_Krvácení, které není vidět okem, lehce zabíjí
Vnitřní krvácení je vážný, život ohrožující stav. Jde o situaci, kdy dojde k poranění cévy vnitřních orgánů a dochází ke krvácení do dutiny břišní či do hlavy.
Krvácení do dutiny břišní
K vnitřnímu krvácení může dojít velmi snadno, stačí větší náraz na břicho a problém je na světě. K typickým úrazům doprovázeným vnitřním krvácením patří úrazy na kole, kdy člověk nešikovně spadne na řídítka, ke krvácení dochází i během potyček, kdy poraněný dostane do břicha ránu pěstí, či kolenem. Vnitřní krvácení může být způsobeno i po pádu z výšky, během autonehody a podobně. V těchto případech člověk krvácí, aniž by došlo k poranění kůže. Příhody jsou často doprovázeny poškozením jater či sleziny.
O vnitřním krvácení ale mluvíme i tehdy, pokud člověk krvácí do dutiny břišní a zároveň došlo k poškození kůže, klasickým příkladem může být třeba bodná rána, nebo napíchnutí na tyč, dřevěný kůl, zranění způsobené při strojní výrobě a podobně.
Samostatnou skupinou vnitřních poranění je situace, kdy ke krvácení dojde z důvodů chronického onemocnění či otravy, k vnitřnímu krvácení do zažívacího traktu může dojít i po opakované konzumaci látky ibuprofenum, která je obsažena v celé řadě volně prodejných léků proti bolesti a na snížení teploty.
Nitrolebeční krvácení - i to spadá do skupiny vnitřních poranění a dojít k němu může během úrazu, například po pádu z kola, po úderu tupým předmětem a podobně.
Jak se projevuje vnitřní krvácení:
Během vnitřního krvácení dochází ke ztrátám krve z krevního oběhu, na to krevní objev reaguje snížením krevního tlaku.
K příznakům patří
- bílá barva v obličeji, světlání sliznic (spojivky, dásně), studený pot na kůži
- rychlý, ale slabě hmatatelný pulz
- zrychlené a mělké dýchání
- bolest v postižené partii
- mdloby, apatie, upadání do šoku
První pomoc při vnitřním poranění
- co nejrychleji volat rychlou záchrannou službu
- poraněného uložit na zem, skrčit mu dolní končetiny, případně dolní končetiny dát do zvýšené polohy
- pokud to stav umožňuje, tak je vhodné zraněného přikrýt
- setrvejte u poraněného do příjezdu pomoci, snažte se s ním komunikovat
Co se nesmí!!!
Nedávejte poraněnému jíst ani pít!
Pokud je v ráně cizí těleso, tak ho neodstraňujte. Těleso může stlačovat poškozené cévy, čímž mírní krvácení (odstraněním tělesa by došlo následně k uvolnění krvácení).
Zbytečně s poraněným nemanipulujte
Nesnažte se ránu čistit ani ošetřovat, ošetření takové zranění patří do rukou odborníků
Z praxe záchranáře
Život může ohrozit i celkem banální situace jako je užití prášku proti bolesti. „Během praxe jsem se setkal s mnoha případy, ale tenhle patří mezi ty, na které se jen tak nezapomíná,“ začíná své vyprávění Marek Hylebrant, vedoucí školicího a výcvikového střediska ZZS SČK.
Vyprávění středočeského záchranáře začneme někde v polovině příběhu, ne od začátku, jak bývá zvykem. „Na dispečink přišla výzva: na školní toaletě leží muž. Tak jsme vyjeli. Ve škole jsme zjistili, že jde o pedagoga školy, který na toaletě kolem poledního zkolaboval. Učitel uváděl bolest v břiše, křeče a dehtovou stolici. Byl ve vážném stavu, a tak jsme ho okamžitě vezli do nemocnice,“ popisuje záchranář. Posádka sanity v té době netušila, co je příčinou potíží, lékař jen vyhodnotil stav jako vážný s podezřením na vnitřní krvácení. „Po čase jsme pana učitele viděli znovu, při dalším výjezdu do terénu. Pedagog se k nám hlásil, a tím jsme se dozvěděli, co se tenkrát vlastně stalo. Panu učiteli bylo v den příhody ráno nevolno. Tak si s sebou vzal prášek s účinnou látkou ibuprofenum. Bolest hlavy nepřestávala, tak lék polknul rychle cestou do školy, bez zapití. A to byl ten problém. Prášek se mu přilepil na stěnu žaludku, kterou poškodil tak masívně, že došlo ke krvácení,“ dodává Marek Hylebrant.
Prevence takových příhod je jednoduchá. Léky je třeba zapíjet a vhodné je je nepolykat na nalačno, ale po jídle.
Na vzniku textu se podílel Bc. Marek Hylebrant, vedoucí školicího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.
Autor: Barbora Neubergerová