_Se solí jako se šafránem. Nadměrné solení je nebezpečné
Myslíte si, že bez soli se v kuchyni neobejdete? Omyl: Pokud se naučíte bez ní vařit, prospějete svému zdraví víc, než si myslíte.
Nadměrné množství soli v těle totiž ohrožuje ledviny a oběhový systém, taky zvyšuje riziko náhlé mozkové příhody nebo vysokého krevního tlaku. V těhotenství se také mohou zhoršit otoky končetin. „Vysoká konzumace soli zároveň podporuje větší vylučování vápníku a může tak aktivovat osteoporózu. A je třeba mít na paměti, že právě vápník je v těhotenství nedostatkové zboží,“ uvedla pro abctehotenstvi.cz odborná konzultantka Eliška Vřeštiaková.
Jedna kávová lžička
Doporučená denní dávka soli u dospělého člověka je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) pět gramů denně (minimálně čtyři a maximálně šest), což je zhruba jedna rovná čajová lžička. Jenže Češi jsou národ milující sůl a tuto hranici si v průměru téměř ztrojnásobí.
Nejedná se ovšem pouze o problém dospělých. Odhaduje se totiž, že nadměrné množství soli se dostává až k 80 procentům kojenců do prvního roku života. U batolat je vyšší množství soli vysledováno dokonce v 95 % případech.
Solte co nejméně
Sůl je důležitá jakožto hlavní zdroj sodíku, který se podílí na udržování rovnováhy tekutin v těle, a hraje tak důležitou roli v regulaci krevního tlaku. „Sůl tedy není náš nepřítel a těhotné ji potřebují. Ovšem výhradně a právě v doporučeném množství. Těhotné ženy často trpí otoky nohou, větší množství soli ve stravě může tyto otoky ještě zhoršit,“ varuje odbornice, která jedním dechem dodává: „I kdybychom nepoužili při vaření a dochucování na talíři ani zrnko soli, budeme mít sodíku i chloru při pestré stravě dostatek.“
Z výše uvedeného vyplývá, že těhotné ženy, ovšem nejen ty, by v zásadě měly omezit dosolování jídel na talíři na minimum. „I při vaření je dobré solit co nejméně. Dříve se doporučovalo solit vodu na vaření zeleniny, to je zcela zbytečné. Sůl totiž odebírá zelenině její přirozenou sladkost a chuť kazí. Pestrá strava i bez dosolování zajistí dostatečný příjem sodíku i chloru,“ dodává vystudovaná mikrobioložka Eliška Vřeštiaková.
Zdravá výživa
Těhotným ženám se proto doporučuje stravovat se domácí kuchyní vařenou podle zásad zdravé a racionální výživy. Co nejvíc by se tedy měly vyloučit polotovary, ale i další potraviny, ať už to je vývar v kostkách, uzený losos, olivy či kysané zelí. „O chipsech, různých dochucovadlech, slaných oříškách a podobných pochutinách asi mluvit nemusím,“ doplnila Vřeštiaková.
Na chuť soli se dá velmi rychle zvyknout, ve vaření se však dá nahradit. K dochucování jídel se dají použít bylinky či koření (v těhotenství se doporučuje kmín, máta, meduňka, anýz, fenykl, zázvor), ale také citronová šťáva nebo tepelně upravený a v rozumném množství podávaný česnek.
Autor: Petr Sobol