojení. Je to tím, že sání z prsu a dudlání dudlíku (případně sání z kojenecké láhve) vyžaduje odlišnou techniku. Část dětí je velmi citlivá na tyto změny a po čase začne preferovat dudlík před prsní bradavkou a začne odmítat sání, je to tím, že sání z prsu je pro dítě namáhavější.
- U části dětí může používání dudlíku přerůst až v závislost, při které se dítě dožaduje dudlíku neustále a při všech činnostech a odmítá se ho vzdát a v okamžiku, kdy ho nemá, tak pláče či se vzteká.
- Část dětí se kvůli této závislost nechce s dudlíkem rozloučit ani v době, kdy jejich vrstevníci dávno dudlík nepoužívají (například v době návštěvy předškolního zařízení).
- Některé studie ukazují, že používání dudlíku může souviset s vyšším výskytem zánětu středouší.
- Časté používání dudlíku může být příčinou vzniku špatného postavení zubů a patologického vývoje čelisti (ovšem v případě, kdy dítě místo dudlíku začne dudlat svůj vlastní palec, je dudlík menším zlem).
- Dudlík může být i příčinou vzniku kazivosti zubů, to tehdy, pokud rodiče dudlík dítěti začnou namáčet do medu, cukru či sirupů.
- U některých dětí může dudlík vyvolat dávivý reflex a zvedání žaludku, to zejména tehdy, když je dudlík příliš velký. Řešením tohoto problému může být vybrání správné - menší – velikosti dudlíku.
Čtěte také:
- Nízký tlak způsobí mdloby i chladné ruce
- Kojení umí mnohem víc
- Noční kojení zubům neprospívá
- Rodiče, nezapomínejte pravidelně vyměňovat zubní kartáčky svých dětí
- Poruchy příjmu potravy se nevyhýbají ani dětem
- Víte, jak máte jíst, abyste zabránili vzniku zubního kazu u sebe i u svých dětí?
- Kdo zaplatí dětem rovnátka?
- Jak se u dětí vytváří imunita
- Co takhle dentální hygiena, maminky?