_Pálení žáhy lze krotit
Jednou z útrap, které doprovázejí jiný stav, je pálení žáhy. Potíže může zmírnit úprava stravování, nebo speciální přípravky. Větší komplikací je problém zvaný reflux.
Pálení žáhy neboli pyróza se v těhotenství objevuje poměrně často.
Správný postup trávení je takový, že polknuté sousto padá z jícnu do žaludku a odtud dál postupuje do dvanáctníku a do tenkého střeva. Někdy se ale stane, že se část potravy ze žaludku vrátí zpět do jícnu. Jídlo je již natrávené a obsahuje kyselé žaludeční šťávy. A právě ony jsou tím, co pálení na sliznici jícnu způsobí.
Tato nepříjemnost je jednou z nejčastějších daní, kterou musejí těhotné vytrpět.
Jak plod roste, zvětšuje se i děloha. Jenže prostor, kam se může v těle rozpínat, je omezený. Ale miminko roste každým dnem víc, nabírá na váze a děloha je tak stále větší. Postupně proto začne utlačovat okolní orgány v dutině břišní. A to se týká i žaludku, který je tlačen směrem nahoru.
Pokud se těhotná nají, dělohou utlačovaný žaludek obsah neudrží a část se dostane zpět do jícnu.¨
Jak nepříjemnostem čelit?
Pokud jde jen o potíže vyvolané těhotenstvím, není se čeho obávat. Zároveň je ale nutné si uvědomit, že jediným lékem, jež vše vyřeší, je porod. Přesto je možné potíže zmírnit. Krokem číslo jedna by mělo být pravidelné rozvržení jídla během dne.
Pokud chcete zmírnit potíže, je třeba jíst po malých dávkách a častěji. Jen tak je možné docílit toho, že žaludek nebude přeplněný a bude stíhat potravu trávit a posouvat dál směrem ke střevům. Důležitý je i klid po jídle. Rychlý pohyb, plný předklonů totiž zpětnému pohybu natrávené potravy jen přispívá. Po jídle by měl být žaludek v klidu a ve svislé poloze, aby cestu trávení nic nenarušovalo.
Další možností, jak pálení žáhy zmírnit, je užívání preparátů snižujících kyselost žaludečních šťáv. První pomocí může být polknutí lžičky jedné sody nebo prášku do pečiva. Pokud jsou potíže úporné, poraďte se s gynekologem nebo lékárníkem o tom, který z léků přímo určených na snížení kyselosti žaludečních šťáv je vhodný pro těhotné.
Když je na vině reflux
Komplikace může nastat u maminek, které se již před otěhotněním léčily s tzv. gastroesofageálním refluxem, který je způsoben špatně vyvinutým jícnem. Podstata problému je stejná jako u potíží souvisejících s těhotenstvím. Jde tedy o podráždění sliznic jícnu žaludečními kyselinami, ale komplikace je trochu závažnější. U jícnového refluxu nefunguje správně uzávěrový mechanismus, který za běžných okolností brání navracení potravy. Pokud se k tomu přidá ještě tendence dělohy žaludek utlačovat, může nastat větší problém, jenž může vrcholit i nepřiměřeným zvracením. Jediným řešením je včasné zahájení léčby, případně chirurgické vyřešení problému ještě před otěhotněním.
Pálení žáhy, neboli pyróza je způsobená průnikem žaludečních šťáv do jícnu. Pokud se souvisí s těhotenstvím, jde jen o přechodný problém a je ho možné mírnit.
Když jde o stav způsobený špatným uzávěrem mezi jícnem a žaludkem, je třeba důsledná léčba. Šťávami podrážděné sliznice jsou totiž náchylnější na vznik vředů, případně nádorů. Další komplikací může být i proniknutí žaludečních šťáv do plic, kde následně může docházet k opakovaným infektům.