_Jmelí do domu přináší štěstí nejen o Vánocích
Jmelí je opředeno mnoha mýty a pověrami. Jeho sílu vyznávali už staří Keltové. Ti také věřili, že přináší štěstí, zdraví, a že nás chrání před vším zlým. Tato pověra se udržela až do dnešní doby, proto si i my jmelím v předvánočním čase zdobíme své domy.
Jmelí je silně spojeno s náboženstvím a vírou. Podle legendy jmelí nebylo vždy malý keřík parazitující v korunách stromů, ale bylo vzrostlý strom. Legenda říká, že ze dřeva tohoto stromu vyřezal Josef kolébku pro Ježíše, stejný strom pak Římanům měl posloužit při výrobě kříže, na němž byl Ježíš ukřižován. Strom se začal stydět za to, že posloužil k tak hroznému činu, a tak se před zraky lidí ukryl do koruny stromů.
Jmelí je opředeno mnoha tajemstvími a od pradávna bylo používáno v lidovém léčitelství a k magickým rituálům. Byla mu přisuzována síla chránit osoby, které ho mají při sobě, před negativní energií, mělo otevírat cestu do lidského nevědomí, říká se, že přináší štěstí a zdraví a symbolizuje Slunce, koloběh života a znovuzrození.
Kdy má jmelí kouzelnou moc
- Nejvíce síly má pokud je trháno levou rukou.
- Jeho účinky jsou nejsilnější, pokud je trháno za novoluní.
- K jeho sbírání lidé měli používat pozlacený srp.
- Aby mělo kouzelnou sílu, má být darované.
Živé jmelí má zelenou barvu a jeho větvičky zdobí bílo stříbrné bobulky. Naše babičky a maminky si ale vždy zakládaly na zlatém jmelí, to proto, že právě zlatá barva, barva slunečních paprsků, nám stále připomíná sílu slunce, se kterou je spojováno. Se zlatým jmelím vstupovalo slunce do našeho obydlí. I dnes ještě rádi věříme, že větvičky zavěšené u stropu přinášejí štěstí a zdraví a chrání nás.
Bohužel i zvyk zdobit si interiéry jmelím prochází komercializací. Význam zlaté barvy moderní doba opomenula a tak je před vánočními svátky k dostání v nejrůznějších barvách. Časté jsou odstíny fialové, zelené, modré i růžové. Lidé si barevné svazky větviček kupují dle plánované vánoční výzdoby, tak aby ladily s barvou adventního svícnu a ozdob na stromečku.
Krásný parazit pomáhá ženám
Jmelí je parazit rostoucí v korunách listnatých i jehličnatých stromů, v nich vytváří nápadné, zelené kulovité keříky. Jeho plody jsou malé bobule. Jmelí je hojně používáno v lidovém léčitelství, kde je doporučováno ženám i mužům při problémech s plodností, ženám ulevuje od klimakterických návalů a mírní silné menstruační krvácení. Doporučováno je i při migrénách. Odvar má mírnit některé druhy alergií, tiší úzkosti a strach a jsou mu připisovány i protinádorové účinky. V souvislosti s lidovým léčitelstvím je nutné zdůraznit, že jmelí je toxické a může způsobit zdravotní potíže. Rostlina je využívána i ve farmaceutickém průmyslu.
Autor: Barbora Neubergerová