_Před sluníčkem se chraňte u vody i ve městě
Sluneční paprsky mohou způsobit mnoho potíží, proto je třeba se před jejich působením účinně chránit. Pokud víte jak na to, není to nic těžkého.
Krásná pleť po celý život
Kožní nádory tvoří 25 procent všech zhoubných nádorů. „Pro ilustraci. Po pěti letech umírá na čtyřmilimetrový zhoubný nádor prsu asi pět procent žen. Naproti tomu zhoubný melanom silný čtyři milimetry znamená za stejnou dobu padesátiprocentní úmrtnost,“ říká profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Kromě zdravotního nebezpečí s rizikem vzniku kožních nádorů je UV záření i příčinou rychlého stárnutí kůže a předčasného vzniku vrásek.
Jak se chránit ve městě
Přirozenou ochranou proti působení UV záření je pigmentace a rohová vrstva pokožky. Tato ochrana je však nedostatečná. Schopnost pigmentace je individuální a lidé se světlou pokožkou a malé děti, se na sluníčku velmi rychle spálí. To samé platí o rohové vrstvě.
Další možností ochrany je používání krémů s UV faktorem nebo certifikované plážové oblečení.
„Pro běžný pobyt ve městě stačí používat tzv. street factor, který odpovídá zhruba 15 UV faktoru. Některé kosmetické značky už tento faktor přidávají do denních krémů, takže není nutné nanášení opalovacího krému s UV filtrem, ale stačí jen používání běžného denního krému,“ vysvětluje profesor Arenberger.
Pozor je však třeba věnovat malým dětem, které se při pobytu venku doporučuje ošetřit dětským krémem s UV filtrem. Ten by měl odpovídat intenzitě slunečního záření. Za nevyhovující se považují všechny přípravky, které mají faktor nižší než 6, který už nemá odpovídající ochranný účinek. Při pobytu ve městě je tak vhodné používat faktory střední ochrany s označením pohybujícím se v rozmezí 12-25.
Pouze výjimečně ve dnech, kdy je pod mrakem a UVB záření není tak intenzívní, je možné používání ochranných krémů při běžném pobytu venku omezit. UVA záření ale stejně proniká i mraky, takže při delším běžném pohybu venku, i když je slunce pod mraky, bychom neměli fotoprotekci podceňovat.
Jak se chránit u vody
Horší situace nastává při dlouhém pobytu v přírodě, u vody, u moře či na horách. Tam okolnosti vyžadují použití ochranného krému s co nejvyšším ochranným faktorem.
Pokud pobyt venku doprovází koupání, je třeba sáhnout po přípravcích voděodolných. „Dobré je pamatovat i na to, že přípravek by se měl aplikovat chvíli před sluněním, podle druhu 15-30 minut, nikoli až na sluníčku,“ doporučuje dermatolog.
U dětí je vhodné volit přípravky, které jsou kombinované a chrání fyzikálně i chemicky, u většiny z nich platí, že kvalitnější jsou k dostání v lékárnách.
Druhou variantou je ochrana pomocí speciálních vzdušných oblečků s vlákny s obsahem titanu, které ani během pobytu ve vodě nepropustí žádné UV paprsky. „Při jejich výběru je vhodné volit výrobky, které jsou opatřeny evropským Colipa certifikátem. Tento certifikát je zárukou toho, že oblečky byly testovány nejen při běžném nošení, ale i při vysoké zátěži. Této normě naopak neodpovídají výrobky s australským certifikátem,“ vysvětluje profesor Petr Arenberger.
Při používání plážových oblečků je nutné myslet také na to, že obleček chrání pouze jím zakrytá místa. Odhalená místa je nutné ošetřit krémem s UV filtrem.