_Lékárníci vyšetří plíce tisícům lidí a určí, v jaké jsou kondici

Datum publikace: 03.04.2019

Přibližně 300 000 lidí s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) a 200 000 lidí s astmatem o své nemoci neví nebo její příznaky ignoruje. Včasné stanovení diagnózy, zahájení léčby a změna životních návyků jsou přitom pro oddálení fatálních následků plicních chorob klíčové. Lékárníci proto spouští 8. dubna Týden měření plicního věku, v jehož rámci ve vybraných lékárnách vyšetří plíce až 2 000 lidem.

Onemocnění plic mají v České republice na svědomí přibližně desetinu všech úmrtí ročně. Včasný záchyt a léčba by mohly tato alarmující čísla zlepšit. Lidé ale příznakům, jako je dušnost a kašel, často nepřikládají velký význam. „Pro pacienty s CHOPN je kromě kašle a dušnosti typický věk nad 40 let a kuřáctví. Lidé však často příznaky nemoci ignorují. Přisuzují je právě věku a dlouhodobému kouření a k lékaři nejdou,“ vysvětluje MUDr. Pavel Hrouda, pneumolog z Nemocnice Na Homolce, a pokračuje: „V dnešní době však nejsou výjimkou ani pacienti nekuřáci, kteří trpí dlouhodobě ,podléčeným‘ astmatem. Vzhledem ke svému zpravidla mladšímu věku a celkově dobré kondici jsou na svou chorobu adaptováni a o výrazném omezení plicních funkcí a své diagnóze neví. Často svoji chorobu přecházejí jako opakované bronchitidy s vleklým kašlem.“ Podle MUDr. Hroudy je záchyt takových pacientů důležitý, protože dlouhodobě neléčené nebo nedostatečně léčené astma má na postižení dýchacích cest obdobný efekt jako dlouhodobé kuřáctví.

Lékárníci se proto rozhodli nabídnout zájemcům možnost zjistit, v jaké kondici jsou jejich plíce. V rámci Týdne plicního věku, od 8. do 12. dubna, chtějí změřit plicní funkce až 2 000 návštěvníků lékáren. „Samotné měření trvá přibližně 10 minut, nebolí a je velmi jednoduché. Proškolený lékárník se zájemcem vyplní krátký dotazník – zeptá se například na subjektivně vnímanou dušnost či nedávné nachlazení a kašel,“popisuje Dana Benešová z pražské Alphega lékárny U Krále Jiřího. Lékárník do měřicího přístroje zadá tělesné rozměry, pohlaví a věk. Následně zájemce o měření dle instrukcí lékárníka do přístroje zhluboka dýchne. „Hned poté jsme schopni vyhodnotit skutečné stáří plic a srovnat ho s věkem biologickým. Pokud odhalíme poruchu plicních funkcí, doporučíme návštěvu praktického lékaře. Kuřákům poradíme s odvykáním kouření. Každý zájemce obdrží přehledný dokument s výsledky vyšetření,“doplňuje Benešová.

Astmatem trpí v České republice přibližně 900 000 lidí, odborníci odhadují, že dalších 200 000 netuší, že má astma. Dvě třetiny nemocných jsou ženy. S CHOPN se v tuzemsku léčí asi 300 000 pacientů, přibližně stejný počet lidí o své nemoci neví. Na následky CHOPN v České republice ročně zemře 3 500 lidí. CHOPN mají z 80 % kuřáci. „Screeningové vyšetření plicních funkcí v lékárnách může být zvláště pro rizikovou skupinu lidí velmi přínosné. Může totiž odhalit kuřácké postižení plic již v počátečním stadiu, což při včasném zahájení léčby a zanechání kouření povede k výraznému zpomalení poklesu plicních funkcí a zamezení ,předčasnému stárnutí plic‘,“říká MUDr. Hrouda a dodává: „Neméně přínosné pak je i to, že následné plicní vyšetření může odhalit i další potenciálně závažné choroby, včetně nádoru plic.“

Zkontrolovat plíce by si měli nechat všichni lidé nad 40 let. Dále ti, kteří dlouhodobě kašlou, zadýchávají se, kouří a také lidé, kteří se často setkávají s jemným prachem, průmyslovými a automobilovými zplodinami, bydlí ve velkých městech či u hlavních dopravních tahů.

Takzvané Poradny plicního věku budou lidem k dispozici na více než 60 místech po celé České republice. Seznam lékáren je k dispozici na www.plicnivek.cz. Měření plicního věku je screeningová metoda, která nestanovuje diagnózu ani nenahrazuje lékařské vyšetření. Jejím cílem je včasný záchyt nemocných a prevence závažných plicních chorob.

 

Autor: redakce

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek