_Orgasmus v těhotenství

Orgasmus v těhotenství
Datum publikace: 15.08.2014

Těhotenství sex nevylučuje. Pokud není zakázán lékaři ze zdravotních důvodů, může probíhat se vším všudy.

 

Část žen v době jiného stavu sex a sexuální aktivity odmítá ze strachu z bolesti, přenosu nějaké infekce či z toho, že prožijí orgasmus, který způsobí kontrakce s následnou ztrátou těhotenství nebo nástupem předčasného porodu…
Některé se bojí i toho, že by dítě mohlo trpět údery pyje do hlavičky.

Co je orgasmus

Orgasmus je vyvrcholením sexuálních aktivit. Tento děj je doprovázen řadou pochodů, kromě jiného překrvením pohlavních orgánů i stahy svalů pánevního dna a dělohy. A právě to je důvod, proč se těhotné ženy někdy vyvrcholení obávají.

Orgasmus a ztráta těhotenství

Pokud těhotenství není rizikové, sex ani orgasmus by ho neměly ohrozit. Vzniklé děložní stahy nejsou dost výkonné a netrvají tak dlouho, aby způsobily nástup předčasného porodu či potrat.

Opatrnost je však namístě mezi 23.-36. týdnem těhotenství, kdy by mohl nastat předčasný porod. V té době, pokud je těhotenství bez problémů, není třeba sexuální aktivity omezovat, jen je přizpůsobit tak, aby ženě byly stále příjemné.
Pokud ale dochází ke zkracování děložního hrdla či jeho otevírání, je lepší sexuální aktivity omezit, protože by opakované stahy po orgasmu, včetně předchozího mechanického dráždění pochvy a hrdla, mohly přejít do výkonných děložních kontrakcí a nástupu porodu.
Toto neplatí pouze o pohlavním styku, ale i orgasmu vzniklém během intenzivní masturbace či orálním sexu.
Orální sex, zejména v pokročilém těhotenství může být pro těhotnou paradoxně i dost náročný, vzhledem ke zvětšujícímu se bříšku a volbě vhodné polohy.   

Kdy sex vynechat

U části žen se i přesto, že jejich těhotenství není rizikové, objeví po sexu tlak až bolest v podbřišku. Pokud jde jen o přechodný stav, který sám po pár minutách odezní, není nutné propadat panice.
Pokud by se však kdykoli během sexu či po něm objevily křeče, silné bolesti či krvácení, je dobré sexuálních aktivit zanechat a stav konzultovat s lékařem.
Zcela výjimečně může mít těhotná tzv. vcestné lůžko, tj placentu v dolním děložním segmentu, která může bránit normálnímu porodu a zejména po 30. týdnu těhotenství hrozit nebezpečným krvácením. V těchto případech lékař většinou pohlavní styk vysloveně nedoporučí, resp. zakáže.
Pokud žena krvácí po styku již v I. či II. trimestru, je dobře to nahlásit lékaři a zjistit, zda problém není na čípku děložním – může se jednat o zánět či změny na čípku, které potřebují co nejdříve ošetřit. 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek