_Na dovolené číhá řada nebezpečí
Léto už je v plném proudu a s ním i dovolené a cesty do teplých krajin. Chystáte se do exotiky a přemýšlíte, jak se na cestu nachystat a co si zabalit s sebou? Nedostatečná příprava vás může stát to nejdůležitější – vaše zdraví. Rizika spojená s cestováním se netýkají jen ohrožených skupin, jako jsou děti nebo senioři, hrozí všem. Nejčastěji cestovatele postihuje nevolnost, alergie a střevní potíže. Můžou se ale také potýkat se západonilskou horečkou, horečkou dengue, malárií či pneumokokovými infekcemi, jejichž následky bývají v mnoha případech fatální.
Nebezpečí hrozí jak v exotických zemích, tak i v mezi Čechy oblíbených destinacích, jako je Tunis či Egypt. Řada exotických nemocí, které přenáší hmyz, se už ale objevila i v Evropě. Je velmi důležité si cestu pečlivě naplánovat a zjistit si, jaká očkování jsou do dané destinace vyžadována. Právě očkování je mnohdy jediná prevence proti možným komplikacím.
První rizika lidem hrozí již v letadle. Na letištích i uvnitř letadla dochází ke kontaktu velkého množství lidí z různých zemí i etnických skupin. Všichni mohou být nosiči infekce a každý na ni může reagovat jinak. Nebezpečné mohou být bakteriální infekce, které se šíří vzduchem, např. pneumokokové infekce.
Co nás ohrožuje?
Před cestou do rozvojových zemí je vhodné se nechat očkovat např. proti břišnímu tyfu nebo vzteklině a dalším nebezpečným infekcím.
V posledních letech se u nás také stále častěji objevuje horečka dengue, což je původně tropická nemoc. Podle Státního zdravotnického ústavu se v roce 2017 v Česku vyskytlo 57 případů tohoto onemocnění. K nejčastějším příznakům patří horečka, bolesti hlavy, kožní vyrážka podobná spalničkám a bolesti svalů a kloubů.Jedná se o nejvýznamnější virovou infekci přenášenou komáry. Jedinou ochranou je odpudit komáry tygrované, kteří nemoc přenášejí. Ti se vyskytují už i v Evropě, hlavně v jižních zemích. Objeveni byli i na Jižní Moravě. Lékaři proto důrazně radí chránit se repelenty.
V méně rozvinutých zemích nezapomeňte na zásadu nejíst nic, co není tepelně zpracované nebo co jste si před požitím neumyli. Neměli byste zde konzumovat led ani či vodu z kohoutku. Nejlepší způsob desinfekce vody je její vaření po dobu jedné minuty nebo pořízení filtrační láhve. Neoloupané ovoce, syrová zelenina, nepasterizované mléko a mléčné produkty (např. sýry) a nedovařené maso nebo ryba mohou být taktéž kontaminované a je třeba se jim vyhnout. Významným rizikem je také návštěva rodiny a přátel v cizině, tento druh cesty totiž nezřídka vede k podcenění zdravotní přípravy před odjezdem.
Další tipy, jak chránit své zdraví na cestách
Nebezpečné onemocnění hrozí i při kontaktu se zvířaty. Infekčními původci mohou být promořena i roztomilá mláďata. Na pláži, kde se volně pohybují psi, si nelehejte přímo na písek, ale použijte osušku nebo podložku.
Pozor byste si měli dát i na fontány a další vodní zdroje vytvářející vodní aerosol. Nepouštějte vodu z kohoutku silným proudem. Vodu ze sprchy nechte nejdříve odtéct a nekoupejte se ve stojaté sladké vodě.
Vyhýbejte se nadměrným fyzickým výkonům, zejména v teple, vlhku, ve vysoké nadmořské výšce nebo na přímém slunci. Dále také nadměrnému slunění. U sebe vždy mějte dostatek tekutin, které nemají odvodňovací účinek.
Co nejčastěji si myjte a dezinfikujte ruce a omezte jejich podávání.
Pokud užíváte dlouhodobě léky, opište si názvy účinných látek a dávkování. Dostatečnou zásobu užívaných léků si sbalte do příručního zavazadla. Vždy musíte počítat s možným zpožděním letů nebo velkého zavazadla odbaveného do podpalubí. Nezapomeňte ani na cestovní lékárničku.
Autor: redakce