Testosteron je mužský pohlavní hormon. Vzniká ve varlatech a v buňkách nadledvin a v organismu má řadu důležitých funkcí. „Produkce testosteronu se mění v závislosti na věku muže. Nejvíce testosteronu mají mladí muži ve věku dvacet pět až třicet let. Po třicítce jeho produkce začne klesat zhruba o jedno procento za rok. Statistiky ukazují, že přibližně dvacet procent mužů kolem padesátky se potýká s nedostatkem tohoto hormonu. Zkušenosti z ordinací naznačují, že se s nedostatkem tohoto hormonu stále častěji potýkají i muži mladší padesáti let,“ popisuje sexuolog MUDr. Pavel Turčan z Centra Mediol.
Testosteron ovlivňuje:
- chuť na sex a erekci
- plodnost
- kvalitu kostí
- kvalitu a množství svalové hmoty
- funkci kardiovaskulární soustavy
- metabolismus tuků a cukrů
- celkovou vitalitu muže
- psychiku muže
Nedostatek testosteronu jako příčina partnerské krize
Nedostatek testosteronu ovlivňuje fyzické zdraví, duševní zdraví a promítá se i do sexuálního života muže. Zjednodušeně by se dalo říct, že pokles testosteronu u muže navodí obdobný stav, jaký prožívají ženy v době klimakteria. „Muži s nedostatkem testosteronu bývají citlivější, náladovější a jsou vztahovační. Objevují se u nich poruchy nálad až deprese. K projevům patří i snížení zájmu o sex a milostné aktivity. To všechno se samozřejmě negativně promítá do jejich osobního a rodinného života,“ komentuje sexuolog. Není tak náhoda, že získávání informací o tomto problému a iniciativa v řešení potíží, často stojí na straně manželek a partnerek mužů, které si změny všimnou jako první. Muži samotní svůj problém spíše přezírají, či se za něj stydí.
Nedostatek testosteronu se projevuje:
- zvýšenou únavou
- sníženou schopností soustředit se
- změnami nálady, depresivním ladění až depresemi
- úbytkem svalové hmoty a snížením fyzického výkonu
- sklonem k obezitě
- nezájmem o sex, problémy s erekcí a zhoršenou ejakulací
- sníženou tvorbu spermií, až neplodností
Sex, fyzická aktivita a testosteron
Produkce testosteronu úzce souvisí s fyzickou aktivitou a sexuálním životem muže. „Muži s běžnou hodnotou tohoto hormonu v krvi mají přirozený zájem o fyzickou aktivitu i o sex. A fyzická aktivita a sex u nich zpětně pozitivně působí na tvorbu tohoto hormonu. Pokud dojde k poklesu produkce testosteronu, dostává se muž do uzavřeného kolečka, z něhož bez léčby, která spočívá v dodání hormonu, nemůže sám vyjít,“ komentuje lékař. Snížení hladiny tohoto pohlavního hormonu navíc může komplikovat osobní a rodinné plány. „Pokles může vést až k neplodnosti, což u dnešních padesátiletých mužů může být velký problém,“ dodává lékař.
Jak se bránit úbytku testosteronu
Přirozenou prevencí úbytku testosteronu je zdravý životní styl, dostatek pohybu, zdravá strava, dostatek spánku a odpočinku a pravidelná sexuální aktivita. Rizikovým faktorem, se kterým lze pracovat, jsou obezita a stres. „Léčba by měla nastoupit v okamžiku, kdy dojde k laboratornímu potvrzení snížené hladiny testosteronu v krvi. Odběr krve by měl probíhat mezi sedmou a jedenáctou hodinou dopolední, to je doba, která kopíruje přirozené vyplavování hormonu do krevního oběhu muže. Odběr nemusí být nalačno,“ radí Pavel Turčan.
Zdroj: Shutterstock.com
Terapie spočívá v dlouhodobém dodání hormonu. „Na trhu jsou tablety, injekce i transdermální gely, které zajistí dostatečné doplnění tohoto hormonu. Preparáty jsou na předpis a recept může vystavit endokrinolog, urolog, androlog či sexuolog,“ vysvětluje lékař. První efekt léčby v podobě zlepšení nálady, zvýšeného zájmu o sex a nástupu energie se dostavuje zhruba po měsíci terapie. Do půl roku dojde k nárůstu svalové hmoty, k úbytku tuku a ke zlepšení kvality kostí. Odborníci muže varují před samoléčbou a užíváním léků zakoupeních volně přes internet. „Potravinové doplňky a bylinné přípravky nejsou odpovídající léčbou problému a účinný efekt tak není možné očekávat,“ vysvětluje lékař.
V jiném režimu se odvíjí léčba mužů, kteří se v důsledku úbytku testosteronu potýkají s neplodností. „V těchto případech léčba nespočívá v dodání testosteronu, ale v podávání látek, které stimulují jeho přirozenou produkci. Tyto léky ale zase nejsou určeny k dlouhodobému užívání.“ doplňuje MUDr. Turčan.
Autor: Barbora Neubergerová