_Mince, autíčko i baterie – to vše lékaři vyndávají dětem ze žaludku

Mince, autíčko i baterie – to vše lékaři vyndávají dětem ze žaludku
Datum publikace: 27.03.2013

O polykačích cizích předmětů se nejčastěji mluví v souvislosti s vězni, kteří polykají všelico na vzdor svému osudu, pro zkrácení dlouhé chvíli, či jen proto, že si řeknou, že to dokáží. Další skupinou polykačů jsou psychiatričtí pacienti, u kterých je polykání předmětů součástí projevu jejich nemoci. Lékaři se vedle těchto případů setkávají s další skupinou – s dětmi. Ty předměty polknou většinou proto, že prostě nevědí a dospělí je neuhlídají…

Z pohledu lékařské praxe je polknutí cizího tělesa a jeho následné vyndání (extrakce) poměrně častý problém. „Jednoznačně nejrizikovější jsou ostré předměty – jehly, sponky nebo třeba párátka a alkalické baterie,“ popisuje docent MUDr. Radan Keil PhD, z Gastroenterologie interní kliniky Fakultní nemocnice Motol.
Při polknutí ostrého předmětu hrozí zapíchnutí předmětu do stěny zažívacího traktu, případně roztržení stěny.
„U alkalických baterií dochází v kyselém prostředí žaludku ke korozi obalu s následným uvolněním obsahu, který leptá stěny zažívacího traktu. Tím dochází k riziku protržení a vzniku zánětu mezihrudí či pobřišnice při postižení jícnu, žaludku nebo střeva. Jde o velmi vážné komplikace, které mohou končit smrtí dítěte. I pokud k perforaci nedojde, může během hojení dojít k zúžení, kterými nemůže volně procházet potrava,“ vysvětluje lékař.

Vyndat hračku z břicha pomůže endoskop

V minulosti se tyto případy řešily chirurgickou cestou. V současné době jsou již šetrnější metody. „K vyjmutí tělesa se používá flexibilní endoskop, který je zaveden dítěti ústy a pomocí endoskopické kličky, drátěného košíku či různých kleští je vyndán. Tento výkon se u dětí provádí v celkové narkóze,“ vysvětluje docent Keil.
Statistiky uvádějí, že tímto způsobem je možné zvládnout až 90 procent všech dětských pacientů. Pomocí endoskopu lékaři vyndávali například mince, baterie, či hračky, které je obsahovaly, autíčko a další předměty.
Pokud to situace vyžaduje, je možné přistoupit i k chirurgickému řešení. „K tomu dochází například při rozpadu alkalických baterií, které natráví stěnu zažívacího traktu,“ dodává lékař.

Kde lékaři vyndají hračku z žaludku?

Pokud dítě polkne cizí předmět, je třeba vyhledat dětské oddělení, oddělení dětské chirurgie, případně dospělé chirurgie, možností je i zavolání rychlé záchranné služby. Postup vždy zváží lékař po vyšetření.
Možné je navštívit například Fakultní nemocnici Motol, kde na urgentním endosopickém oddělení je služba zajištěna 24 hodin denně po celých sedm dní v týdnu.

Video: FN Motol

Odstranění baterie a žárovky ze žaludku pomocí endoskopu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek