_Sluneční brýle fungují spíš jako módní doplněk, než jako ochrana očí

Sluneční brýle fungují spíš jako módní doplněk, než jako ochrana očí
Datum publikace: 28.03.2012

Pokud se domníváte, že jakékoli sluneční brýle ochrání vaše oči, jste na omylu. Tmavá skla nejsou řešením. Ochránit může pouze kvalitní UV filtr.

Zdravé oko ochranu před slunečním světlem v podstatě nepotřebuje. Správně fungující rohovka a především duhovka totiž působí stejně, jako clona u fotoaparátu. Pokud na ni dopadá hodně světla, tak se zúží, pokud je světlo tlumené, rozšíří se, tím dochází i k regulaci množství dopadajících UV paprsků do oka.
„To co může oko před UV zářením ochránit je pouze kvalitní UV filtr, ten však nijak nesouvisí s barvou skel. Kvalitním UV filtrem mohou být vybaveny i brýle se světlými skly. A naopak, velmi tmavé brýle ho mít vůbec nemusejí,“ vysvětluje MUDr. Pavel Studený, primář očního oddělení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a očního centra Somich, Karlovy Vary.

Nejsou brýle jako brýle

Pokud tedy maminky svým dětem nebo sobě opatřují sluneční brýle s tmavými skly, spíš jde jen o módní záležitost, ne o moment sloužící k ochraně zdraví. „Aby byly sluneční brýle kvalitní, a ne pouze módní doplněk, je třeba, aby byly od výrobce vybaveny kvalitním UV filtrem. Tato skutečnost by měla být na brýlích viditelně označená.
Pokud tmavé brýle nemají toto označení, mohou být i tím, co oku spíš uškodí. Tmavé sklo totiž přirozeně nutí zdravou duhovku k jejímu rozšíření (rozšíření zorničky), pokud toto tmavé sklo není vybaveno UV ochranou, dochází k mnohem silnějšímu prostupu UV paprsků do oka, než by se dělo v okamžiku, když by byl člověk bez brýlí. To platí jak pro oko dospělého člověka, tak pro oči dětí,“ dodává lékař.

Jak se vybavit na léto?

Pokud se rodiče s dětmi chystají k moři, je vhodné mít buď kvalitní brýle, které jsou prokazatelně vybaveny UV filtrem, nebo je možné se obejít bez nich. „Pokud dítě normálně běhá a pohybuje se venku, nehrozí poškození očí ze sluníčka. U malých dětí, které se ještě samy nepohybují je vhodné je umístit tak, aby se nedívaly přímo do sluníčka, ale byly spíše ve stínu, “ radí lékař.
Jiné je to v místech s vyšší nadmořskou výškou nebo v oblastech, kde je porušena ozónová vrstva, jejíž funkcí je filtrace dopadajících UV paprsků. „V takovém případě je třeba oči chránit, ale i tady platí předchozí pravidlo. Tmavé brýle nejsou tím, co ochrání, nutný je UV filtr,“ uzavírá lékař.

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek