_Štěně jako vánoční dárek - 3. díl

Štěně jako vánoční dárek  - 3. díl
Datum publikace: 25.11.2013

Koupením pejska všechno teprve začíná, mnozí rodiče si však neuvědomují, co všechno je v budoucích dnech čeká. Dnes na otázky odpovídá kynolog, chovatel psů a autor několika odborných článků a knih s kynologickou tématikou Martin Říha.

 

Co jako chovatel říkáte na to, když rodiče svým dětem jako dárek pořídí štěně?

Určitě je důležité rozlišit, zda je dítě například 14leté, má knihovničku plnou knížek o psech a s vytouženým psem chce cvičit, vystavovat jej, nebo se mu jinak aktivně věnovat, nebo rodiče plní přání malého dítěte a ke psům nikdo z rodiny nemá žádný vztah.  V druhém případě je to pak pro psa téměř jistá cesta do útulku a jeho pořízení by se taková rodina měla spíše vyvarovat.
Samozřejmě si umím představit, že mají rodiče touhu pořídit si psa a spojí to s Vánoci a nadělí si společně štěně pod stromeček.

Co by měli vědět všichni rodiče dřív, než pejska domů přinesou?

Určitě to, že by si měli pořídit štěně s průkazem původu a nejlépe plemene, které se k dítěti hodí i když třeba nesplňuje jejich představy krásného psa.  Důležitý je vždy charakter rasy, který by měl zvítězit nad jeho vzhledem.
Dále to, že pořizovací cena štěněte je jen zlomkem celkových investic, které držení psa vyžaduje. Další peníze stojí krmení a odměny pro něj, hračky, veterinární péče, sportovní aktivity se psem a podobně. Dospělí by určitě měli mít nastudované vše, co štěňátko potřebuje. Je nutné, aby si uvědomili, že je to živý tvor, který má své specifické potřeby. Pejska nestačí pouze krmit a venčit ho, nutné je také se postarat o jeho správný psychický vývoj a socializaci – to znamená umožnit mu kontakt s jinými lidmi a dalšími psy.
Dospělí si musejí uvědomit i to, že bude neděle ráno, bude pršet a oni dobrovolně vstanou a zařadí se mezi skupinu bláznů, kteří chodí v tuto dobu po sídlišti a šišlavě chválí chlupatý uzlíček na konci vodítka.
Třeba je počítat i s tím, že štěně doma v rámci hry a poznávání světa může něco zničit a především, že pes se stává členem celé rodiny, že nebude pouze s dítětem, ale že i rodiče musejí část svého času psu obětovat.

Pokud je rodina skutečně rozhodnuta si pořídit psa, a jde o jejich „premiéru“, ze kterých ras by si začátečníci měli vybrat, a které rasy by naopak měli nechat zkušenějším?

Obecně se dá říct, že společenská plemena jsou vhodná pro začátečníky a plemena lovecká, pracovní a dříve služební naopak.
Také by měli brát rodiče zřetel na to, zda rodina jako celek tráví volný čas u televize, nebo třeba na kolech. Nejvhodnější je vybrané plemeno konzultovat s jeho chovateli, k tomu jsou ideální příležitosti na výstavách psů nebo cvičišti.

Jaká by měla být základní pořizovací výbavička pro štěně?

Nejzákladnější je určitě znalost pořizovaného plemene, tedy to co by si měli zájemci o štěně pořídit jako první, je kniha o konkrétním plemeni. Je pravda, že na internetu je množství informací, ale ne všechny jsou pravdivé a objektivní a je proto těžké se v nich zorientovat.
Před samotným koupením psa je třeba koupit mističky, vodítko, pelíšek, nějaké hračky a informovat se u chovatele jakým krmivem štěňata krmí a poradit se s ním, jaké koupit domů do zásoby.

Myslíte si, že pes a děti k sobě patří?

 Ano patří, ale vždy pod dohledem dospělého.

Pes a dítě k sobě patří, ale vždy pod dohledem dospělého.

Foto: Martin Říha (2)


Čtěte také:
    Diskuze ke článku
    Vložit nový příspěvek