_Pokožka v mrazech trpí. Správná péče uleví i atopikům

Datum publikace: 18.01.2019

Počet lidí, které trápí atopický ekzém, stále přibývá. Ve věku do tří let věku se odhaduje, že jím trpí až každé čtvrté dítě. Tento trend souvisí s nárůstem alergií i se změnou životního prostředí.

Co je atopický ekzém 

Atopický ekzém je druh ekzému, jehož vznik souvisí s alergickou reakcí organismu.
Jeho rozvoj je podmíněn genetickými dispozicemi.
Objevit se může již v útlém dětství (krátce po narození, obvykle druhý až třetí měsíc života) a přetrvávat může až do dospělosti.
Značná část atopiků má kromě atopického ekzému, někdy během života, diagnostikovanou i nějakou další formu alergie, například astma, sennou rýmu či potravinovou alergii.

Rozlišit lze u něj tři stádia:
kojenecké (eczema infantum)
dětské (eczema flexurarum)
dospělé (neurodermis disseminata)
U jednoho atopika se mohou vyskytnout všechny tři formy onemocnění, které na sebe postupně navazují, objevit se ale může i jen některá z nich. Nemoc může během života i zcela vymizet. 

Atopický ekzém - kojenecká fáze (eczema infantum)

Kojenecká fáze atopického ekzému postihuje děti od narození do tří let věku. Podle odhadů se vyskytuj asi u 20 – 25 procent populace.
„Atopický ekzém se velmi často rozvíjí u dětí, jejichž alespoň jeden z rodičů trpí některou z forem alergie, například astmatem či sennou rýmou, dokonce se uvádí, že genetická zátěž může souviset i s výskytem opakovaných migrén.
Pokud jsou alergici oba rodiče, je rozvoj atopického astmatu u jejich společného potomka ještě více pravděpodobný,“ popisuje profesor MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Mezi projevy patří:

  • nadměrná suchost pokožky,
  • tvorba krust,
  • vznik růžových až červených, prosáklých až mokvajících pnloch, které se mohou v jakémkoli rozsahu vyskytnout kdekoli na těle,
  • intenzívní svědění, neklid, zvýšená plačtivost dětí, nespavost. 

Intenzívní svědění, na které dítě reaguje škrábáním se, neklid a mrzutost spojená s nespavostí mohou být příčinou neurotizace dítěte, případně dalších členů rodiny, kteří průběh onemocnění prožívají spolu s dítětem.
Přestože by se pacientovi mohlo zdát, že škrábání mu může ulevit od intenzívního svědění, z dlouhodobého pohledu tomu tak rozhodně není. Se škrábáním souvisí porušení celistvosti pokožky a to představuje riziko pomnožení bakterií v ráně a rozvoje infekce v místě poranění.
Kromě toho, škrábání v pokožce stimuluje biochemické procesy, které vedou k posílení intenzity svědění. Jako prevence je proto rodičům doporučováno, aby svým dětem pečlivě stříhali nehty na rukou, případně aby jim na noc navlékali tenké bavlněné rukavičky.
 „Kojenecký atopický ekzém může začít spontánně ustupovat kolem druhého roku, projevy mohou i zcela vymizet, ale mohou také plynule přejít v druhou formu  - v atopický ekzém předškolních a školních dětí,“ dodává profesor MUDr. Petr Arenberger. 

Atopický ekzém - dětská fáze (eczema flexurarum)

Při přechodu z kojenecké fáze atopického ekzému do fáze dětské, dochází ke změně ve vymezení lokalit postižených ekzémem.

Nejčastějšími predilekcemi jsou:

  • loketní a kolenní jamky
  • zápěstí
  • kotníky

Mezi projevy patří:

Ekzémem postižená kůže je velmi suchá, ztrácí pružnost, je snadno lomivá a v postiženém místě pokrytá krustami.
„I ve druhém stádiu však může dojít k akutnímu vzplanutí zánětu. K jeho hlavním projevům patří zčervenání, vznik puchýřků a erozí. Postižená pokožka může v důsledku přesušení a zvýšené lomivosti praskat, mokvat až krvácet“ popisuje lékař.
Kůže atopika je velmi ohrožená rozvojem druhotných infekcí. To je dáno více faktory.
Kůže má primárně porušenu i tvorbu mazu, čímž ztrácí svou přirozenou ochranu, kterou je kyselý kožní film. S tím souvisí i změna v rovnováze fyziologické mikroflóry pokožky, ve které začne dominovat zlatý stafylokok.
Suchost a ztráta pružnosti znamená zvýšenou lomivost a intenzívní škrábání se atopika, které je odpovědí na silné svědění, je příčinou vzniku mikrotraumat pokožky a porušení její celistvosti. Pokud k tomu dojde, je mikrotrauma vstupní branou infekce, nejčastěji právě zlatým stafylokokem. 

Atopický ekzém  - fáze mladistvých a dospělých (neurodermis disseminata)

V období puberty dochází k přechodu z druhé fáze do fáze třetí.

Nejčastějším místem výskytu ekzému je:

  • obličej
  • krk
  • šíje
  • ramena
  • horní partie hrudi
  • hřbety rukou
  • postihnout však může celé tělo.

mezi projevy patří:

Intenzívní svědění, vznik tmavě pigmentovaných, šedých až hnědočervených ploch, které mohou být pokryty puchýřky, infiltráty a olupujícími se stroupky (vzniklými během škrábání).
Pokožka je vysušená, zhrublá, bez elasticity, snadno lomivá.
Nemocní obvykle v důsledku intenzívního svědění trpí nespavostí, jsou podráždění až neurotičtí.
U části atopiků během života dojde k rozvoji dalších alergických potíží, velmi často ke vzniku astmatu. 

Léčba atopického ekzému

Léčba atopického ekzému je vedena na několika úrovních. Jejím cílem je hydratace pokožky, její zvláčnění, potlačení zánětu a zmírnění svědění.
„V lokální léčbě se ke zmírnění zánětlivých projevů používají kortikoidy v krémech nebo mastech, nověji i imunomodulátory s účinnou látkou tacrolimus a pimecrolimus. Ty se mohou používat dlouhodobě a v době akutního zánětu se na postiženou pokožku nanášejí dvakrát denně. Lokálně je možné k tlumení zánětu používat i starší, ale stále do určité míry nepřekonané dehty. Z pochopitelných důvodů je však jejich použití málo komfortní.
Vedle toho je možné přistoupit i k celkové systémové léčbě, pomocí níž se tlumí zánětlivé procesy a potlačuje se nežádoucí imunitní reakce organismu,“ popisuje profesor Petr Arenberger.
Do léčebného procesu je možné zařadit i fototerapii nebo fotobalneoterapii, tedy léčbu UV zářením buď samostatně nebo v kombinaci s koupelemi (při léčbě je aplikována a přesně dávkována především UVB složka slunečního záření).
„Většina rodičů se ptá na to, zda má sluníčko na atopický ekzém příznivý vliv. Pravda je, že sluníčko většinou skutečně pomůže zmírnit projevy atopického ekzému, ale zároveň je nutné, aby si rodiče uvědomili, že sluneční záření je příčinou vzniku kožních nádorů, proto je třeba ke slunění přistupovat velmi opatrně,“ varuje lékař.

 

Autor: Barbora Neuberegerová

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek