_Před rakovinou prsu může ochránit plastická operace
Častá úmrtí mladých žen na rakovinu prsu v jedné rodině. Takový bývá obraz pacientek, které jsou nosičkami genetické mutace BRCA.
Pokud se u ženy v přímé příbuzenecké linii často objevuje výskyt zhoubného nádorového onemocnění u ženských příbuzných v mladém věku, stojí většinou za onemocněním genetická mutace označovaná jako BRCA. „V těchto rodinách je až nápadný výskyt tohoto onemocnění především u mladých žen. V rodinné historii se často vyskytuje úmrtí žen do třiceti let. Takové pacientky uvádějí, že onkologickým onemocněním prsu onemocněla jejich babička, matka, teta či dokonce sestra. V minulosti se říkalo, že tyto rodiny nad sebou mají jakési prokletí v podobě této nemoci. Dnes se ví, že vše je způsobenu genetickou výbavou žen,“ popisuje primář Kliniky plastické chirurgie při Nemocnici Na Bulovce plastický chirurg Karel Urban, součástí kliniky je u nás ojedinělé Centrum komplexní péče o ženy s onkologickým onemocněním prsu.
BRCA významně zvyšuje riziko nemoci
Pokud do ordinace lékaře vstoupí žena s takovou rodinou anamnézou, je na místě genetické vyšetření, které buď prokáže, či vyvrátí nosičství mutace. „Doporučení ke genetickému vyšetření může dát gynekolog či mamolog. Genetické testy se provádějí z krve ženy a výsledky jsou známy v rámci několika dní,“ popisuje lékař.
Prokázání nosičství genů BRCA má pro ženu velký význam. „Samotné nosičství ještě neznamená výskyt onemocnění, ale znamená určité riziko jeho vzniku. Statistiky udávají, že u nosiček genu BRCA může být v některých případech až osmdesátiprocentní pravděpodobnost vzniku zhoubného bujení prsní žlázy,“ konstatuje lékař.
Život zachrání plastika
Včasné prokázání mutace BRCA má pro ženu zásadní význam v rámci prevence vzniku onemocnění. Možností, jak rozvoji rakoviny prsu zabránit, je odstranění mléčné žlázy dřív, než dojde k rozvoji onemocnění.
„Má-li žena laboratorně potvrzeno nosičství mutace genu, je možné přistoupit k výkonu, během nějž je ženě odebrána prsní žláza, ale dojde k zachování prsního dvorce a bradavky. Tím dojde k minimalizaci rizika vzniku onemocnění. V rámci jednoho výkonu je ženě okamžitě provedena rekonstrukce prsu, takže žena není vystavena psychické zátěži z toho, že podstoupila odnětí části svého prsu,“ vysvětluje lékař.
Výkon je hrazen z veřejného zdravotního pojištění, probíhá v celkové anestezii a vyžaduje krátkodobou hospitalizaci. Následná rekonvalescence trvá v řádu týdnů.
Čtěte také:
- HPV – viry způsobující rakovinu
- Jak to je s odstraněnými prsy Angeliny Jolie? Tento výkon podstupují i české ženy s rizikem rakoviny, a není jich málo
- Angelina Jolie (39) si po mléčných žlázách nechala odejmout i vaječníky a vejcovody
- Cílená léčba dává naději ženám s rakovinou prsu v posledním stadiu
- Genetická diagnostika pomůže v léčbě nádorů vaječníků
- Preventivní mamografické vyšetření krok za krokem