_Rozhodujících deset (lunárních) měsíců
Na počátku života stojí dvě buňky. Jejich postupným rýhování a dělením se z nich stává živá bytost. Ta cesta je velmi složitá a lidé její tajemství po dlouhá léta vůbec neznali. Pojďte se podívat, jak se začátek života vyvíjí…
Start
Začátek života je oplození, při kterém dojde ke spojení vajíčka se spermií. Každá z buněk předává vajíčku jen polovinu ze své genetické výbavy. Vajíčko předává genetické informace od matky, spermie od otce. Pokud dojde ke spojení buněk, dojde i ke zkompletování informací. Oplozené vajíčko tak má dvě sady po 23 chromozomech, jejich celkový počet je tak 46. Dva z nich jsou rozhodující pro pohlaví budoucího miminka. Pokud došlo ke spojení pohlavních chromozomů XX, narodí se holčička. Když se spojily chromozomy XY, na svět přijde chlapeček. Už v okamžiku spojení spermie s vajíčkem dojde k vytvoření vlastní DNA a tím i k naprogramování barvy očí, základních povahových rysů, uměleckého nebo sportovního nadání, inteligence nebo preference chutí.
1. týden
Během prvního týdne po spojení spermie s vajíčkem dochází k mnoha změnám. První dvě buňky, jenž daly základ životu se začínají dělit. Při každém dělení zdvojnásobí svůj počet. Vajíčko je v té době odkázáno na výživu získanou ze žloutkového váčku a putuje směrem k děloze. Před nástrahami ho chrání blána, která se později přemění na plodový obal. »Shluk« buněk zatím pozdější lidskou bytost ničím ani zdaleka nepřipomíná.
2. - 4. týden (1. měsíc)
Během prvních dvou týdnů dojde k uhnízdění vajíčka do dělohy. Vytváří se pupečník, kterým embryo začíná být vyživováno, a embryu se začínají vytvářet základy jednotlivých orgánů. Mezi prvními srdce a mozek s míchou. Srdce do finální podoby projde několika změnami. Pro začátek života stačí jednoduché srdíčko bez srdečních komor. K tlukotu je připraveno po třetím týdnu po oplození. Svůj vývoj začínají i trávicí, dýchací a vylučovací soustava a základ dostávají i kůže, vlasy a nehty. Tak jak se začínají vytvářet jednotlivé orgány, mění se i tvar embrya. Původně rovné embryo se začíná choulit, tím žloutkový váček, ze kterého embryo bylo první dny vyživováno, vniká do budoucí břišní dutiny. Zároveň dochází k prudkému rozvoji mozku. Na konci čtvrtého týdne těhotenství je embryo velké přibližně 8 mm.
4. – 8. týden (2. měsíc)
Po čtvrtém týdnu dostane embryo nový »domeček«. Původní blána se mění na vak naplněný tekutinou. Nový život je tak lépe chráněn. Velkým vývojem prošlo srdíčko. Bije rychlostí vyšší než 110 úderů za minutu. Původně jednoduché srdce začíná být složitější a jeho komory pomalu dostávají tvar. Dalším »rychlým koněm na trati« je mozek. Změny ale zasahují i zevní část embrya. Na povrchu začínají vyrážet končetiny. Zatím jde jen o jejich náznak v podobě pupenů, ale je jasné, že se na ně myslí! Kolem šestého týdne těhotenství se začínají rýsovat i budoucí prstíky. V této době embryo »získává i svojí tvář«. I když spíš zatím jde jen o vyhrazení místa, kde se obličejová část hlavy embrya začne vytvářet. Oči, nos, uši ani ústa ještě nejsou přesně na svých místech, jejich vývojový základ je už ale položen. Pro embryo je důležité i to, že svojí zatím jen velmi jednoduchou činnost, zahájila játra a fungovat začíná i krevní oběh. Na konci osmého týdne těhotenství je embryo velké asi 3 cm, jeho váha je kolem 5 g.
8. - 12. týden (3. měsíc)
Po osmém týdnu těhotenství má embryo již znatelně vidět končetiny. V děloze má dost místa k pohybu a budoucí maminka v klidu může vnímat jak »pracuje«. Zručnost budoucího miminka se zvyšuje každým dnem! V břiše pomalu začíná zvládat i cucání palce, zkouší otevírat a zavírat pusinku a občas si i zívne. V tomto období se část pupečníku začne přeměňovat na střeva. Prudký rozvoj zasáhne i kosterní soustavu a většina kostí má již vytvořený chrupavčitý základ. V půlce třetího měsíce dochází k formování rtů a nosu. V tomto období je možné pomocí ultrazvuku případně odhalit některé z vrozených vývojových vad, možné je i zjistit, zda se narodí holčička, nebo chlapeček. Zevní genitálie totiž začínají měnit svůj tvar podle pohlaví. Budoucí tvoreček už není »pouhým« embryem, ale stává se plodem. Koncem 12. týdne těhotenství je plod velký devět cm a váží kolem 20 g.
12. – 16. týden (4. měsíc)
Budoucí miminko v bříšku vypadá jako plyšová hračka. Tělíčko plodu je pokryto lanugem – tedy prvním velmi jemným málo pigmentovaným ochlupením, pod kterým prosvítá tenká červená kůže. Její barva je daná průsvitem kožních cévek a tím, že ještě nedošlo k vytvoření potřebného tukového polštáře. Plod umí hýbat očima a k pohybům rtů a jazyka přidal i polykání plodové vody. Svojí činnost zahájily i ledviny, takže miminko čůrá, tím se začíná vytvářet plodová voda. V této fázi vývoje jsou na plodu výrazné horní končetiny. Dolní jsou o mnoho kratší, jejich doba teprve přijde. Na konci 16. týdne těhotenství plod měří kolem 14 cm a vážit může kolem 150 g.
16. – 20. týden (5. měsíc)
Človíček vstoupil do druhé půlky nitroděložního vývoje. Plod o sobě dává čím dál tím víc vědět. Jeho pohyby nabírají na intenzitě i síle. V děloze se protahuje i otáčí. V tuto chvíli začíná reagovat i na zvukové podněty přicházející z okolního světa. Změnami prochází i jeho vzhled. Hlavičku budoucího miminka začínají pokrývat vlásky a na prstíkách se objevují nehtíky. Také barva plodu se začíná pomalu měnit. Jasně červená barva lehce bledne tím, jak se pomalu začíná tvořit tukový polštář. Kůži plodu chrání před »rozmáčením« plodovou vodou mázek. Plod začíná »nabírat« na váze! V bříšku jsou stále jasnější srdeční ozvy plodu. Velkým vývojem procházejí plíce. Jejich činnost zatím není možná a plod přijímá potřebný kyslík přes pupečník z placenty, ale vývoj plicní tkáně má velký význam pro budoucí dýchání. Na konci pátého měsíce plod měří 25 cm a váží 250g.
20. -24. týden (6. měsíc)
Plod přibírá stále rychleji na váze. Základy jednotlivých orgánů jsou založeny a stavba těla už plně odpovídá lidské bytosti. Plod slyší a je připraven k tomu, aby také prohlédl. Oko človíčka je vyvinuté a začínají se mu otevírat i víčka. Budoucí miminko tak začíná mrkat! Na konci šestého měsíce plod měří kolem 30 cm a váží kolem 500 g.
24. - 28. týden (7. měsíc)
Tvář budoucího miminka je už zformovaná a vše je na svém místě. Oči dokonce začínají mít schopnost slzet. Období je velkým náporem na dýchací soustavu, kde stále probíhá dozrávání. Podobně je na tom i nervová soustava a mozek. Kožní záhyby se stále plní tukem, jeho množství bude v budoucnu důležité pro schopnost miminka udržet si tělesnou teplotu. Na konci sedmého měsíce plod měří kolem 35 cm a váží kolem 1200 g.
28. - 32. týden (8. měsíc)
Plod kromě tuku nabírá i svalovou hmotu. V děloze mu tak začíná být těsno. Jak se bude zmenšovat prostor v děloze, bude ubývat i aktivita a možnost pohybu. Budoucí miminko rozeznává známé zvuky a reaguje na ně. Organismus ještě není připraven na příchod na svět, ale v případě předčasného porodu by miminko už mělo být schopné s drobnou pomocí lékařů přežít Na konci osmého měsíce plod měří kolem 40 cm a váží kolem 2000 g.
32. – 36. Týden (9. měsíc)
Plod přestává být porostlý jemným lanugem, to začíná mizet. Kůže budoucího miminka je napnutá a kožní záhyby jsou vyplněny tukovým polštářem. Nervová a dýchací soustava stále dozrávají. Pokud by se ale miminko rozhodlo přijít na svět, svůj úkol by patrně už samo dobře zvládlo. Na konci devátého měsíce plod měří kolem 45 cm a váží do 3000 g. 36. -40. týden (10 měsíc) Plod je zcela připraven na svou první velkou cestu! Vše je přichystáno na den D. Kůže plodu má růžový nádech, nehty přerůstají přes okraj prstíků, správně by měly být vyvinuty i pohlavní orgány. Plod má vyvinuté všechny kosti, jsou sice měkké a pružné, ale mají již založený chrupavčitý základ. Plod by k porodu měl být připraven i svou polohou, kdy by hlavička měla být natočena směrem k pánvi. Na konci desátého měsíce plod měří kolem 50 cm a váží kolem 3500 g. Porod může začít!