_Nemocných stále přibývá. Snížit teplotu můžete i bez chemie
Zvýšená teplota doprovází většinu běžných bakteriálních a virových infekcí a zejména děti jsou k jejímu rychlému zvýšení velmi náchylné. V takových situacích je dobré, mít v záloze pár triků, jak teplotu snížit.
Zvýšená teplota je součástí boje imunitního systému s původcem nemoci. Tělo se díky ní snaží zbavit se nežádoucích bakterií a virů. Lékaři proto do hodnoty 38,5°C nedoporučují teplotu uměle snižovat. Pokud teplota tuto hranici na teploměru překoná, je dobré začít jednat.
Pár tipů nabízejí i babské rady
Jde snížit teplotu i bez léků? Lidové léčitelství pár tipů má.
Vlažná voda
Sprcha či koupel v příjemně vlažné vodě (ne ledové!) je fajn způsob, jak dostat teplotu pod kontrolu. Lázeň by měla trvat pět deset minut, delší doba se nedoporučuje. Zvolíte-li sprchu, můžete v závěru sprchování namířit chladný proud vody na dolní končetiny. Stačí, když studenou vodu snesete 2x-5x, vyjet zhruba do výšky kolen.
Dubová kůra
Teplotu dokáže snížit i odvar z dubové kůry. Jak ho připravit? Do většího hrnce dejte čtyři litry vody a dvě lžíce soli a vodu přiveďte k varu. Po deseti minutách hrnec odstavte a kůru nechte louhovat. Když je odvar příjemně chladný, tak ho přelijte do nádoby, do které ponoříte nohy až ke kotníkům. Lázeň můžete protáhnout na 15 minut.
Síla tvarohu
Tvaroh, jogurt a zakysaná smetana se doporučují jako první pomoci při spáleninách od sluníčka. Chladí a odvádějí horkost. A toho lze využít i při teplotě či horečce.
V tom případě chladný tvaroh, bílý jogurt či zakysanou smetanu naneste na kůži čela, přiložte na předloktí a na chodidla či kolem kotníků. Pokud produkty stékají, tak si můžete vypomoci gázou, která stékání zabrání.
Octové ponožky
Nejprve si připravte octovou vodu. K tomu potřebujete půl litru vody a šest lžic octa (ocet, který máte v kuchyni, nebo ocet bezinkový). Do octové vody namočte ponožky, vyždímejte je a navlékněte si je na nohy. Kúra by měla trvat deset minut a můžete ji opakovat.
Jak si připravit bezinkový ocet:
0.5 litrů octa
5 velkých bílých květů černého bezu
5 - 10 kuliček uzrálého černého bezu
Výroba zabere trochu času, začínáte, když bez kvete a pokračujete do doby, kdy jsou na větévkách plody.
Květy omyjte a osušte a následně zalijte octem. Ideální nádobou je velká pětilitrová láhev, kterou můžete zavíčkovat, či přetáhnout celofánem. Láhev postavte do místnosti s pokojovou teplotou. Když přijde doba plodů, tak do láhve přidejte stonek i s uzrálými plody.
Citron a citronová voda
Při snížení teploty lze sáhnout i po citronu. A to zevně i vnitřně.
Zevně teplotu srazí plátky citronu přiložené na chodidla a na dlaně. Končetiny zabalte a nechte působit dvacet minut. Tuto kúru je možné během dne několikrát opakovat.
Vnitřně je možné snižovat teplotu popíjením citronové vody. Do půllitru vymačkejte citrón, pokud vám vadí kyselost, můžete přidat na dochucení pár hrozinek nebo lžičku medu.
V případě vážných potíží vyhledejte odbornou pomoc. Babské rady nemohou nahradit účinnou terapii doporučenou lékařem.
Autor: Barbora Neubergerová