_Se škytáním se děti už rodí

Datum publikace: 07.12.2018

Miminka, často k údivu svých novopečených rodičů, škytají často. Nejčastěji po jídle, nebo když jim je zima, některá se rozškytají poté, co se počůrají, to zejména, když jsou v látkových plenách, kde mokro intenzívně cítí. Některé děti škytání přejdou bez povšimnutí, jiné rozčiluje.

První škytání přichází už v době nitroděložního života, maminky ho vnímají jako pravidelné záškuby plodu. Nejde o dlouhé epizody, většinou během pár vteřin odezní. U některých miminek po škytání může přijít zvýšená pohybová aktivita, ale to zdaleka není pravidlo.

Škytání si s sebou děti přinášejí i na svět a dá se říci, že škytají všichni novorozenci a kojenci bez rozdílu, liší se jen míra škytání. Nejčastěji se objevuje během krmení, nebo po něm, to souvisí s náhlým naplněním a roztažením žaludku. Někdy přichází i tehdy, pokud je dítě v chladu, nebo když dlouho pláče. Teorií, proč škytavka vzniká, je více, v každém případě jde o neškodné záškuby bránice, které po chvilce samy odezní. Tak, jak dítě roste, škytání ubývá a zhruba kolem roku, děti škytají jen zřídka.

Zatímco dospělí mají mnoho triků, jak se škytání zbavit, u dětí je to maličko složitější. Miminku nejde vysvětlit, že má udělat hluboký nádech a následně dech zadržet. Jak tedy škytajícímu dítěti pomoci?

Tady je pár tipů, jak dítěti pomoci zvládnut škytání:

  • Pokud se škytání objeví během krmení, je vhodné činnost na chvilku přerušit a nechat dítě „rozdýchat“. Dítě si odpočine a když škytání odezní, tak v krmení můžete pokračovat dál.
  • A naopak, pokud škytavka přijde mimo dobu krmení, je dobré dát dítěti napít. Intenzívní sání může stahy bránice zastavit.
  • Když vypozorujete, že se škytání objevuje poté, co dítě po krmení blinká, je pravděpodobné, že se dítě pravidelně překrmuje. Pak je vhodné korigovat krmené dávky.
  • Někdy pomůže změna polohy dítěte, to znamená, ležící dítě zvednete do vzpřímené polohy.
  • Některé babské rady říkají, že škytavka u dítěte přejde poté, co mu fouknete do obličeje, ze stejného důvodu se i radí dát dítě k otevřenému oknu. Proč? Co za tímto trikem stojí? Je to snadné, dítě instinktivně před náporem vzduchu do obličeje zadrží dech a pohyby bránice se znormalizují.
  • Některé maminky se u škytajících větších dětí snaží rozptýlit jejich pozornost, třeba tlesknutím, nebo polechtáním dítěte na chodidle i to vede ke změně v dýchání a k nastolení správného rytmu pohybu bránice.

 

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek