_Když těhotenství svědí

Když těhotenství svědí
Datum publikace: 16.05.2011

V těhotenství se může objevit celá řada změn, či potíží. Mezi ty, které jsou méně časté, patří i svědění kůže. To může souviset s tvorbou pajizévek, ale také může být známkou špatně fungujících jater. Příčinou mohou být i těhotenské vyrážky.


Nejčastější příčinou svědění kůže v těhotenství bývá tvorba strií – neboli pajizévek. Strie jsou vlastně drobnými jizvami, které vznikají v podkoží mezi elastickými vlákny poté, co se kůže příliš rychle a intenzivně napíná v důsledku rychle se zvětšujícího objemu. V těhotenství se strie nejčastěji dělají na břiše, prsou, bocích, stehnech a zadečku. Jejich vznik a průběh lze z části omezit pravidelným ošetřováním pokožky speciálními přípravky. Pajizévky jsou pouze kosmetickou záležitostí a neznamenají žádný zdravotní problém.


Když pozlobí játra


Další příčinou svědění kůže může být onemocnění jater tedy těhotenská cholestáza, zvaná také těhotenská žloutenka. Tou trpí asi jedno procento těhotných a objevuje se ve třetím trimestru těhotenství. Příčinou vzniku žloutenky není virová nákaza, jak je tomu u žloutenek typu A, B nebo C, ale neinfekční zánět jater. Ten bývá způsoben tím, že se játra neumí vyrovnat se stále se zvyšující přítomností hormonu progesteronu. Zánět jater se projevuje mnoha příznaky. Nejnápadnějšími je zežloutnutí a úporné svědění pokožky, do níž se ukládají žlučové kyseliny. Při těhotenské žloutence může svědit celé tělo, nejintenzivnější je však pocit svědění na břiše, na dlaních a ploskách nohou. Pro onemocnění je typické zesvětlení stolice a naopak výrazné ztmavnutí moči. V případě, že se obáváte, že něco není v pořádku, hodně vás svědí kůže, máte pocit, že žloutnete, informujte svého lékaře. Ten zhodnotí stav a nejspíš vám nechá udělat krevní testy. Pokud se prokáže, že máte vyšší hodnoty jaterních testů, odešle vás na kliniku. Prvním krokem léčby žloutenky je jaterní dieta, tedy jídlo lehké, připravované na vodě bez tuku, následovat může i léčba preparáty. Potíž těhotenské žloutenky je v tom, že výrazně neohrožuje těhotnou, ale může být nebezpečná pro plod. Žlučové kyseliny (ty co se také se usazují do kůže a způsobují ono svědění) totiž mohou přes placentu pronikat k plodu a mohou ho tak ohrozit. Těhotenská žloutenka opravdu souvisí s dobou těhotenství a po porodu se vše vrátí do normálu.


Zlobit může i pokožka


To co způsobuje intenzivní svědění, jsou i velmi vzácně se vyskytující těhotenské dermatózy. Jejich druhů je více a různé jsou i jejich projevy. Někdy dermatózy začínají jako svědivé vyrážky, které se postupně mění v puchýřky připomínající opary, jindy jde projevy připomínající akné. Většina dermatóz se léčí pomocí kortikoidů a léků tlumících svědění. Stejně jako u těhotenské žloutenky, většina dermatóz odezní sama po porodu, některé typy se ale mohou vyskytnout při dalším těhotenství, nebo se objeví během užívání hormonální antikoncepce.


Cholestáza – je stav, kdy se z krve člověka do kůže dostává více množství žlučového barviva bilirubinu, než je běžné. Žluč se z krve vyplavuje do pokožky a ta získává citrónově žlutou barvu. Příznaky žloutenky jsou i světlá stolice a tmavá moč. Dlouhodobá cholestáza může zapříčinit nedostatek vitamínů rozpouštějících se v tuku A, D, E, K.


Dermatóza – jde o souhrnné označení nezánětlivých kožních onemocnění

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek