_Nejčastější příčiny mužské neplodnosti
Za neplodnost páru může zhruba ve 30 procentech muž. Mezi nejčastější příčiny patří erektilní dysfunkce nebo ejakulace do močového měchýře. Důvodů ale může být mnohem víc.
Za neplodnost páru může zhruba ve 30% muž. Ve 20% je příčina jak na straně ženy, tak na straně muže. Mnohé studie dokazují pomalou, ale setrvalou tendenci ke snižování kvality mužského ejakulátu během posledních desetiletí. U některých mužů lze zjistit přímou příčinu sníženého počtu spermií, tou může být například prodělaná infekce, vliv některých toxických látek, trvalé, či přechodné užívání některých typů léků, varikokéla (rozšíření žilní pleteně v semenném váčku), porucha sestupu varlat, endokrinní poruchy, poranění páteře, poranění v oblasti genitálií, genetické vady, nádorové onemocnění, imunologická porucha a další. Ve většině případů však zůstává důvod neznámý.
Nejčastější příčiny neplodnosti u muže jsou:
Nemožnost pohlavního styku pro impotenci
Impotence (erektiní dysfunkce) je nemožnost dosáhnout a (nebo) udržet erekci. Obtíže při styku nebo jeho nemožnost, můžou mít za následek neschopnost počít. Příčiny: nedostatečné prokrvení (poškození cév: ateroskleróza, cukrovka), negativní účinky léků (léky na vysoký krevní tlak, léky na žaludeční vředy, chemoterapeutika, psychiatrické léky, nadužívání anabolik, výjimečně také u některých léků na léčbu alergie, na žlučníkové nebo ledvinové koliky), poranění míchy nebo pánve, psychické potíže, vysoký věk, životní styl (stres, alkohol, únava, špatná životospráva, kouření).
Neschopnost ejakulace nebo retrográdní ejakulace do močového měchýře
Na retrográdní ejakulaci je třeba myslet při azoospemii ( tzn. při nepřítomnosti spermií v ejakulátu). Jedná se o stav, při kterém je sperma vstříknuté opačným směrem - tedy do močového měchýře - následkem ochabnutí nervů ve svalu, který za normálních okolností uzavře v průběhu ejakulace vstup do močového měchýře. Může se vyskytovat u mužů po prodělaném poranění páteře, po odstranění prostaty, u mužů s diabetem, roztroušenou sklerózou nebo po radikálním odstranění lymfatických uzlin v rámci léčby nádoru varlat. Při vyšetření moči po ejakulaci můžeme nalézt spermie, většinou nepohyblivé následkem negativního působení prostředí. V klasické formě zpětné ejakulace k produkci ejakulátu ale vůbec nedochází. V některých případech je ejakulát produkován, ale s nálezem azoospermie.
Neprůchodnost vývodných cest mužského pohlavního ústrojí
Pohlavně přenosné nemoci mohou způsobit pozánětlivé zablokování systému kanálků, které vede k azoospermii. Stejná situace může nastat i při vrozeném chybění částí vývodného systému. Neprůchodnost nacházíme také u pacientů s cystickou fibrózou. Další příčinou neprůchodnosti je předchozí podvaz chámovodů (jedna z metod antikoncepce).
Neschopnost muže tvořit spermie
Při vyšetření spermiogramu je nálezem azoospermie. Může být důsledkem genetické poruchy, nesestouplých varlat, úrazu varlat nebo infekce virem příušnic prodělaná po pubertě, následkem cytotoxických léků, ozáření nebo faktorů, které se uplatňují během vývoje plodu. Často zůstává příčina nepoznána. Tvorba spermií je zachována, ale je snížené jejich množství, mají horší pohyblivost a vykazují morfologické změny (změny ve stavbě a tvaru). Příčiny můžou být různé, nejčastější jsou to různé faktory prostředí: kouření, nadměrné pití alkoholu, toxiny…Zvýšená tělesná teplota při infekčním onemocnění může také způsobit přechodné snížení počtu spermií. Dále vedlejší účinky některých léků, např. sulfasalazin. Defekty spermií můžou být i následkem infekce, např. kapavkou. Varikokéla může být také důvodem omezení počtu spermií ve spermatu, stejně jako narušený vývoj varlat způsobený hormonální nerovnováhou.
Imunologická nekompatibilita
Příčinou patologického spermiogramu může být i imunologický problém u muže. Protilátky proti spermiím vedou k aglutinaci (shlukování) spermií, zhoršují jejich pohyblivost, negativně ovlivňují schopnost spermie oplodnit vajíčko, event. můžou mít i negativní vliv na vývoj časného embrya.
Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Mariou Jaržembovskou z centra asistované reprodukce Klinického centra ISCARE
Čtěte také:
- Když začne zlobit hormon prolaktin, může vzniknout problém s otěhotněním
- Kde vám mohou pomoci
- Oplození mimo tělo ženy - IVF
- Počet neplodných párů v Česku roste – za 15 let bude uměle počata polovina dětí
- Pozdní tikot biologických hodin aneb Matkou ve čtyřiceti letech Rozhovor s psycholožkou Laurou Janáčkovou
- Víte, jak vzniká nový život? Video odhaluje zázrak oplození vajíčka spermií pod mikroskopem.
- Jak se darují vajíčka a spermie
- Páry řeší neplodnost nejčastěji na podzim, v centrech mají nával