_Předčasný porod, a přenášení – ani jedno není dobré
Někdy se stane, že si miminko na svět pospíší a narodí se dřív, než by mělo. Pokud se k tomu, že spatří světlo světa, rozhodne jen pár dní před plánovaným termínem porodu, nic se neděje. V okamžiku, kdy se tak ale stane dříve v řádu týdnů či měsíců, je nutná pomoc lékařů. Dobré ale není ani to, když těhotná začne přenášet. I tady mohou nastat komplikace.
Nekomplikované, fyziologické těhotenství trvá 40 týdnů a miminko, jež se narodí v předpokládaném termínu má, obvykle váží kolem 3500 gramů. Jenže chtít po miminku, které se teprve vyvíjí, aby bylo naprosto přesné, je nemožné. Proto platí jakási »norma«, podle které je donošené miminko i tehdy, když se narodí dva týdny před a dva týdny po předpokládaném termínu, tedy ve 38. až 42 týdnu těhotenství. Rozmezí do jisté míry počítá s tím, že ne všechny ženy mají pravidelnou ovulaci, během níž může dojít k otěhotnění, mohou mít i různě dlouhý cyklus menstruace Nutné je také počítat s lidskou chybou, kterou v tomto případě může být špatně udaný termín poslední menstruace před otěhotněním. Někdy se i přes veškerou snahu a péči stane, že se miminko narodí dříve než s eočekávalo. A ne vždy musí jít jen o samovolný předčasný porod. Jsou i případy, kdy se k předčasnému ukončení těhotenství rozhodnou sami lékaři, protože je v ohrožení buď život nastávající maminky, nebo plodu a těhotenství předčasně ukončí císařským řezem.
Lékaři považují za nedonošené miminko novorozence, který se narodí před ukončeným 38. týdnem těhotenství. Miminko s nízkou porodní hmotností je každé vážící méně než 2500 gramů.
Váha vždy nerozhoduje
To, co je při předčasném narození pro miminko důležité, je jeho hmotnost a také stupeň jeho vyzrání. Podle toho se pak odvíjí potřebná péče.
Lékaři u nedonošených miminek rozdělují několik stupňů nezralosti:
- Miminko s lehkou až střední nezralostí je takové, které se narodilo mezi 32. až 37. týdnem těhotenství.
- Ty děti, které se narodí mezi 25. až 32. týdnem, jsou hodnoceny jako těžce až extrémně nezralé.
Z hlediska vyzrání miminka je nejdůležitější to, zda po narození bude schopno samo dýchat, nebo jestli mu bude třeba s dýcháním pomoci. Děti narozené po 30. týdnu těhotenství mají většinou plíce zralé natolik, že jsou schopny dýchat samy. Kromě toho, pokud lékaři očekávají předčasný porod, podávají injekčně těhotné léky, které urychlují vývoj plicní tkáně plodu.
Jinak je tomu ale u dětí narozených s těžkou až extrémní nezralostí. Těm je většinou třeba s dýcháním pomoci. Například podáváním kyslíku nebo plicním ventilátorem, který se napojí na inkubátor:
Každé dříve narozené miminko se ale musí vypořádat s dalšími komplikacemi. Těmi často bývá chudokrevnost a náchylnost k infekcím.
- Chudokrevnost je způsobena tím, že nedonošenci ještě nepracuje kostní dřeň, tvořící červené krvinky, tak jak má. Řešením je dodání červených krvinek transfuzí.
- Náchylnost k infekcím souvisí s křehkou imunitou, někdy je proto nutné, aby malá miminka dostala antibiotika do žíly. Samozřejmostí je pak přísný hygienický režim na oddělení, kde jsou nedonošení novorozenci v inkubátorech.
Občas se stane, že těhotné mamince nefunguje správně placenta. To může být pro nenarozené miminko vážná komplikace. Z placenty se totiž přes pupečník k plodu dostávají potřebné živiny pro růst a vývoj. Když placenta začne »stávkovat«, nemá tak dítě v děloze z čeho růst. Nastává tak situace, kdy je miminku v děloze hůř, než když by se narodilo o chvilku dřív, protože má vlastně »hlad«. Lékaři v takovém případě rozhodnou o ukončení těhotenství. Většinu se ale počká, až organismus plodu bude dostatečně vyzrálý aby zvládl příchod na svět. Takové miminko se sice narodí s malou porodní váhou, často má kolem kila a půl, ale samo již zvládne dýchání. V těchto případech je nejdůležitější, aby dítě dostávalo potravu s dostatkem výživných látek a váhový deficit rychle dohnalo.
Když je těhotenství příliš dlouhé
Tak jak je špatné, když se miminko narodí moc brzy, vadí i když se narodí o mnoho dní později, než se čekalo. Pokud těhotná začne »přenášet«, hrozí, že mohlo miminko začít v bříšku strádat. Tělo ženy je totiž od přírody naprogramované na těhotenství dlouhé zhruba 40 týdnů, tedy 10 lunárních měsíců. Pokud trvá déle, může dojít k tomu, že začne špatně fungovat a odlučovat se placenta. Dítěti pak hrozí strádání a těhotné zdravotní komplikace.
Pokud tedy vše nasvědčuje tomu, že maminka neporodí v předpokládaném termínu, lékaři hledají možnosti, jak těhotenství ukončit.
Čtěte také:
- Jak probíhá porod
- Jak poznáte, že začíná porod
- Jak probíhá porod koncem pánevním?
- Šetrný císařský řez? Ano jde to, dítě je při něm z dělohy vybaveno samo, bez pomoci lékařů
- Každé dvanácté miminko u nás se narodí předčasně
- Těhotenství s toxoplazmózou díl 3.
- Chcete vyvolat porod babskou radou? Raději na to zapomeňte
- Moderní techniky stranou. Víte, jak se rodilo ve středověku?
- Ve dvou se to lépe táhne. I na porodním sále!
- Kolik stojí porod?