_Nízký tlak způsobí mdloby i chladné ruce
Komplikací, která může doprovázet těhotenství, je nízký tlak. Sám o sobě tělu nijak neškodí, ale může způsobovat řadu problémů, které na první pohled vypadají dramaticky. Motání hlavy, pocity na omdlení, někdy i samotné mdloby, zimomřivost, studené ruce a nohy a zvýšenou únavu – to všechno může způsobit nízký tlak.
Krevní tlak
Tlak (odpor), kterým působí krev protékající cévami na cévní stěny. Zdrojem tlaku je pumpující srdce, jeho hodnota není stálá, ale neustále se mění v závislosti na jednotlivých fázích srdečního cyklu. Rozlišuje se tlak diastolický a systolický. Při diastole, tedy při uvolnění srdce, je hodnota krevního tlaku nižší. Svého minima tlak dosahuje na konci diastoly. Při systole, tedy při stažení srdce, je hodnota nejvyšší. (jeho hodnota je při měření vždy tou vyšší a uvádí se vlevo před lomítkem, např. 120/80, kde 120 je tlak systolický a 80 tlak diastolický). Krevní tlak se měří tonometrem a hodnoty jsou udávány v milimetrech rtuťového sloupce – v torrech. U těhotných se toleruje tlak do hodnot 135/85, hodnoty nad tuto hladinu jsou považovány již za pozoru hodné. Za normální situace se neurčuje hranice pro "nízký tlak", to más smysl např. při velké krevní ztrátě, kdy hrozí nedostatečné prokrvení tkání v důsledku enormního poklesu tlaku. Pokud žena nekrvácí ať už navenek či do tělesných dutin, naměřené nižší hodnoty krevního tlaku ji neohrozí.
Nízký krevní tlak v těhotenství
Nízký krevní tlak během těhotenství může hodně potrápit, i když ve své podstatě tělu nijak neubližuje. Nejvíce potíží způsobuje v začátku těhotenství a pak v jeho druhé půlce. S nízkým tlakem se toho, na rozdíl od tlaku vysokého, mnoho nenadělá.
Jak odlehčit potížím a motání hlavy
Přesto je pár rad, které mohou pomoci. Nízký tlak může způsobovat motání hlavy. Potíže bývají nejhorší po prudkém zvednutí se. Pokud sedíte, nebo ležíte, vstávejte pomalu, jen tak se tělo dokáže vyrovnat se změnou polohy. Při prudkém zvednutí, naopak dochází k nedostatečnému zásobení mozku krví a to způsobuje ono zamotání hlavy, jež je často doprovázeno zatměním před očima. Prevencí nízkého tlaku je dostatek tekutin. Těhotná by denně měla vypít až ke třem litrům tekutin. Krevní tlak dokáže zvednout i káva, ovšem ve velmi rozumné míře. U kávy se doporučuje jeden šálek denně.
S nízkým tlakem umí pomoci dostatek pohybu V těhotenství je sice výběr aktivit omezen, ale i tak je možné nějakou pohybovou činnost najít. Ideální jsou dlouhé procházky, plavání nebo jóga.
A jak zabránit nastupujícím mdlobám? Pokud cítíte, že se vám motá hlava, dělá se vám černo před očima a máte pocit, že »jdete do kolen«, znamená to, že mozek nedostává tolik okysličené krve, kolik by jí potřeboval. Řešením je zvýšit přísun krve směrem k mozku. Toho docílíte nejrychleji tím, že si lehnete a nohy si opřete tak, aby byly výš, než je hlava.
Pokud si nemůžete lehnout, tak si alespoň sedněte a skloňte hlavu. Hlavně nečekejte, až upadnete!
Nebezpečí nízkého tlaku není v tom, že by nějak poškozoval tělo, ale v tom, že pokud při něm dojde k mdlobám, může při pádu lehce dojít k úrazu.
Leh na zádech může být zrádný
Komplikací těhotenství může být i tzv. hypotenzní syndrom. Potíže spojené s hypotenzním syndromem vznikají tehdy, když si těhotná lehne na záda, zvětšená děloha utlačí dolní dutou žílu a tím se snižuje přítok krve směrem k srdci a zároveň tak dochází ke snížení krevního tlaku v žilách a k oslabení proudění okysličené krve v těle.
Nastávající maminka tak během okamžiku pociťuje nevolnost či stav na omdlení, jež může přejít až do bezvědomí. V tom okamžiku není ohrožena zásobováním okysličenou krví jen těhotná, ale i plod.
Tyto nepříjemné stavy se vyskytují ve druhé půlce těhotenství, kdy je děloha už hodně zvětšená a plod v ní už něco váží. Potíž je v tom, že stavy nevolnosti nastávají okamžitě i jen při krátkodobém lehu na záda. Mohou tak nastat i během vyšetření nebo za porodu, v tomto případě je pak na místě hledat jinou polohu, než je leh na zádech. Většinou stačí, lehnout si na levý, případně pravý bok.
Stav spontánně se upraví po porodu, nebo krátce po něm.
Pokud čekáte miminko a víte, že vám dělá potíže ležet na zádech, je třeba to říct i během vyšetření, napojení na monitor apod. Řešení je totiž velmi jednoduché. Místo na záda se položíte na bok, tím nedojde k utlačení žíly a vám se neudělá špatně.
Čtěte také:
- Pořadí importovaných tropických nemocí českými turisty: horečka dengue, malárie, chikungunya a zika
- Potíže, které byste během těhotenství neměla ignorovat
- Těhotenství s toxoplazmózou díl 2.
- Stále diskutované dudlíky
- Únik moči? Může potrápit i mladé těhotné ženy. Nedejte se!
- Snažíte se otěhotnět po potratu? Tohle musíte vědět