_Pokožku dětí je nutné chránit před sluníčkem

Pokožku dětí je nutné chránit před sluníčkem
Datum publikace: 08.11.2011

Po druhém roce věku je kůže dítěte a její funkce stejná jako je tomu u dospělého člověka. Období puberty pak znamená další změny… 

Předškolní a školní věk (2-11 let)

Kůže dítěte je již plně vyvinuta, vytvořený je lipidový kožní plášť (nachází se na samém rozhraní pokožky a zevního prostředí a tvořen je sekretem mazových a potních žláz a olupující se vrstvou rohové pokožky), který funguje jako ochranná bariéra organismu. Pokožka je však stále velmi citlivá na slunce a stále si zachovává zvýšenou absorpční schopnost.

Období dospívání (11.-18. rok)

Pokožka je plně funkční. Zajištuje ochranu organismu před chemickými, tepelnými, mechanickými a fyzikálními vlivy zevního prostředí. Vlivem hormonálních změn v organismu dochází ke spuštění činnosti mazových žláz, které produkují nadměrné množství sekretu.  Kvůli tomu dochází k ucpání vývodů mazových žláz a póru a k jejich osídlení bakteriemi. To je příčinou častých zánětů na kůži, až vzniku akné. Produkovaný maz navíc změkčuje rohovinu a pokožka se tak stává snadněji prostupná pro mikroorganismy a plísně. Tvorba pigmentu a pigmentace v tomto období již funguje naplno, čímž se kůže stala odolnější vůči slunečnímu záření (individuálně), její poškození UV zářením v tomto věku však může souviset se vznikem rakoviny kůže v dospělosti, kůži je tak stále nutné před slunce chránit.

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Monikou Arenbergerovou z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek