_Lupénka se mnohdy v těhotenství zlepší
Lupénka (psoriáza), je kožní onemocnění, které s sebou nese celou řadu zdravotních problémů. Kromě toho, že může postihnout i kloubní aparát a znamená vyšší riziko onemocnění cév, zasahuje i do psychiky pacientů. Ženy psoriatičky se často kvůli své nemoci obávají otěhotnět ze strachu, jak by gravidita ovlivnila jejich nemoc.
Dobrou zprávou pro ženy, které trpí psoriázou a uvažují o miminku je, že jiný stav ve velké většině případů průběh onemocnění nezhorší. Asi u poloviny psoriatiček se projevy lupénky v době těhotenství dokonce zmírní. U jedné čtvrtiny nemoc nezaznamená ve svém průběhu žádnou změnu a jen u jedné čtvrtiny žen dojde ke zhoršení stavu nemoci. Nemoc nezhorší ani porod, šestinedělí či laktace a kojení. Pokud během jiného stavu u maminky dojde ke zlepšení psoriázy, je třeba, aby počítala s tím, že toto zlepšení je většinou jen přechodné a během asi šesti týdnů po porodu může dojít k navrácení nemoci do stavu, jaký byl před otěhotněním.
Na léky je dobré dávat pozor
Léčba lupénky má mnoho podob. U mírných forem nemoci stačí lokální terapie v podobě mastí, koupelí či fototerapie. Tyto druhy léčby pro nastávající maminku a jejího potomka neznamenají většinou žádné větší nebezpečí. Existuje však i lokální léčba, která se v těhotenství nedoporučuje. U těžších forem nemoci, kde je žena léčena celkovou terapií (vnitřně užívanými léky) je lepší těhotenství plánovat a předem léčbu konzultovat s gynekologem i dermatologem. Například u skupiny tzv. retinoidů, se doporučuje léky vysadit až tři roky před plánovaným početím! Poměrně novým druhem terapie je biologická léčba, i tuto léčbu je dobré přizpůsobit plánovanému těhotenství.
Kojení nemoc nebrání
Lupénka ve velké většině případů kojení umožní bez problémů. Dobré je jen konzultovat s gynekologem, dermatologem či pediatrem nasazenou léčbu s ohledem na zdraví dítěte, některé účinné látky z léků totiž mohou částečně prostupovat do mateřského mléka a je tak vhodné tomu přizpůsobit druh zvolené terapie i její dávkování.
Nemoc je dědičná
Snad každá žena, jež má diagnostikovanou lupénku a plánuje miminko, se ptá, zda nemocí bude trpět i její dítě. Lupénka patří do kategorie dědičných onemocnění. To znamená, že dispozice ke vzniku lupénky se opravdu dědí. Pokud je nemocí postižen jeden z rodičů – otec, nebo matka – je pravděpodobnost, že dítě zdědí dispozice ke vzniku nemoci až 30 procentní. Trpí-li nemocí oba rodiče, je riziko postižení potomka až 70 procentní.
Otec psoriatik
Častou otázkou nastávajících rodičů bývá i to, zda může bez obav počít dítě muž léčící se s psoriázou. Léčba lupénky u muže v drtivé většině případů neznamená žádné omezení či komplikace s početím. Jsou však výjimky, kdy terapie může snížit kvalitu a množství spermatu, což může znamenat problémy s početím. Léčba lupénky a to, jak organismus na danou léčbu reaguje, je věc velmi individuální. Proto je dobré, aby muž plánující založení rodiny svůj zdravotní stav konzultoval se svým ošetřujícím lékařem.
Co je lupénka
Lupénka je chronické kožní onemocnění, které je vyvolané autoimunitním zánětem kůže, jenž doprovází zrychlené dozrávání a rohovění buněk pokožky. Nemoc se projevuje zčervenáním a šupinatěním kůže. Postiženy mohou být i nehty a klouby a vyšší je i riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Nemoc může propuknout v jakémkoli věku, startujícím momentem bývá oslabení organismu vyvolané virózou, stresem či jinou zátěží.
Léčba
Terapie spočívá v podávání lokální terapie ve formě mastí, koupelí a fototerapie (léčba světlem), v těžších případech se přistupuje k celkové terapii. Ve vážných případech je možné lupénku léčit tzv. biologickou léčbou.
Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Petrou Šefrnovou z Dermatovenerologické kliniky fakultní nemocnice Královské Vinohrady.