_Kam s dvouletým dítětem, když ne do školky?

Datum publikace: 10.04.2018

Máte dvouleté dítě a nevíte kam s ním? Určitě dvouleťáčky už teď přijímají soukromé mateřské školky. Tam si ale pořádně připlatíte. Někdy se může zadařit a vezmou vám vyspělejšího potomka i do státní školky. Pořád jsou ale ve hře další, podle odborníka, lepší varianty. Existují dětské kluby, chůvy, lesní školy, nebo třeba klasické jesle.

Podle předsedy Pedagogické komory Radka Sarkozyho, se kterým před nedávnem Abctěhotenství.cz řešilo problematiku umisťování, respektive neumisťování dvouletých dětí do školek, by rodiče měli hledat další varianty a možnost dát dítě do školky, kterou zařízení budou muset už za rok nabízet, nechat jako poslední možnou možnost. 

Podle odborníka totiž mladší dítě potřebuje spíš pohlídat. Kdežto, ač se nám to třeba nezdá, ve školce se naši nejmenší vzdělávají. Kam tedy s dvouletými?
Připravili jsme si pro vás pár tipů, ať máte jednodušší rozhodování. 

Kam s nimi?

  • Jesle
  • Dětské kluby
  • Lesní školky
  • Placená chůva
  • Mateřské centrum

Jesle

Kritizovaná zařízení, do kterých děti mohou už cca od jednoho půl roku života, na spoustě míst vymizela. Ale stále existují. Psychologové se na ně obvykle příliš dobře nedívají. Dítě by totiž mělo být do 3let s jedním z rodičů, obvykle s matkou, aby si udělalo vazbu na jednu osobu. Což je lepší pro jeho celkový a další psychický vývoj. Zastánci tvrdí, že si dítě už v raném věku tvoří sociální vazby a dokáže si díky pobytu v kolektivu vytvořit dobrou imunitu do budoucího života, protože s setká se spoustou infekčních nemocí.

Dětské kluby

Jsou místa, kde děti pohlídají a to i jednorázově. Navíc v těchto zařízeních dostanou najíst. Platíte tu od hodiny, podle informací, které Abctěhotenství zjistilo, je to cca 41 korun na hodinu. Záleží hodně na lokalitě. Dětské kluby jsou obvykle dostupné spíše ve velkých městech. V klubu mohou být děti od dvou do šesti let.

Lesní školka

To je alternativa ke klasickým školkám. Děti berou často už od dvou let. V lesních školkách je kladen důraz na pobyt v přírodě. Nejmenší se vzdělávají mimo učebny, nejčastěji pak v lese. Když jsou děti odpočívat, bývá to v zázemí. A to vypadá různě. Jedná se často třeba o chatky, nebo o maringotky.

Placená chůva

Jedna z nejdražších variant umístění dvouletého dítěte je placená chůva. Ať je to sousedka od vedle, nebo studentka, která ve volných chvílích hlídá děti, vždycky si pěkně připlatíte. Zajímavou alternativou bývá sdílené hlídání. Kdy se matky v rámci svých komunit, vzájemně vykrývají. Jedna přijde k druhé v době, kdy je potřeba a bere s sebou i svoje ratolesti. 

Mateřské centrum

Zajímavá varianta pro předškolní děti. Ty mají obvykle pobyt zdarma, platí jen dospělí a to asi 50korun na den. Děti tady ale nejsou s paní učitelkou, hlídá je zkušená maminka dobrovolnice. Aktivní maminky jsou také lektorkami kroužků. A děti tu nemusí být samotné, pokud má maminka čas, může zde pobývat s ním.

Autor: Zuzana Zelenková


Petr ŠobraMgr. Petr Šobra

působí od roku 2011 jako ředitel psychologického centra Duhovka, které v rámci Duhovka group poskytuje poradenské, terapeutické a koučovací služby. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval v
Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi. Absolvoval systemicky zaměřený psychoterapeutický výcvik „Umění terapie“. Od roku 2015 spolupracuje s Akademií rodičovství.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek