_Problémy s neplodností řeší i muži. Z pětadvaceti dárců spermií vyhovuje pouze jeden

Datum publikace: 28.04.2019

Pokrok ve světě technologií má dopad i na oblast gynekologie a andrologie. Jaké lékařské zákroky je nově možné podstoupit a s jakými trendy se lékaři u pacientů nejčastěji setkávají? V oblasti reprodukční a intimní medicíny se v poslední době stále více řeší například možnost umělého oplodnění pro single ženy, bezsklapelová vazektomie, social freezing neboli zmrazení pohlavních buněk či intimní gynekologické plastiky.

V mladém věku většinou lidé nemyslí na to, jestli budou schopni mít někdy dítě. Statistiky z posledních let ale ukazují, že stále více párů řeší neplodnost a děti si pořizují až díky metodám umělého oplodnění.  Především trend oddalování rodičovství nemá na schopnost počít dítě pozitivní dopad, což potvrzuje i primář IVF centra kliniky ISCARE MUDr. Jan Lacheta. „I kvůli rozšířenému trendu zakládat rodinu až mezi třiceti a čtyřiceti lety dnes bojuje s neplodností až 20 procent českých párů. O zvyšující se neplodnosti u mužů pak svědčí například výsledky posledních zájemců o darování spermatu u nás na klinice. Z pětadvaceti mužů splňoval pouze jeden kritéria dárce spermií.“

Předejít možným rizikům neplodnosti jako je třeba závažné onemocnění nebo úraz pomůže social frezing neboli zmrazování zdravých pohlavních buněk. Preventivní zmražení spermií a vajíček je ideální ve věku kolem dvaceti let. Uskladnění pohlavních buněk vyjde asi na 2 půl tisíce na tři roky. I v případě úrazu či nemoci s výsledkem neplodnosti pak mají lidé jistotu, že budou moci založit vlastní rodinu. 

Umělé oplodnění v zahraničí

Co ale dělat, když už Vám biologické hodiny tikají, ale správný partner je v nedohlednu? Česká legislativa umožňuje umělé oplodnění IVF podstupovat pouze vdaným ženám či ženám v páru s partnerem opačného pohlaví. Naštěstí jinde ve světě takové podmínky neplatí a tak i svobodné či homosexuálně orientované Češky mohou pomocí asistované reprodukce otěhotnět. Je ale třeba za vysněným potomkem vycestovat a to buď na vlastní pěst, nebo prostřednictvím specializovaného zdravotnického zařízení.

„Naše klinika nabízí zájemkyním zprostředkování umělého oplodnění v zahraničí, na pracovištích s nimiž dlouhodobě spolupracujeme a kde tento proces národní legislativa umožňuje. Hlavní výhodou je možnost vybrat si dárce spermatu na základě rozsáhlých kritérií z největší databáze v ČR,“ vysvětluje profesorka Milena Oborná.

Intimní gynekologické plastiky

Pokud se Vám podařilo vysněného potomka zplodit, rodičovské povinnosti jste si odbyli, děti jsou odrostlé, přichází často chuť si ještě trochu užít. U žen se ale často začnou objevovat problémy s pevností tkání pánevního dna, způsobené právě prodělanými porody, které mohou mít dopad i na sexuální uspokojení. „S takovými problémy k nám přichází až sto padesát pacientek ročně,“ potvrzuje Petr Pícha, primář pražské kliniky GynCentrum. 

Úplnou novinkou, kterou je možné tyto problémy řešit, je ošetření pomocí LOTUS GynoLaserTM, jenž GynCentrum jako jedno z mála zdravotnických zařízení u nás vlastní. Na rozdíl od invazivní operace je laserový zákrok rychlý, bezbolestný, bezpečný a nevyžaduje téměř žádnou rekonvalescenci. Používá se pro vaginální remodelaci s výsledkem zúžení poševního vchodu a vagíny a zlepšení její elasticity, dále k léčbě stresové inkontinence, chronických kvasinkových zánětů a poklesu dělohy.  

Bezskalpelová vazektomie
Co v této fázi života trápí muže? Pokud se stále těší sexuální svěžesti, je na místě vyřešit jednou pro vždy možnost nechtěného oplodnění, a to díky vazektomii. Vazektomie je chirurgický zákrok, při kterém dojde k přerušení chámovodů v oblasti šourku a tím ke sterilizaci muže. Při klasické vazektomii je šourek rozříznut skalpelem.  

„Daleko šetrnější, méně bolestivou metodou s minimálním rizikem komplikací je tzv. bezskalpelová vazektomie, kdy je chámovod za použití specifických nástrojů rychle zachycen a vytažen nad povrch kůže z malého vpichu. Zákrok se provádí v lokální anestezii velmi malou rankou, která není po zahojení znatelná,“vysvětluje MUDr. Lukáš Bittner, urolog a sexuolog z Andrologické kliniky. Paradoxní je, že v zahraničí je vazektomie jako forma antikoncepce velmi rozšířená a podstupuje ji až 18 % mužské populace. V ČR jde zatím jen o stovky mužů. Kliniky projektu Vazektomie bez skalpelu provádí aktuálně kolem 30 zákroků měsíčně.

 

Autor: redakce

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek