_Krvácení z nosu nemusí znamenat problém
Jste těhotná a často vás trápí krvácení z nosu a obtížné dýchání? Podle všeho nejde o nic vážného. Tyto potíže těhotenství mohou provázet, odezní pak samy po porodu.
Ucpaný nos, zduřelé často krvácející sliznice a zhoršení potíží vleže a při spánku. I to je známka toho, že v organizmu došlo kvůli těhotenství ke zvýšení hladiny hormonů estrogenu a progesteronu. Neradostnou zprávou je to, že tyto nepříjemnosti s postupujícím těhotenstvím nabírají na síle a co víc, mohou se k nim přidat i další v podobě zduření sliznic vedlejších dutin nosních, jež mohou způsobit jejich ucpání a podráždění sliznic nosohltanu, které vede k dráždivému kašli a neustálému škrábání v krku. Část nastávajících maminek má při těchto potížích obavy z toho, že jsou nachlazené a nemoc nechce odeznít, ba naopak neustále se zhoršuje, některé těhotné dokonce mají strach z toho, že u nich během jiného stavu propukla alergie – příznaky mohou být velmi podobné. Pravda je taková, že tyto potíže jsou sice nepříjemné, ale nejsou nebezpečné pro těhotnou, ani nijak neohrožují plod. Vše je jen dílem hormonální nerovnováhy, která se upraví do normálu po porodu.
Jak s ucpaným nosem přežít?
Nejsnazším řešením je opakované zvlhčování nosních sliznic. V lékárnách jsou k tomuto účelu k dostání nosní spreje. V těhotenství je dobré se omezit na ty, které obsahují pouze přírodní látky, například mořskou sůl nebo minerální vodu. Spreje, které obsahují účinnou látku chemického charakteru, je možné používat jen se svolením lékaře. Sliznicím dýchacích cest pomůže i zvlhčení vzduchu zvlhčovači, nebo alespoň rozvěšenými mokrými prostěradly. Toto je dobré hlavně v chladných obdobích, kdy je vzduch vysušen topením a radiátory. V chladném vlhkém počasí potíže zmírní i dlouhý pobyt venku a časté větrání místností. Pro zmírnění krvácení z nosu je možné mírně zvýšit dávky vitamínu C. V případě výraznějších potíží je možné po konzultaci s lékařem přidat vitamín C v tabletách, nebo přechodně užívat preparáty určené na zpevnění vlásečnicových stěn. Dobré je se také naučit, jak krvácení co nejrychleji zastavit. Nejefektivnější je stisknutí nosního chřípí a mírné předklonění hlavy tak, aby krev netekla směrem do krku. Po chvilce je možné stisk uvolnit a zkontrolovat, zda krev ještě teče. K posílení účinku je možné chladit čelo a zátylek ručníkem namočeným ve studené vodě.