_Mezinárodní den předčasně narozených dětí se obléká do purpurové

Mezinárodní den předčasně narozených dětí se obléká do purpurové
Datum publikace: 17.11.2017

Sedmnáctý listopad vnímáme jako Den boje za svobodu a demokracii. Někteří vyrážejí do ulic uctít památku Jana Opletala a uzavření vysokých škol nacisty. Nebo připomenout si události takzvané Sametové revoluce. Tento den má ale ještě další význam. Je Mezinárodním dnem předčasně narozených dětí.

Počet předčasně narozených dětí s každým rokem stoupá. Svůj vlastní den mají od roku 2000 a právě purpurová byla zvolená jako jejich barva.

Pro nedonošené děti se po celém světě se i letos rozsvítí významné památky. Historické, nebo turisticky proslavené budovy budou nasvíceny purpurovou barvou, lidé díky silnému vizuálnímu efektu budou snáze sdílet příběhy předčasně narozených dětí, které díky dnešní lékařské péči mohou žít plnohodnotný život, třebaže se narodily o několik týdnů nebo i měsíců dříve.
 

Oslavili jsme Mezinárodní den nevidomých. Co vše potřebujete vědět o nevidomých dětech?



O specifické péči, kterou takto předčasně narozená miminka potřebují, ví mnoho zdravotní sestra Marcela (70). Jejími rukami prošlo mnoho nedonošenců. „Pracovala jsem na porodním sále. Děti, které dneska běžně přežívají díky inkubátorům a další následné péči by dříve rozhodně zemřely. Což jsme zažívali nezřídka,“ popsala pro Abctěhotenství.cz zdravotnice.

Každý rok jich přibývá

Občanské sdružení Nedoklubko a Česká neonatologická společnost u této příležitosti každoročně pořádá velkou zdravotnickou konferenci a slavnostní večer, jehož cílem je předání ceny Purpurové srdce. Jedná se o ocenění lidí, kteří pečují o nedonošená miminka a pomáhají jejich rodinám.
Nedoklubko před nedávnem uspořádalo na podporu Aniček (tedy nedonošených dětí) velkou ponožkovou sbírku. Na Žofíně se tak sešlo 10 tisíc párů ponožek. Byl to takový předvoj samotných oslav sedmnáctého listopadu. "Naším cílem bylo sesbírat symbolicky přes 9 000 párů, které by odkazovaly na počet každoročně předčasně narozených dětí v České republice. Díky všem, kteří se do sbírky zapojili, jsme tento záměr nejen naplnili, ale dokonce ho překonali," poděkovala všem, s jejichž pomocí se podařilo rekordu docílit, ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková. Ponožky teď poputují do neonatologických center, která je budou darovat nedonošeným miminkům. "Přeji si, aby při tomto rekordu zůstalo. Aby počet předčasně narozených dětí dále nerostl." dodala Žáčková.
 
Co se rozsvítí v Česku?
V Česku se letos rozsvítí pražský Tančící dům, v Brně to bude hrad Špilberk, v Plzni se do purpurové oblékne Nová scéna Divadla JKT, zámeček Větruše v Ústí nad Labem a OC Nová Karolína v Ostravě.
 
Autor: Zuzana Zelenková

MUDr. Markéta Geleneky
je odborníkem na problematiku klinické toxoplasmózy. Působí jako konzultant v této oblasti na Infekční klinice FN Na Bulovce Praha. Zaměřuje se především na diagnostiku a léčbu vrozené toxoplasmózy, a to u těhotných pacientek i novorozenců. Věnuje se pravidelné přednáškové a publikační činnosti. Bližší informace o jejích aktivitách klikni zde


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek