_Když má matka a dítě nesouhlasný Rh faktor

Když má matka a dítě nesouhlasný Rh faktor
Datum publikace: 22.05.2011

Části těhotných může kazit radost z očekávání potomka zjištění, že mají krev s negativním Rh faktorem. Přesto, že jde o problém, který se nesmí podcenit, není důvod ke strachu a k panice. I nesouhlasný RH faktor mezi matkou a dítětem má své řešení.


Co je Rh faktor (rhesus faktor)?


Každá buňka v lidském těle má na svém povrchu antigeny, tedy látky bílkovinné povahy, které jsou součástí imunitního systému. Antigeny na svém povrchu mohou být vybaveny i červené krvinky – erytrocyty. To zda erytrocyty antigeny mají, či nemají je věc dědičnosti. Většina populace je tzv. Rh pozitivní, to znamená, že krvinky tyto antigeny na svém povrchu mají.
Pokud má člověk Rh negativní, antigeny na povrchu erytrocytů chybí. Toto má zásadní význam například během transfúze, či transplantace. Stejně zásadní význam mají Rh faktory i během těhotenství. Problém může nastat v okamžiku, kdy matka má negativní Rh faktor (tedy její krvinky na svém povrchu nemají antigeny) a otec dítěte má faktor pozitivní (červené krvinky na povrchu antigen mají) a dítě zdědí krev po svém otci, je tedy Rh pozitivní. V takovém případě, je imunitní systém matky vystaven červeným krvinkám plodu a začne si proti němu vytvářet protilátky a reaguje na něj jako na cizí těleso (k tomuto vystavení dochází zejména během porodu, potratu nebo interrupci). Během prvního těhotenství ani tato rozdílnost faktorů nebývá žádným rizikem, zvýšené nebezpečí bývá u druhého a dalšího těhotenství. Pokud žena s Rh faktorem negativním opakovaně otěhotní a dítě opět zdědí faktor po otci a je RH pozitivní, pronikají získané protilátky do krevního oběhu plodu a poškozují jeho červené krvinky. V důsledku toho pak u dítěte může dojít k chudokrevnosti, poškození mozku, případně i ke smrti. Takto vážných případů je ale minimum. Na vznik rizika nesouhlasného faktoru pamatuje i předporodní péče, během níž se opakovaně u matek s Rh negativním faktorem odebírá krev na zjištění množství vzniklých protilátek. pokud laboratoř potvrdí vysoké množství těchto protilátek, lékař vyhodnotí riziko ohrožení plodu. Pokud hrozí akutní anémie, je možné přistoupit k transfuzi krve přes pupečník. Aby bylo zabráněno vzniku těchto problémů, je matce s RH negativním po porodu nebo potratu aplikovaná dávka anti-D globulinu, který zablokuje tvorbu protilátek.


Komplikace s Rh faktorem

Nenastávají v případech kdy je matka negativní a její dítě zdědí červené krvinky po ní a má je také negativní. V tomto případě si nemá tělo vytvářet proti čemu protilátky, protože je tělo matky nebude plod považovat za cizí těleso. Pokud má matka Rh pozitivní a dítě taktéž – zde je souhlasný Rh faktor, není tak důvod k potížím. A potíž není ani v okamžiku, kdy matka má matka Rh pozitivní a dítě negativní.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek