_Šestá dětská nemoc může u dětí proběhnout i bez vyrážky
Poměrně častým dětským infekčním onemocněním je šestá dětská nemoc. Nejčastěji se vyskytuje u batolat. Pro nemoc je charakteristická vysoká teplota a nesvědivá vyrážka.
Šestá dětská nemoc (šestá nemoc, exanthema subitum či roseola infantum) je jedním z nejčastějších infekčních onemocnění dětí do tří let věku. K nákaze nejčastěji dochází přes sliny dospělých, virus se ale nachází i v mateřském mléce a moči. Nákaza se může šířit i v dětských kolektivech přenosem přes kontaminované hračky.
„Nemoc způsobuje lidský herpesvirus 6 označovaný zkratkou HHV6, podobně onemocnění může vyvolat i příbuzný sedmý lidský herpesvirus HHV7. Inkubační doba onemocnění je zhruba deset dní. Nemoc zanechává dlouhodobou imunitu, člověk jí tak onemocní pouze jedenkrát za život,“ přibližuje úvodem MUDr. Markéta Geleneky z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce.
Jak šestá dětská nemoc probíhá
- Nemoc začíná náhlou horečkou (38°C - 39°C). Ta trvá 3-5 dní, pak rychle klesá.
- Poté se objevuje červená vyrážka. Vyrážka je nejprve na trupu, z něj se postupně šíří na krk a končetiny. Typické pro šestou dětskou nemoc je, že vyrážka nezasahuje do obličeje! Vyrážka nesvědí a mizí během několika hodin až pár dní.
- Výsev vyrážky doprovází únava, podrážděnost až plačtivost, nechutenství.
- Součástí průběhu onemocnění je zduření podčelistních a šíjových uzlin.
- Objevit se může i zarudnutí v krku a vodnatá rýma.
Léčba šesté dětské nemoci
„Průběh onemocnění obvykle nevyžaduje hospitalizaci. V domácí péči stačí nastolit klid na lůžku, doplněný podáváním léků na snížení teploty. Vhodné je dbát na pitný režim nemocného. U dětí nemoc může probíhat i bezpříznakově, pouze s náhlým vzestupem teploty, bez rozvoje vyrážky.
U větších dětí a dospělých pacientů nemoc často probíhá pod obrazem lehkého syndromu infekční mononukleózy,“ doplňuje MUDr. Markéta Geleneky.
Na snížení teploty se doporučuje podávat volně prodejné léky s obsahem látky paracetamol a ibuprofen, dle doporučeného dávkování.
Proti šesté dětské nemoci se neočkuje, jediná možná prevence spočívá v izolaci nemocného od kolektivu a ve zvýšení hygieny v době, kdy v dětském kolektivu (v jeslích, školce, na písku a podobně) dojde k výskytu nákazy.
Komplikace šesté nemoci
Nejčastější komplikací šesté nemoci jsou febrilní křeče. Pokud nastanou, je třeba zavolat záchrannou službu a nechat dítě bezodkladně převést do nemocnice. Rychlá konzultace s lékařem je vhodná i pokud, zejména u novorozence či kojence, tělesná teplota překročí 39°C, případně pokud horečka neklesá po podání léků na snížení teploty. Hospitalizaci vyžaduje i porucha krvetvorby nebo zánět mozkových blan či jater. „Tyto komplikace jsou ale vzácné,“ uzavírá lékařka.
Čtěte také:
- Pulsující vyrážka? To může být pátá dětská nemoc
- Sedmero doporučení, kterak zlepšit atopický ekzém u kojenců a batolat
- Teplotu do 38,5°C není nutné nějak srážet, pomáhá organismu s uzdravením
- Výsev puchýřků po celém těle? To jsou plané neštovice!
- Vzpomínka na těhotenství? Plod vytištěný ve 3D technologii
- Pátá dětská nemoc v těhotenství
- Plané neštovice v těhotenství
- Kdo zaplatí dětem rovnátka?
- Šestá dětská nemoc v těhotenství
- Obávaný meningokok
- S močovými infekcemi se setká každá druhá žena