_Když se narodí, vejdou se do dlaně

Když se narodí, vejdou se do dlaně
Datum publikace: 16.11.2018

Světový den předčasně narozených dětí je tady! 17. listopad není jen svátek studentů, ale symbolicky ho oslavují i všechny předčasně narozené děti. V tento den se mnoho památek po celém světě zahalí do purpurové barvy, do barvy králů a statečných bojovníků, která symbolizuje i vítězství těch, kteří na svět přišli dříve, než přijít měli. V České republice se na některých místech purpurová barva objeví už o den dříve.

Statistiky uvádějí, že se na celém světě předčasně narodí kolem 15 milionů dětí za rok, v přepočtu to znamená, že více než každé desáté dítě je nedonošené.

Nedonošenci v Česku

V České republice se před očekávaným termínem porodu narodí přes 9 000 dětí ročně, péče o ně je soustředěna do 12 perinatologických center, tři jsou v Praze, dále jsou v Mostě, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Plzni, Brně, Ostravě, Olomouci a ve Zlíně.

Nezralost novorozenců lze rozdělit do čtyř kategorií:

  • Novorozenci s extrémní nezralostí: 23.- 28.týden, hmotnost těchto dětí je 500-1000 g
  • Těžká nezralost: 29.- 32.týden
  • Střední nezralost: 33.-34. týden
  • Lehká nezralost: 35.-37.týden

Předčasně narozené děti vyžadují větší péči než donošení novorozenci, kladou větší psychické nároky na rodiče a další příbuzné, potřebují více času na svou adaptaci, často se potýkají s poporodními komplikacemi a následně bývají častěji nemocné. Ve většině případů ale moderní medicína, technický pokrok a edukace rodičů tyto situace společně zvládnou a děti následně mají šanci žít plnohodnotný život.

Jak překlenout náročné období, kdy se miminko narodí dříve, než se narodit mělo?

Narození dítěte, je vždy velká změna pro partnery a pro celou rodinu. U předčasně narozených dětí to platí dvakrát. Nejistotu a strach prožívá maminka i otec dítěte, jejich úlohy jsou ale odlišné. Žena v danou chvíli ve svém partnerovi potřebuje oporu a jistotu. Nervozitu z nečekaného narození dítěte, většinou komplikuje i to, že zatímco partner je ve známém prostředí domova a dál má možnost (i když s ohledem na situaci omezenou) pokračovat ve své práci a v běžných denních rituálech, tak žena bývá s dítětem v porodnici, kde se podrobuje chodu zařízení a má jen omezené možnosti soukromí. „Partner by měl svou ženu v daný okamžik morálně podpořit. Pokud to situace dovolí, měl by ji co nejvíce navštěvovat, klidně i každý den. Součástí podpory je i podpora ve víře, že vše dobře dopadne,“ říká psycholožka docentka Laura Janáčková z Institutu partnerských vztahů.

Pár tipů pro maminky, jak zvládnout pobyt v porodnici:

  • Ptejte se lékařů a sestřiček na vše, co vás zajímá.
  • Mluvte o svých pocitech s partnerem i dalšími příbuznými, neuzavírejte se do sebe.
  • Zkuste se znovu nadechnout a nalézt sama sebe, zkuste se začít realizovat například pletením či háčkováním oblečení na miminko.
  • Zkuste se rozptýlit, ještě v porodnici zkuste číst knížku, cvičit jógu, poslouchat hudbu a podobně.
  • Pokud máte doma další děti, zajímejte se o ně, o to, co dělají, jak jim je, jaké mají známky ve škole, volejte jim, komunikujte s nimi přes sociální sítě a podobně.
  • Plánujte s partnerem a dalšími členy rodiny, co budete dělat až budete i s miminkem doma.
  • Začněte o sebe pečovat, zkrátíte si tím dlouhou chvíli, zaženete černé myšlenky a podpoříte v sobě zase ženství.
  • Odpočívejte, prožíváte náročné období a síly ještě budete potřebovat.
  • V rámci možností se zapojte už v porodnici o péči o své dítě. I když je maličké a narodilo se dřív, tak je vaše.

Pár tipů pro tatínky, jak zvládnout náročné období:

  • Navštěvujte svou partnerku a dítě v porodnici.
  • Zjistěte si informace o nedonošených dětech.
  • Mluvte se svou partnerkou, ptejte se jí na její pocity i na zdravotní stav dítěte.
  • Navštěvujte s manželkou své dítě, nebojte se ho dotýkat, je vaše!
  • Můžete zkusit klokánkování, či čtení pohádky, i to upevní vztahy a podpoří psychiku vaši i okolí všech.
  • Plánujte společné chvíle po odchodu z porodnice.
  • Nachystejte věci pro příchod manželky a dítěte domů, vybavte pokojíček, nachystejte výbavičku.

Každého rodiče v dané situaci přepadne úzkost, strach a obavy. Ty pramení z nejistoty, pocitů neznáma a strachu o dítě. U žen jsou tyto stavy navíc podpořeny i hormonálním rozkolísáním. „Základní psychickou podporu může rodičům poskytnout personál nemocnice, v případě přetrvávajících potíží je na místě oslovit psychologa, který poskytne dlouhodobou péči a podporu,“ dodává psycholožka.

 

Autor: Barbora Neubergerová



Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek