_Odlehčené sádry znamenají rychlejší hojení a nevadí jim voda
Zlomeninu je třeba znehybnit. Tuto poučku se učí už malé děti v rámci přednášek o poskytování první pomoci. Ale ono není znehybnění, jako znehybnění. Přestože klasické sádry mají v léčbě poranění a pohmoždění končetin stále své místo, do popředí léčebných možností se stále více dostává tzv. odlehčená plastová sádra.
Znehybnění (imobilizace) končetin je výkon, který je nejčastěji spojován se zlomeninami. Znehybnění má své místo ale i u mnoha dalších zdravotních problémů. Je nutné u dalších úrazů a onemocnění kostí, ale používá se i u léčby měkkých tkání. Například při zánětech šlach, poranění vazů, rozsáhlejších ran či komplikovaných hnisavých zánětů.
Stále častější volbou znehybnění jsou v současné době plastové sádry. „Plastové sádry jsou ve dvojím provedení. Prvním, starším je tzv. tuhá rigidní plastová sádra, novější verzí je polotuhá semirigidní plastová sádra. Oba typy se mírně liší ve svých vlastnostech, společné oběma je pro pacienta šetrnější užívání, které na rozdíl od klasické sádry, umožní nemocnému omezení aktivit na co nejmenší míru,“ vysvětluje MUDR. Josef Liška z oddělení ortopedie a traumatologie Nemocnice Na Františku v Praze.
Odlehčená plastová sádra nabízí mnoho výhod. „Plastové sádry jsou lehké a pružné. Zmírňují riziko otoků rány, jsou velmi šetrné k měkkým tkáním a umožňují snadné prokrvení fixované oblasti. To vše znamená jedno: rychlejší hojení a návrat k běžnému způsobu života,“ vypočítává výhody lékař.
Koupání a sádra? Žádný problém
Nespornou výhodu, zejména v letních měsících, je i možnost sprchování se a koupání se se sádrou. „To je možné u všech polotuhých typů plastových sáder. Této sádře nevadí ani koupání v rybníce či moři. Jen je třeba následně sádru řádně propláchnout od nečistot nachytaných ve vodě či od mořské soli.
U tuhých typů, je nutné vědět, jaká byla při sádrování použitá podložka. Pokud jde o běžnou vatu, namáčení možné není, pokud byla použita vata umělá, tak i tento typ sádry koupání plně umožní,“ dodává MUDR. Josef Liška.
Pokud by sádra po koupání pomalu prosychala, je možné proces vysychání podpořit fénováním vlažným vzduchem.
U dětí ano, ale ne vždy
Odlehčené sádry je možné použít i u dětí, zejména v případě rozsáhlých fixací. Ovšem nejsou vhodné u každého poranění. „U nekomplikovaných zlomenin, mají odlehčené sádry bezesporu své místo i v dětské chirurgii. Jsou pro děti lehčí, méně je tak zatěžují a komplikují jim život. Děti většinou navíc ocení i jejich barevnost.
U komplikovaných zlomenin, má ale zejména v dětské chirurgii stále své pevné místo klasická sádra,“ dodává lékař.
Kolik stojí?
Léčba pomocí plastových zlomenin patří do nadstandardní péče. Pojišťovny její použití nehradí v plné výši, ale pouze přispívají částkou v řádu několika sta korun.
Rozsáhlá fixace, například celé končetiny vyjde pacienta na zhruba 1000 korun, fixace menšího rozsahu, například kotníku nebo zápěstí stojí pacienta kolem 300 korun.
Potíž může být v tom, že ne každé chirurgické pracoviště nabízí plastové sádry, k jejich aplikaci je totiž nutná zkušenost a praxe. Pokud však pacient dostane klasickou sádru a přál by si její výměnu za sádru plastovou a jeho zdravotní stav to umožní, je to možné.
Výhody lehké plastové sádry:
- Vyšší komfort pacienta, sádra je lehčí a méně omezuje v běžných denních činnostech, pacient s ní běžně zvládne všechny denní aktivity, je soběstačný, může s ní například řídit auto i provozovat některé typy sportů.
- Rychlejší hojení rány, sádra je šetrnější k měkkým tkáním, na které vytváří rovnoměrný tlak, je hypoalergenní a méně dráždí pokožku.
- Sádra umožňuje bezproblémové prokrvení fixovaných partií, čímž dochází k rychlejší regeneraci poškozených tkání a rychlejšímu hojení.
- Sádra je mírně pružná, to umožní provádění mikropohybů – tím se neustále mírně posilují příslušné svaly a nedochází k jejich atrofování.
- Plastové sádry znamenají menší riziko otoků, zatuhnutí kloubů a vzniku tromboembolické nemoci.
- S některými typy sádry je možné se bez problémů sprchovat a koupat a to i ve vodních nádržích, rybnících či moři.
- Jako plus plastovým sádrám je možné připsat i jejich vzhled – sádry se vyrábějí v několika barvách.
Ilustrační foto: 3M