_Lyžovačka s dětmi? Od tří let a hlavně s helmou!

Datum publikace: 07.01.2019

Ideální čas na čerstvém vzduchu, který můžete strávit všichni pospolu. Jak ale z potomka udělat lyžníka? To je otázka. Názory na věc se různí, navíc každé dítě je originál a zaslouží si individuální přístup a péči.

Instruktoři lyžování tvrdí, že je správné s výcvikem začít kolem třetího roku věku dítěte. Ovšem zdaleka to nemusí platit o každém malém sportovci. Každé dítě je jinak vyvinuté a pokročilé. Nicméně od těch tří let má smysl lyžování zkoušet. Nespouštějte však děti z dohledu a pokud sami nejste dost pevní v kramflecích, respektive na lyžích, využijte raději služeb nějaké dobré školy.

Tady je doporučení jasné. Pořádně si pročtěte reference a podle nich instruktory zvolte. Nemá smysl, aby dítě bylo z lyžování zklamané, nebo otrávené. Nejednomu z nás dokázal špatný tělocvik ve škole zošklivit sportování na pěknou řádku let.

Hurá na sjezdovku!

Podle statistik dochází během zimních měsíců asi k 20 % dětských úrazů z celkového počtu za rok. Děti se zraní nejčastěji při pádech na zledovatělém povrchu, při bruslení nebo lyžování na sjezdovce.



Helma je cool

„Základem je vždy vědět, kde se dítě nachází, co se chystá dělat za aktivitu, je třeba seznámit se s místem, kde ji bude provádět, popřípadě s kým a s jakým vybavením. Například než poprvé dovolíme mladšímu dítěti, aby si samo sjelo sjezdovku, měli bychom ji projet společně s ním a upozornit ho přitom na kritická místa. Děti je však nutné učit opatrnosti i při běžném pohybu po namrzlých chodnících, sáňkování a bobování. Zkrátka je důležité naučit je předvídat nebezpečí, aby se mu pak samy dokázaly vyhýbat. My na naši kliniku v tomto období přijímáme nejvíce pacientů s otřesem mozku a se zlomeninami. Náš typický pacient v zimních měsících je dvanáctiletý chlapec, který následkem pádu na kluzkém povrchu utrpěl zlomeninu dolního konce předloktí,“ říká přednosta kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie Fakultní nemocnice Brno prof. MUDr. Ladislav Plánka, Ph.D., a zároveň apeluje na rodiče, aby děti hned při prvním seznamování se zimními sporty učili nosit bezpečnostní pomůcky. Podle jeho zkušeností by totiž ke spoustě zranění nedocházelo, nebo by mohla být méně závažná, kdyby děti nosily hlavně při lyžování a bruslení helmy a další chrániče.

Pravidelná pohybová aktivita - méně úrazů

„Bohužel stále je mnoho rodičů, kteří sice koupí dítěti perfektní lyže nebo brusle, ale na helmu a chrániče „zapomenou“. Proto se mi líbí heslo, které bývá vidět na švýcarských sjezdovkách a vybízí k nošení helem: Kdo má mozek, ten si ho chrání… Myslím si, že bychom ho měli zavést i u nás. Možná by se tím předešlo mnoha méně i více závažným poraněním, jako jsou otřesy mozku a podobně,“ říká Kristýna Přibylová z dětského pohybového centra Monkey´s Gym, které pořádá i kurzy zimního a in-line bruslení. Zároveň připomíná i často zmiňovanou spojitost mezi pravidelným cvičením dětí a menším výskytem úrazů. „Děti, které jsou zvyklé sportovat, jsou obratnější, proto u nich nedochází tak často k pádům. A pokud přece, padají šikovně. Velkou výhodu mají podle mého názoru třeba účastníci kurzů in-line i zimního bruslení, kde je nácvik pádů jednou ze základních technik,“ upozorňuje Kristýna Přibylová. Tento názor potvrzuje i lékař Ladislav Pánka.



Jak na bezpečné lyžování?

1. Helma tvoří s lyžemi nerozlučnou dvojici, bez ní se na sjezdovku nevyráží.

2. Páteřák je ochrana na druhou – a to i při bobování nebo sáňkování.

3. Při bruslení se vyplatí chrániče předloktí nebo aspoň pevné rukavice.

4. Reflexní vestička se postará o lepší viditelnost malého sportovce na sjezdovce i na kluzišti.

5. Především rychlí bruslaři s hokejkami by měli být vybaveni chrániči kolen.

6. Než pustíte dítě samotné na sjezdovku, projeďte ji nejprve s ním a upozorněte jej na riziková místa.

7. Učte děti opatrnosti při bruslení na přírodních vodních plochách a zvláště ty mladší sem nepouštějte bez dozoru.

8. Nedovolte dětem jezdit mimo terén sjezdovky bez vašeho souhlasu.

9. Dětská zimní obuv musí být pevná, zvýšená a opatřená neklouzavou podrážkou. Hodí se i nesmeky.

 

Autor: Zuzana Zelenková

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek