_Když miminko kope a škytá

Když miminko kope a škytá
Datum publikace: 29.05.2011

Jedním z okamžiků, kdy si těhotná jasně uvědomí, že se v ní vyvíjí nový život, je moment, kdy zaregistruje pohyby svého miminka v děloze.


To jak těhotná vnímá, či nevnímá pohyby svého dítěte je ovlivněno mnoha faktory. Určitou roli hraje síla břišní stěny, uložení placenty i samotná citlivost těhotné ke změnám na svém těle. Třeba je uvědomit si i to, že každé miminko je jiné a má tak i jinou pohybovou aktivitu. Obecně se uvádí, že první pohyby těhotná registruje kolem dvacátého týdne těhotenství. Dříve je vnímá žena čekající druhé a další dítě, později si jich všimne prvorodička. První pohyby dítěte jsou nenápadné a podobají se jemnému ťukání na břišní stěnu (podobně jako ryby ťukají na vodní hladinu). Část žen si proto při zaregistrování prvních pohybů není jistá tím, zda jde skutečně o pohyby dítěte, nebo zda jde jen o bouřlivější střevní peristaltiku. Jak plod roste, získávají pohyby na intenzitě. Nejvíce pohybů těhotné zaznamenávají v klidu, vleže nebo v noci. Je to tím, že v tuto dobu mají větší klid a možnost vnímat čilost plodu. Aktivita dítěte je také patrná poté, co nastávající maminka vypije kávu, nebo si dá něco sladkého k jídlu. Kofein obsažený v kávě dítě probere a stimuluje ho k aktivitě a cukr je zdrojem rychlé energie, kterou se dítě snaží využít. Zvýšenou pohybovou aktivitu umí u miminka vyvolat i zvuky. Zesílení hlasitosti zvuku dokáže dítě spolehlivě probrat k pohybu, případně u něj vyvolat leknutí, naopak tichý hlas či hudba dítě umí zklidnit. Klid a aktivita souvisí i s psychickým stavem těhotné.


Menší prostor pro život


V prvé půlce jiného stavu jsou pohyby velmi intenzívní. S pokračujícím těhotenstvím ubývá dítěti místa k pohybu. Pohyby jsou velmi silné a plod má zároveň kolem sebe menší prostor. Dítě se přestávat otáčet a maminky často umějí nahmatat patičku, nebo loket miminka na stejném místě a pohyby mohou někdy vnímat i bolestivě.
Ke konci těhotenství maminky vnímají pohyby zcela jinak, než uprostřed jiného stavu, kdy dítě mělo dostatek prostoru a neustále se převracelo a přetáčelo. Přesto by ale každá těhotná měla pohyby zaregistrovat několikrát za den. Pokud se tak neděje, je třeba kontaktovat lékaře, který situaci zváží, provede patřičná vyšetření (ultrazvuk, poslech srdečních ozvů dítěte apod.) a stav vyhodnotí.


Škytání ještě před narozením 


Snad každá maminka zažije škytavku svého dítěte. Ta se projevuje pravidelnými krátkými, ale celkem intenzivními pohyby, které většinou trvají v řádu minut. Přesto, že pravidelné záškuby mohou těhotnou znepokojit, nejde o nic vážného, a to ani tehdy, když se opakují několikrát za den.


Kdy být ve střehu


To co by naopak mělo nastávající maminku znepokojit, je náhlá zvýšená aktivita miminka, která by mohla být vyvolána stresem z nedostatku kyslíku. Pokud maminka zaznamená rychlé intenzivní pohyby, které se liší od dosavadních projevů miminka, je dobré kontaktovat lékaře a poradit se s ním.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek