_Musí těhotenství zkazit zuby? Na otázky odpovídá stomatolog MUDr. Filip Šmucler
Proč během těhotenství dochází k problémům se zuby a dásněmi? A musí tomu tak skutečně být?Redakci ABC těhotenství odpověděl na nejčastější otázky nastávajících maminek MUDr. Filip Šmucler, stomatolog z Asklepion - Klinika a institut estetické medicíny.
Je pravda, že těhotenství zhoršuje stav zubů a dásní? Co je příčinou?
Není vědecky prokázáno, že by těhotenství zhoršovalo stav zubů budoucí maminky. Na stav dásní však těhotenství vliv mít může. Změny v hladinách progesteronu a estrogenů v těhotenství ovlivňují ženský organismus celkově i místně. Estrogeny snižují stupeň rohovatění (keratinizace) dásně, čímž se usnadňuje průnik škodlivin z plaku.
Progesteron zvyšuje propustnost kapilár, což se projevuje vyšší tvorbou gingivální tekutiny. Zánět dásně u těhotných se označuje jako těhotenská gingivitida a nacházíme ji u více než 30 procent gravidních. Těhotenská gingivitida (zánět dásní) vzniká hlavně u žen, které měly zánětlivé změny na dásních už před graviditou. Prokázalo se, že ženy se zdravým parodontem před početím nebyly těhotenskou gingivitidou postiženy.
Může během těhotenství dojít k odvápnění, případně k úbytku jiných minerálů, ze zubů?
Těhotenství nemá vliv na odvápnění zubů či úbytek minerálů v tvrdých zubních tkáních. Zubní kaz vzniká díky působení bakterií, které jsou součástí zubního plaku. Jejich metabolické produkty rozpouštějí zubní sklovinu. Těhotenství samotné tvorbu zubního kazu nemá žádný vliv.
Jaké potíže s chrupem se v době jiného stavu u žen vyskytují nejčastěji?
Kromě těhotenské gingivitidy trpí těhotné ženy stejnými onemocněními chrupu nebo dásní jako zbytek populace.
Co může zmírnit projevy zánětu dásní?
Doporučuji ženám, aby během těhotenství věnovaly zvýšenou pozornost ústní hygieně a pokud je to možné, čistily si zuby po každém jídle. Klinické studie totiž prokázaly, že zánět nevzniká, pokud je důsledně odstraňován plak.
Mohu říci, že když si žena umí čistit správně zuby před těhotenstvím, žádné problémy se záněty dásní se u ní během jiného stavu nedostaví.
Když už potíže nastanou, jak by měla nastávající maminka postupovat?
Kdyby se u nastávající maminky vyskytly potíže, tak je určitě správné neprodleně navštívit stomatologa. Ten ošetří zubní kaz a poradí i s případným zánětem dásní.
Jak je to s preventivními prohlídkami v těhotenství? Kdy jsou, jaký je jejich cíl a jak probíhají?
Během těhotenství by měla žena absolvovat dvě zubní prohlídky. Jejich cílem je kontrola chrupu i měkké tkáně, případně včasná diagnostika zubního kazu či zánětu v dutině ústní. Lékař by měl také těhotnou ženu informovat o problematice kojení, správné výživě narozeného miminka a péči o jeho ústní dutinu. Budoucí maminky by také měly pravidelně navštěvovat dentální hygienistku.
Které výkony může nastávající maminka bez obav podstoupit a které výkony by žena v jiném stavu podstoupit neměla?
Gravidní ženy mohou podstoupit jakékoliv ošetření, které nevyžaduje rentgenový snímek. Lze tedy ošetřit zubní kaz a v akutním případě je možné provizorně ošetřit kořenové kanálky zubů či vytrhnout zub. Lokální anestezie se budoucí maminky obávat nemusejí, plodu nijak neuškodí.
Jak by měla žena, která měla problémy se zuby a dásněmi, pečovat o svůj chrup po porodu?
Úplně stejně jako před těhotenstvím nebo během něj. Ideální je pravidelná návštěva u dentální hygienistky.
Ovlivní stav zubů kojení? Může být nějaký druh léčby zubních potíží překážkou v kojení?
Kojení na stav chrupu nemá vliv. V rámci péče o dutinu ústní je ale určitě lepší udržovat ústní dutinu bez zánětů.