_Maminky, dotýkejte se svých dětí pokud je něco bolí
To, že fyzický kontakt mezi matkou a dítětem prohlubuje vzájemné citové pouto, není žádnou novinou. Odborníci z řad pediatrů i psychologů dlouhodobě vyzdvihují kladný vliv tělesného kontaktu na rozvoj psychiky a formování osobnosti dítěte. Kromě toho jsou doteky i tím, co dítěti pomůže snáze se vyrovnat s bolestíí.
Podle některých názorů může intenzívní kontakt snížit vnímání bolesti, a to nejen akutní bolesti, která doprovází úraz, ale i bolest doprovázející prořezávání zoubků nebo břišní koliky.
Výzkumem bolesti u dětí se zabývali i vědci z Univerzity v Michiganu
Jaká jsou jejich doporučení?
Vedle klasické léčby bolesti, která spočívá v podávání léků určených na tišení bolesti (analgetik) v odpovídajícím dávkování, říkají i toto:
„Pokud vaše dítě něco bolí, či je nemocné, vše se zlepší pokud cítí vaši podporu a lásku, pak se jeho bolest vždy stává menší a snesitelnější. Hýčkejte a objímejte své dítě, dejte mu tolik něhy, kolik jí jen v tu chvíli potřebuje.
Vaše přítomnost a doteky dítě zklidní, a to je důležité, protože úzkost a strach prohlubují vnímání bolesti,“ popisují odborníci.
Jaké stimuly dítě vnímá pozitivně?
Klokánkování – při tomto způsobu fyzického doteku má matka schoulené dítě položené dítě na svém hrudníku, ideálně na holém těle. Metoda klokánkování se úspěšně využívá u předčasně narozených dětí.
Kojení – je nejpřirozenějším způsobem výživy dítěte, které i díky své intimnosti napomáhá k upevňování citové vazby mezi matkou a dítětem. Na posílení citových vazeb se podílejí i hormonální změny, které kojení doprovázejí. Jde zejména o působení hormonu oxytocinu a prolaktinu, které se podílejí na vytváření mateřského pouta.
Masáže – doteky a dlouhé hladivé tahy dlaněmi však jsou tím co může navodit pohodu a klid u každého novorozence. Jemná masáž posílená prohřátím může zmírnit koliky dítěte, jemná masáž po koupeli může u neklidných dětí pomoci navodit spánek.
Chování, koupání a mazlení – všechny tyto činnosti jsou nedílnou součástí každodenní péče o dítě. Maminky by měly využít každé příležitosti k tomu, aby se mohly dotýkat svých dětí, a neměly by zapomínat na to, že děti velmi reagují i hlas matky a na vzájemný pohled z očí do očí. Pokud dítě utrpí nějaký úraz, či je nemocné, všechny tyto činnosti, které jsou doprovázeny doteky a mazlením, jeho stav zlepší a sníšují prožívanou bolest.
Sladké - u větších dětí může zmírinit pocit intenzívní bolesti sladkost. Pokud například při odřenině maminka nabídne dítěti kousek čokolády nebo bonbón, nastupují dva efekty. sladké mírní bolest a zároveń odvádí pozornost dítěte od jeho zranění.