_Onkologických pacientů stále přibývá, na jejich léčbu jdou ročně miliardy korun

Datum publikace: 05.02.2019

Více než 2,3 miliardy korun vydala v roce 2018 Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) na léčbu svých pojištěnců s onkologickým onemocněním. Léčba se týkala téměř 47 000 pojištěnců. Od roku 2013 se počet onkologicky nemocných pacientů zvýšil o necelou čtvrtinu, zatímco náklady na jejich léčbu stouply téměř o 47 procent.

ČPZP zveřejňuje tato data u příležitosti Světového dne boje proti rakovině, který každoročně připadá na 4. února.„Podle předběžných výsledků za rok 2018 jsme na léčbu onkologických pacientů vynaložili přes 2,3 miliardy korun. S nádorovým onemocněním se loni léčilo 46 631 našich pojištěnců. Počty pacientů a s tím i náklady na léčbu každým rokem stoupají, zároveň se však daří odhalovat nemoc včas díky preventivním vyšetřením, čímž se zvyšuje i šance na jejich uzdravení,“uvádí tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Nejčastějším onkologickým onemocněním byl loni zhoubný novotvar kůže a zhoubný melanom kůže, které postihly celkem 10 571 pojištěnců a ČPZP na jejich léčbu vynaložila téměř 95 milionů korun. Na předních místech je i karcinom prsu, s nímž se v roce 2018 léčilo 8 786 pacientů, přičemž náklady na jejich léčbu přesáhly 374 milionů korun. Následuje rakovina prostaty s 5 679 pacienty, jejichž léčba vyšla ČPZP na více než 219 milionů korun.

Nejnákladnější je myeloidní leukémie

Mezi nejnákladnější onkologické diagnózy patří myeloidní leukémie, kde léčba na jednoho pacienta loni přesáhla 266 tisíc korun, a mnohočetný myelom s průměrnými náklady 232 tisíc korun.

K včasnému odhalení nádorového onemocnění výrazně přispívají preventivní prohlídky. V ČR existují tři screeningové programy hrazené z veřejného zdravotního pojištění: screening nádorů prsu (od 45 let), screening nádorů děložního hrdla (od 15 let) a screening nádorů tlustého střeva a konečníku (od 50 let). „Statistiky ukazují, že zájem o mamografické vyšetření stoupá. V loňském roce jej využilo 101 209 našich klientek, což je o 8 392 více než v roce 2015,“ vypočítává Elenka Mazurová.

Nezdravý životní styl

Na prohlídky nad rámec zákonem dané prevence lze využít příspěvek od pojišťovny. ČPZP přispívá svým klientům také na prevenci tlustého střeva, na vyšetření pigmentových skvrn či prostaty. V letošním roce je nově možné využít také příspěvek 2 000 Kč na komplexní onkologické vyšetření.

Podle odborníků je až třetina nádorů způsobená nezdravým životním stylem. Na vině je kouření, nadměrná konzumace alkoholu a tučných potravin či nedostatek pohybu. „Česká průmyslová zdravotní pojišťovna se snaží podporovat snahu klientů o změnu stravovacích návyků a celkového životního stylu. V rámci preventivních programů přispívá například 2 000 Kč na odvykání kouření, 700 Kč na permanentky na sport či 200 Kč na doplňky stravy ke snížení cholesterolu,“uzavírá tisková mluvčí ČPZP Elenka Mazurová. 

 

Autor: redakce

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek