_Naděje pro neplodné páry? V Řecku se narodilo první dítě díky nové metodě asistované reprodukce
Tato metoda spočívá v tom, že se přenese jádro z mateřského vajíčka do jiného, dárcovského vajíčka, které neobsahuje jádro, ale obsahuje mitochondrie. Toto dárcovské vajíčko s přeneseným jádrem je poté oplodněno spermatem partnera. Metoda se nazývá mitochondriální přenos (transfer).
Revoluční metoda byla vyvinuta pro ženy s onemocněními vázanými na mitochondrie, které nechtěly přenést svoje onemocnění na potomky. V řadě zemí není tato metoda legální, u nás je považována za experimentální.
První dítě, jehož matka podstoupila mitochondriální přenos z důvodu mitochondriální poruchy, se narodilo v Mexiku jordánskému páru, a to díky péči týmu pocházejícímu z USA. V samotných spojených státech není mitochondriální přenos povolen.
Dítě v Řecku se narodilo ženě, která netrpěla mitochondriální poruchou, ale účastnila se studie, která se snaží ověřit bezpečnost a přínosnost tohoto způsobu léčby neplodnosti. Této studie se účastní asi 25 žen do 40 let, jejichž vajíčka mají nevyhovující kvalitu a selhaly u nich alespoň dva pokusy o umělé oplodnění.
Podle vyjádření španělského embryologa Nuno Costa-Borges, z týmu, který tuto metodu v Řecku úspěšně aplikoval, lze očekávat, že tímto způsobem by bylo možné oplodnit řadu žen, u kterých se to dosud nedařilo.
Jiní specialisté zabývající se léčbou neplodnosti tak optimističtí nejsou a obávají se, že rizika mitochondriálního přenosu u žen, které žádnou mitochondriální poruchou netrpí, mohou být příliš vysoká. A proto by měla být tato léčba zatím vyhrazena jen těmto víceméně vzácným případům.
Zdroj: New Scientist