_Plané neštovice v těhotenství

Plané neštovice v těhotenství
Datum publikace: 04.01.2015

Planými neštovicemi se samozřejmě může nakazit i těhotná žena, to za předpokladu, že onemocnění neprodělala někdy v minulosti, či proti němu není očkovaná.

 

Pokud těhotná maminka plané neštovice prokazatelně měla, či je proti nim očkovaná, kontakt s nemocným člověkem by neměl její graviditu nijak ohrozit.

Co mohou plané neštovice v průběhu těhotenství způsobit?

„Virus planých neštovic má schopnost prostupovat přes placentu a nakazit plod. V tomto případě mluvíme o kongenitální varicele. Pokud dojde k nákaze v období prvního a druhého trimestru, hrozí poškození plodu vrozenými vývojovými vadami. Nejčastěji bývá postižen mozek a smysly, typicky zrak a sluch, objevují se i zjizvení kůže, poruchy vývoje končetin a podobně. Nákaza může způsobit i celkové zhoršené prospívání plodu v děloze, či samovolný potrat,“ říká MUDr. Markéta Geleneky z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce.
Infekce v druhé půlce těhotenství plod vrozenými vývojovými vadami již neohrožuje. „Onemocní-li nastávající maminka v druhé polovině gravidity, infekce vývoj dítěte obvykle nijak neovlivní.  To co průběh gravidity ovlivnit ale může, jsou komplikace planých neštovic u matky, to znamená vysoké teploty, případně rozvoj zápalu plic,“ říká lékařka.

Plané neštovice v době předpokládaného porodu

Nebezpečné je i to, pokud žena onemocní v době před očekávaným porodem. „Pokud dojde k rozvoji onemocnění u matky v době 25 až 5 dní před porodem, mívá novorozenecká varicela mírnější průběh, to je dáno tím, že do organismu dítěte stačilo přejít dostatečné množství mateřských protilátek, které podpoří imunitu novorozence.
Pokud u matky onemocnění propukne v době pět dní před porodem až dva dny po porodu, může dojít u novorozence k  rozvoji závažné formy tzv. viscerální (orgánové) varicely, to proto, že mateřské protilátky do organismu dítěte nestačily přejít a imunitní systém dítěte se musí s nákazou vyrovnat sám vlastními silami,“ vysvětluje lékařka.

Co dělat, pokud během těhotenství došlo ke kontaktu s infekcí?

Pokud těhotná žena ví o tom, že byla v kontaktu s člověkem nakaženým planými neštovicemi a zároveň ví, že nemoc neprodělala a nebyla očkovaná, je třeba, aby neprodleně kontaktovala svého gynekologa. „ V těchto případech je možné injekčně aplikovat hyperimunní globulin obsahující protilátky proti tomuto viru. Musí se však podat nejpozději do 3-4 dnů od kontaktu s infekcí. Pokud následně dojde k rozvoji varicely, nasazují se rovnou i antivirotika, tedy aciclovir, který je možno podat i v prvním trimestru. Smyslem všeho je snaha o zmírnění možných následků pro plod,“ doplňuje lékařka.

Vakcinace proti planým neštovicím a těhotenství

Očkování v dospělosti je možné, nikoli však v době probíhající gravidity.
„Pokud žena plánuje těhotenství, nemělo by k otěhotnění dojít dříve než měsíc po očkování proti tomuto onemocnění,“ říká MUDr. Markéta Geleneky z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek