_Přijetí do nemocnice
Máte plánovaný nástup do nemocnice a nevíte, co vás čeká? Následující řádky vám možná pomohou se v problému zorientovat…
Anamnéza
Hlavním bodem přijetí je rozhovor s přijímajícím lékařem, který se bude kromě průběhu vašich stávajících obtíží zajímat i o to, jaká onemocnění jste vy a vaši blízcí prodělali v minulosti, jaké užíváte léky, zda nejste na nic alergičtí a o řadu dalších věcí. Tento rozhovor se nazývá anamnéza.
Lékaře informujte ve vlastním zájmu pravdivě, nic nezamlčujte, nemůžete-li si vzpomenout, pomožte si lékařskými zprávami, které máte s sebou.
Neváhejte využít setkání s přijímajícím lékařem k získání dalších informací o nemocnici, kam právě nastupujete i o tom, který lékař o vás bude pečovat, případně kdo bude provádět plánovaný výkon. Nebuďte pasivním pacientem – jde o VÁS A VAŠE ZDRAVÍ !
Souhlas s přijetím
Součástí příjmu by měl být podpis tzv. obecného souhlasu s přijetím do nemocnice. Ve vlastním zájmu si přečtěte, co podepisujete! V tomto formuláři máte obvykle možnost vyjádřit svůj souhlas s tím, aby do vašich zdravotních záznamů nahlíželi studenti medicíny či ošetřovatelství při praktické výuce. ( I pro ně platí povinnost zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech souvisejících s poskytováním zdravotních služeb !!!) Pokud máte s takovým souhlasem problém, klidně ho odepřete – není vaší povinností stát se výukovým předmětem, i když na druhé straně je nepochybně užitečné a žádoucí, aby se studenti seznámili s co nejširším spektrem onemocnění a pacientů.
Vstupní souhlas dále obvykle obsahuje označení osoby či osob, které mohou být informovány o vašem zdravotním stavu – ze zákona nelze bez vašeho souhlasu nikomu informace podávat, takže je tento záznam nutný. Své blízké připravte na to, že většina nemocnic správně odmítá podávat informace telefonicky z obavy z porušení ochrany vašich osobních údajů.
Přístup k dokumentaci
Veškeré záznamy vedené o vašem zdravotním stavu (u praktického lékaře, v ordinacích specialistů či v nemocnici) vám v případě vašeho zájmu musí zdravotníci předložit k nahlédnutí, případně (pokud si to přejete) vám zajistit jejich okopírování či výpis určité části. O tomto právu vás musí každý lékař při přijetí do péče informovat, stejně tak vám musí sdělit, že máte právo pověřit jinou osobu, aby za vás do dokumentace nahlížela, či přebírala okopírované záznamy. Pokud přání nahlédnout do dokumentace vyslovíte, je příslušné zdravotnické zařízení povinno vám vyhovět bez zbytečného odkladu – vyrobené kopie, případně práci spojenou s vypisováním dokumentace či jejích vyhledáváním v archivu, budete muset zaplatit – pro tyto účely má nemocnice vytvořen ceník.
Informace
Přijímající lékař je povinen odpovědět na vaše dotazy týkající se průběhu hospitalizace i předpokládané délky pobytu v nemocnici. Je rovněž povinen vás seznámit s případnými doplatky na poskytnutou péči, pokud tato není hrazena ze zdravotního pojištění.
Svou roli v příjmu pacientů má vedle lékaře i sestra – při rozhovoru s vámi se zaměří zpravidla na zjištění stupně vaší sebeobsluhy (při pohybu, jídle apod.), na případnou přítomnost rizik – například pádu či proleženin, hodnotí posouzením výšky a váhy také stav vaší výživy. Sestra vás také obvykle seznámí s možnostmi placených nadstandardních služeb zajišťovaných nemocnicí (strava či lépe vybavené pokoje) a s jejich cenami – ostatně ceník těchto služeb by měl být v nemocnici veřejně vyvěšen.
Při přijetí byste měli být informováni o doporučené době návštěv – většina nemocnic dnes má neomezenou návštěvní dobu, nicméně z důvodu respektu k soukromí spolupacientů i v zájmu nenarušování některých výkonů, je vhodné respektovat dobu, která je pro návštěvy daného pracoviště doporučena. Seznamte se s nemocničním řádem.
(zdroj MZČR)